Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WZA Huty Ferrum SA przerwało obrady do 6 września

0
Podziel się:

Zwołania NWZA i powołania biegłego rewidenta domagał się nowy akcjonariusz huty - Bank Śląski, który przejął 25,66 proc. jej akcji w rozliczeniu zabezpieczenia kredytu, zaciągniętego przez Izostal SA.

Do 6 września przerwano w czwartek w Katowicach nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Huty Ferrum SA. Akcjonariuszom nie udało się określić podmiotu, który miałby być rewidentem ds. nadzwyczajnych - poinformował prezes.

Zwołania NWZA i powołania biegłego rewidenta domagał się nowy akcjonariusz huty - Bank Śląski, który przejął 25,66 proc. jej akcji w rozliczeniu zabezpieczenia kredytu, zaciągniętego przez Izostal SA.

'Rewident miał precyzyjnie zbadać umowy z kontrahentami, czy warunki tych umów nie działają niekorzystnie na Hutę Ferrum. Ponieważ nie skończyły się do dziś ustalenia wobec firmy czy osoby, uzgodniliśmy dwutygodniową przerwę. Myślę, że to wystarczający czas' - powiedział prezes huty Henryk Pfeifer.

Jak poinformował prezes, osłabienie złotego korzystnie wpływa na przychody huty, ale zwiększa też koszty działalności.

'Większość naszych umów handlowych, jeśli chodzi o eksport, jak również umowy krajowe są denominowane w markach, a marka jest ściśle związana z euro. Na pewno więc ze względu na osłabienie złotego w stosunku do euro czy marki - przychody będą większe i poprawia się opłacalność tych kontraktów' - dodał prezes.

'Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że importujemy większość surowców. To również są kontrakty markowe, czyli działa to w dwie strony. Huta jest też obciążona kredytami, zaciągniętymi na budowę linii zgrzewania rur. Te kredyty od grudnia są denominowane w euro. Osłabienie złotego działa więc korzystnie na przychody, ale zwiększa koszty finansowe' - powiedział prezes.

Na 2001 rok Huta Ferrum prognozowała ponad 4,1 mln zł zysku netto przy około 188 mln zł przychodów. Prezes Pfeifer nie chciał w czwartek komentować tej prognozy.

Przed przejęciem przez Bank Śląski kupionych na kredyt akcji Huty Ferrum Izostal SA miał 28 proc. akcji. Skarb Państwa ma ponad 15 proc. Około 4 proc. akcji należy do Konsorcjum Finansowo -Inwestycyjnego Colloseum. Duża część walorów jest jednak w rękach osób fizycznych współpracujących z Colloseum oraz m.in. Huty Pokój SA, gdzie konsorcjum ma kontrolny pakiet.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)