Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrósł zysk grupy BIG BG po dwóch kwartałach 2002 r

0
Podziel się:

Zysk netto grupy BIG BG po dwóch kwartałach 2002 roku wyniósł 119,7 mln zł, wobec straty w wysokości 25,1 mln zł po dwóch kwartałach 2001 roku

- poinformował we wtorkowym komunikacie bank.

Zysk netto banku po pierwszym półroczu 2002 roku wzrósł do 101 mln zł, z 0,7 mln zł po pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Rentowność kapitałów własnych grupy BIG (ROE) po dwóch kwartałach 2002 roku wyniosła 15,6 proc. - w porównaniu do ujemnej rentowności w analogicznym okresie 2001 roku.

Rentowność łącznych aktywów (ROA) dla grupy BIG wyniosła 1,24 proc.

Zysk na jedną akcję (EPS) w ciągu pierwszego półrocza 2002 r. wyniósł 0,28 zł.

Zdaniem prezesa BIG Banku Gdańskiego Bogusława Kotta osiągnięty wynik finansowy w pierwszym półroczu tego roku, mimo marnej sytuacji gospodarczej, jest efektem prowadzonej w banku restrukturyzacji i podstawowej działalności banku.

W pierwszym półroczu tego roku wynik działalności bankowej osiągnął kwotę 653,7 mln zł, co oznacza wzrost wobec wyniku I półrocza ubiegłego roku o 28 proc., a skonsolidowany wynik z odsetek netto wyniósł 358,3 mln zł, co stanowi wzrost o 24,8 proc.

Prezes nie podał prognozy zysku na ten rok. W ubiegłym roku BIG BG zanotował spadek zysku netto do 44,74 mln zł.

'Wynik zależeć będzie, oczywiście, od ogólnej sytuacji gospodarczej oraz od tego, jak będzie przebiegać restrukturyzacja w banku' - powiedział Kott.

'Wynik zależeć będzie także od finalizacji sprzedaży PTE, do której, mamy nadzieję, dojdzie w tym roku' - dodał.

Pod koniec maja Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych zgodziła się na połączenie PTE BIG BG i PTE Skarbiec- Emerytura SA.

BRE Bank i właściciel PTE BIG BG podpisały umowę opcyjną, w której BRE udziela bankowi BIG BG opcji sprzedaży, zaś BIG BG udziela BRE opcji kupna w odniesieniu do wszystkich akcji objętych przez BIG BG w PTE Skarbiec-Emerytura. Cena nabycia powyższych akcji przez BRE wyniesie między 320 mln zł a 382,5 mln zł.

Łączne zaangażowanie banku w Stocznię Szczecińską Porta Holding wynosi 253 mln zł, z czego utworzono rezerwy na 135 mln zł. Kredyt na budowę statku wynosi 102 mln zł, na co utworzono rezerwę w wysokości 90 mln zł. Kredyt dla Porta Petrol wynosi 151 mln zł, na co utworzono rezerwę w wysokości 45 mln zł oraz zabezpieczeniem jest majątek spółki.

'Obecnie finalizujemy transakcję sprzedaży Porty Petrol' - poinformował prezes.

Zdaniem Kotta w drugim półroczu tego roku tempo tworzenia rezerw może być mniejsze niż w pierwszym półroczu.

'Nie widzę jakiegoś dramatycznego wydarzenia, które wywołałoby konieczność tworzenia rezerw idących w miliony złotych' - dodał.

Zdaniem prezesa portugalski BCP, posiadający 46,18 proc. akcji BIG BG, prawdopodobnie nie będzie dążył do przekroczenia 50 proc. akcji polskiego banku.

'Nie mam informacji, żeby BCP miało zamiar osiągnąć 50 proc. akcji polskiego banku' - powiedział prezes.

Na początku listopada ubiegłego roku Komisja Nadzoru Bankowego zezwoliła BCP na zwiększenie pakietu akcji do 50 proc. głosów na WZA BIG Banku Gdańskiego SA.

Niedawno BCP ogłosił, że zamierza zwiększać swój udział w banku tak, aby umocnić swoją pozycję strategicznego akcjonariusza i objąć akcje dające prawo do wykonywania do 50 proc. głosów na WZA banku. Prezes poinformował także, że portugalscy akcjonariusze banku zdementowali spekulacje, według których BCP miałby się wycofać z Polski.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)