Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyśmienita końcówka tygodnia na Wall Street. Indeks S&P500 znowu powyżej...

0
Podziel się:

Zobacz, co poprawiło nastroje inwestorom w Stanach Zjednoczonych.

Wyśmienita końcówka tygodnia na Wall Street. Indeks S&P500 znowu powyżej...
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, podobnie jak cały tydzień dla głównych indeksów. Przed sesją inwestorzy poznali wyniki kwartalne banków JPMorgan oraz Wells Fargo, ale sezon publikacji wyników nabierze tempa dopiero w przyszłym tygodniu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,67 procent do 15.237 punktów. Mocno w górę poszły także technologiczny Nasdaq (o 0,83 procent) i S&P500 (+0,63 procent), który znalazł się powyżej granizy 1.700 punktów. W czwartek natomiast zyskał 2,2 procent i była to druga najlepsza sesja dla tego indeksu w tym roku.

Piątkowe notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do zakupów akcji skłaniały inwestorów doniesienia z Waszyngtonu, gdzie politycy poczynili postęp w rozmowach na temat limitu zadłużenia. W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Baracka Obamy z reprezentacją Partii Republikańskiej. Republikanie określili negocjacje jako _ użyteczne _ i poinformowali, że będą one kontynuowane. Były to pierwsze bezpośrednie rozmowy deputowanych opozycji z głową państwa od 1 października, gdy z powodu nieprzyjęcia przez Kongres ustawy budżetowej rozpoczął się częściowy paraliż prac rządu.

Republikanie zapowiedzieli, że przedstawią Obamie pomysł tymczasowego rozwiązania, polegający na podniesieniu limitu zadłużenia kraju na sześć tygodni - do 22 listopada. Ma to zapobiec niewypłacalności państwa w związku ze zbliżającą się datą 17 października, kiedy to według ministerstwa finansów zostanie osiągnięty obecnie obowiązujący pułap zadłużenia (16,7 bln dolarów).

_ - Byłoby źle, gdyby przez długi czas nie udawało się osiągnąć porozumienia, myślę jednak, że w końcu znajdzie się jakieś rozwiązanie. Ryzyko, że nie uda się dojść do porozumienia, jest bardzo niewielkie, gdyby jednak tak miało się stać, rynki zareagowałyby mocnymi spadkami _ - ocenił Grant Bugham, zarządzający UBS Global Asset Management.

- _ USA nie staną się niewypłacalne. To nie kwestia gospodarcza, mamy do czynienia z walką polityczną _ - ocenia David Kotok, prezes Cumberland Advisors. - Ameryka_ nie zbankrutuje, a osiągnięcie porozumienia w sprawie finansów będzie prawdziwą okazją do zakupów na giełdach papierów wartościowych. Mamy całkowitą zdolność do spłaty zobowiązań. To, co się dzieje, to walka polityczna, a nie ekonomiczna. Dług USA to nie to samo, co (przypadek) Detroit czy Portoryko _ - pisze Kotok.

Ostrzega jednak, że Stany Zjednoczone mogą w listopadzie odczuć brak gotówki, gdyby nie mogły legalnie pożyczać, a to spowodowałoby konieczność cięcia wydatków budżetowych o około 4 procent.

Tygodniowe, procentowe zmiany wartości głównych indeksów Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kalendarz makroekonomiczny w piątek nie był zbyt bogaty. Jedyną interesującą publikacją był indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan. Wyniósł w październiku 75,2 punkty, wobec 77,5 zanotowanych we wrześniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 75,3 punktów.

Znacznie więcej informacji napływało z firm notowanych na rynku. Spółka JPMorgan Chase and Co., największy pod względem aktywów bank w USA, zanotowała w trzecim kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,42 dolarów. Analitycy szacowali zysk na poziomie 1,30 dolarów na akcję. Przychody netto banku wyniosły 23,1 mld dolarów. Wynik ten może nie być porównywalny z konsensusem 24,0 mld dolarów.

Z kolei inny finansowy gigant - Wells Fargo & Co. zanotował w trzecim kwartale zysk netto w wysokości 99 centów na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 97 centów na akcję. Przychody banku w III kwartale wyniosły 20,5 mld dolarów wobec oczekiwań 21,03 mld.

Zniżkowały akcje Gap, który zanotował spadek przychodów we wrześniu o 3 procent. Tymczasem analitycy liczyli na wzrost o 1,6 procent. Gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne pokazał Safeway. Akcje spółki rosły jednak po zapowiedzi, że wycofa się z rynku w Chicago, a dodatkowo cztery biura maklerskie podniosły swoje ceny docelowe dla papierów tej firmy.

Zwyżkował natomiast Johnson & Johnson. Goldman Sachs podniósł rekomendację dla tej spółki. Susquehanna International Group podniosła rekomendacje dla Lennar Corp. and KB Home z powodu oczekiwań, że popyt na mieszkania może wzrosnąć do końca tego roku. W efekcie akcje obu deweloperów zyskiwały na wartości.

W poniedziałek swoje wyniki kwartalne przedstawi m.in. JBHunt, we wtorek zrobią to Citigroup, Coca-Cola, J&J, Intel, Yahoo i CSX, w środę - Bank of America, BlackRock, PepsiCo, US Bancorp, American Express, Ebay i IBM, w czwartek - Goldman Sachs, Verizon, Google, Capital One, Chipotle Mexican Grill, a w piątek - General Electric, Schlumberger, Morgan Stanley oraz Honeywell.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)