Notowania

PKN Orlen, bez uwzględniania dokonanych odpisów, miał w drugim kwartale 134 mln zł zysku netto wobec 314 mln zł zysku konsensusu.

Segment downstream (rafineria plus petrochemia) znajdował się pod wpływem trudnego otoczenia makroekonomicznego i przestojów remontowych. Dobry wynik zanotował detal. Wynik operacyjny wyniósł 185 mln zł wobec średniej prognoz na poziomie 455 mln zł.

Przychody wyniosły 28,65 mld zł. Rynek oczekiwał sprzedaży na poziomie 28,25 mld zł. Efekt LIFO wyniósł minus 147 mln zł _ w efekcie transakcji sprzedaży 1 mln ton zapasów obowiązkowych w II kw. 2014 r. _.

_ - Mimo trudnego otoczenia rynkowego i spadku marży downstream o 1,7 USD/bbl, PKN Orlen odnotował wzrost wyniku EBITDA wg LIFO. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, przed uwzględnieniem wpływu odpisów wartości aktywów rzeczowych, wyniósł on 856 mln zł _ - podała spółka.

EBITDA wg LIFO w obszarze downstream wzrosła o 12 mln zł rok do roku. Wzrosły marże na poliolefinach o 4 proc., spadły natomiast na etylenie (o 5 proc.), toluenie (o 30 proc.), benzenie (o 6 proc.), na butadienie (o 45 proc.) i na paraksylenie (o 44 proc.).

Pozytywnie na wyniki grupy wpłynął dobry rezultat segmentu detalicznego, który wypracował EBITDA wg LIFO na poziomie 359 mln zł. Orlen podał, że w drugim kwartale nastąpiła poprawa marży pozapaliwowej oraz wzrost sprzedaży i udziałów w rynkach polskim, czeskim i litewskim. Koncern uruchomił w tym okresie kolejnych 68 nowych punktów Stop Cafe i Bistro Cafe w Polsce.

Jednocześnie zmniejszyły się marże paliwowe na rynku czeskim i niemieckim. W stosunku do końca marca 2014 roku zadłużenie spółki zmniejszyło się o 2,7 mld zł, co oznacza poziom dźwigni finansowej 28,5 proc. Wynik na działalności finansowej w drugim kwartale wyniósł minus 0,1 mld zł, głównie z tytułu odsetek.

Tagi: polski koncern naftowy orlen sa-plpkn0000018-pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz