Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wysokie ryzyko działalności w Rosji. Sonel mniej optymistyczny

0
Podziel się:

Spółka chce wypłacić niższą dywidendę z zysku za 2013 rok.

Wysokie ryzyko działalności w Rosji. Sonel mniej optymistyczny
(alonzo76ok/CC/Flickr)
bFfdepnp

Czynniki gospodarcze i polityczne stawiają sytuację na rynku rosyjskim pod znakiem zapytania, przez co Sonel mniej optymistycznie patrzy na 2014 roku - poinformował Krzysztof Wieczorkowski, prezes firmy. Z zysku za 2013 roku zarząd będzie rekomendował niższą dywidendę niż za 2012 roku w związku z inwestycją w Foxytech.

_ - Istotne dla nas rynki to kraje b. ZSRR, głównie Rosja, a poza tym Chiny i Indie. Dotkną nas polityczne zmiany na wschodzie. Kierunek wschodni to 15-18 proc. naszych przychodów, z czego głównie dotyczy to Rosji. A teraz to stoi pod znakiem zapytania _ - powiedział Wieczorkowski podczas środowej prezentacji wyników za ubiegły rok.

_ - Po pierwszym kwartale 2014 roku widzimy, że teraz jest tam słabo i trzeba się liczyć z tym, że kierunek wschodni w tym roku będzie słaby. Mam nadzieję, że uda się to nadrobić na innych rynkach, głównie w Chinach i Indiach _ - dodał.

bFfdepnr

Pytany, czy w 2014 roku możliwa jest poprawa wyników, prezes odpowiedział: _ Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe _.

_ W styczniu byłem większym optymistą. - W Rosji wstrzymywane są inwestycje. Trzeba jednak powiedzieć, że tragedii nie ma. Na razie jednak trzymamy się scenariusza optymistycznego _ - powiedział.

_ - Trzeba zaznaczyć, że w Rosji nie ma tąpnięcia. Ten rynek słabł już w czwartym kwartale 2013 roku. Teraz na słabszą gospodarkę nakłada się niepewność polityczna _ - dodał.

Wieczorkowski poinformował, że wejście Sonel na rynek USA to kwestia _ roku-dwóch . - Podstawowa kwestia przy wchodzeniu na ten rynek to sprawa odpowiedzialności prawnej producenta za produkt. W USA jest ona praktycznie nieograniczona _ - powiedział._ - Jednak skupiać się będziemy głównie na rynkach azjatyckich _ - dodał.

bFfdepnx

Sonel zakłada, że handlowa spółka zależna w Indiach zacznie w tym roku przynosić zysk._ - Założenie biznesowe jest takie, że indyjska spółka w tym roku wyjdzie na plus. Jednak Indie mają swoje problemy, a deprecjacja rupii nam nie służy _ - powiedział prezes.

_ - Indie to rynek, na którym trzeba cierpliwości. Kropla drąży skałę _ - dodał.

Dywidenda z zysku za 2013 rok będzie niższa

Jak wynika ze sprawozdania z działalności spółki za 2013 r., w 2014 r. zarząd będzie rekomendował wypłatę 30 gr dywidendy na jedną akcję, co stanowić będzie w sumie 4.200 tys. zł. Pozostała część zysku za 2013 rok może zostać przekazana na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Z zysku za 2012 r. spółka wypłaciła 6.160 tys. zł dywidendy, czyli 44 gr na akcję.

_ - Z zysku za 2013 r. wypłacimy dywidendę 30 gr na akcję. Jest to mniej niż w poprzednim roku, co wynika z inwestycji w Foxytech. Dzięki niej chcemy wejść na rynek inteligentnych liczników energii elektrycznej _ - powiedział Wieczorkowski.

bFfdepny

_ - Jesteśmy spółką dywidendową i chcemy wypracowany zysk przekazywać akcjonariuszom, o ile nie ma nadzwyczajnych inwestycji, jak to ma miejsce teraz. Myślę, że w kolejnych okresach nastąpi powrót do tradycji _ - dodał.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce Sonel i o pozostałych spółkach z GPW

Z raportu skonsolidowanego za 2013 r. wynika, że przychody grupy wzrosły do 53.047 tys. zł z 50.486 tys. zł rok wcześniej. Zysk netto grupy wyniósł 7.251 tys. zł wobec 6.374 tys. zł w 2012 r.

7 lutego 2014 r. spółka zawiązała z Holley Metering LTD z siedzibą w Hangzhou w Chinach spółkę Foxytech z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Świdnicy. Kapitał zakładowy spółki wynosi 2 mln zł i dzieli się na 40 tys. udziałów po 50 zł. W wyniku zawartej umowy Sonel SA będzie posiadał 80 proc. udziałów, a Holley Metering Ltd. 20 proc. udziałów w kapitale zakładowym zawiązanej spółki.

bFfdepnz

_ - Planujemy, że Foxytech w 2014 r. osiągnie pełną zdolność operacyjną i będzie miała wszystkie potrzebne certyfikaty _ - powiedział Wieczorkowski.

_ - Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych, a jeśli będzie potrzeba większych środków, to możliwy jest kredyt _ - dodał.

Prezes zaznaczył, że w 2014 roku różnica między wynikami jednostkowymi a skonsolidowanymi może być większa niż w 2013 roku. Prezes spółki zwraca uwagę na zarysowującą się sezonowość wyników Sonel.

_ - Od dłuższego czasu obserwujemy, że czwarty kwartał roku jest zdecydowanie inny niż pozostałe. Generujemy wtedy ok. 30-35 procent całorocznych przychodów _ - powiedział. Spółka prowadzi działalność na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

bFfdepnA

_ - Mieliśmy zezwolenie na działalność do 2016 roku, ale wygląda na to, że zezwolenia będą automatycznie przedłużone do 2026 roku, co oznaczałoby dodatkowe 10 lat zwolnień podatkowych _ - powiedział dziennikarzom Wieczorkowski.

bFfdepnS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)