Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wyniki GPW. Maleją przychody giełdy z obrotu akcjami. Co w zamian?

0
Podziel się:

Przychody z rynku towarowego stanowią już prawie 40 procent całkowitej sprzedaży spółki.

Paweł Tamborski, prezes GPW
Paweł Tamborski, prezes GPW

GPW w Warszawie zarobiła po sześciu miesiącach tego roku 65 milionów złotych, o 12 procent więcej niż rok wcześniej. Na handlu akcjami w pierwszym półroczu miała 53 miliony złotych przychodów. To wynik gorszy niż przed rokiem, co wiąże się m.in. z niewielką aktywnością krajowych inwestorów. Coraz większe znaczenie nabiera dotąd poboczny segment działalności, czyli obrót gazem.

Giełda zaprezentowała raport finansowy za pierwsze półrocze 2015 roku. Wynika z niego, że kapitalizacja wszystkich 474 spółek notowanych na rynku głównym w Warszawie wynosi około 605 mld zł. W tym są 52 spółki zagraniczne. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na GPW zadebiutowało 10 podmiotów. Wartość ich ofert publicznych przekroczyła 1 mld zł.

Lista potencjalnych nowych emitentów na drugą połowę 2015 i 2016 rok wygląda bardzo dobrze, poinformował członek zarządu ds. finansowych GPW Karol Półtorak. Liczy on, że będzie to znaczące źródło przychodów dla giełdy. Liczy, że oczekiwane oferty publiczne takich spółek, jak Bank Pocztowy i Poczta Polska zmobilizują szerokie grono inwestorów indywidualnych.

- Pracujemy również nad nowymi emitentami z regionu, szczególnie z takich krajów, jak Chorwacja, Słowenia, kraje bałtyckie, także potencjalnie Ukraina - wskazał prezes GPW Paweł Tamborski. Na rynku długu prezes GPW liczy na kolejne transakcje wielkości ma oferty Enei na 1 mld zł.

Rosną zyski GPW, ale maleje w nich udział rynku akcji

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w pierwszych sześciu miesiącach roku zarobiła "na czysto" 65,37 mln zł. To o 12 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W samym drugim kwartale zysk netto wyniósł 27 mln zł. Na taki wynik złożyło się nieco ponad 77 mln zł przychodów.

Kwartalne wyniki GPW (w tys. zł)

Wzrost przychodów ze sprzedaży ogółem związany był przede wszystkim z wyższymi przychodami osiągniętymi w segmencie rynku towarowego, głównie w obszarze rozliczeń transakcji i obrotu na rynku gazu.

Pierwsze półrocze przynosi spadek przychodów ze sprzedaży w ramach rynku finansowego oraz wzrost znaczenia rynku towarowego. Drugi segment ma już blisko 40 proc. udziału w sprzedaży giełdy. Rok temu było to niewiele ponad 30 proc.

Wybrane dane finansowe GPW (w milionach złotych)
wybrane dane II kw. 2015 I kw. 2015 II kw. 2014 I kw. 2014
przychody ogółem 77,17 88,16 69,25 86,5
przychody z rynku finansowego 49,21 50,24 48,23 55,95
przychody z rynku towarowego 26,89 37,36 20,33 30,06
zysk netto 26,97 38,4 20,4 37,61

źródło: Money.pl na podstawie danych z raportu półrocznego GPW

Zmiany w strukturze przychodów GPW nie zmieniają faktu, że wciąż obrót akcjami jest tą działalnością, na której giełda zarabia najwięcej. W pierwszym półroczu przychody z tego tytułu stanowiły 32 proc., czyli około 53 mln zł. To o nieco ponad milion złotych mniej niż rok wcześniej. Wynika to głównie ze spadku obrotów. Aktywności inwestorów nie sprzyja niewielka zmienność kursów akcji spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, efekt wysokiej bazy wartości obrotów w pierwszym kwartale 2014 roku i niższe obroty akcjami banków notowanych na GPW.

Notowania indeksu WIG20 na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Wciąż niewielkim zainteresowaniem cieszą się obligacje. W pierwszym półroczu przychody GPW w tym segmencie osiągnęły poziom 5,7 mln zł, w porównaniu do 5,9 mln zł rok wcześniej. "Spadek obrotów był wynikiem sytuacji na rynkach bazowych (szczególnie niemieckim) wynikającej z rosnącego ryzyka niewypłacalności Grecji oraz oczekiwań inflacyjnych" - czytamy w raporcie giełdy.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 roku GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Notowania akcji giełdy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)