Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujący wynik posiedzenia Fed. Bez zmian w programie QE3

0
Podziel się:

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom comiesięczny program skupu aktywów pozostał na poziomie 85 mld dolarów.

prezes Fed, Ben Bernanke
prezes Fed, Ben Bernanke (PAP/EPA)

Właśnie zakończyło się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), na którym jednak nie zdecydowano o ograniczeniu wartości skupowanych miesięcznie obligacji na kwotę 85 miliardów dolarów. Bez zmian - na niemal zerowym poziomie - pozostały także stopy procentowe. Jednocześnie poznaliśmy prognozy głównych wskaźników makroekonomicznych na najbliższe trzy lata. Fed zrewidował w dół tempo wzrostu gospodarczego prognozowanego na 2013 rok.

Aktualizacja 21:45

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, szef Fed Ben Bernanke poinformował, że pierwszy krok w ograniczaniu zakupów możliwy jest w tym roku, dodając, że zmiany w programie luzowania zależne są od danych i nie ma rozpisanego ścisłego kalendarza tych zmian.

Bernanke powiedział również, że nie będzie podwyżki benchmarkowej stopy, zanim stopa bezrobocia nie spadnie _ znacząco poniżej _ 6,5 proc.

Opublikowany wcześniej komunikat jest sporym zaskoczeniem dla analityków i ekonomistów, którzy z dużą pewnością zapowiadali początek ograniczania programu QE. Pytaniem pozostawała jedynie skala tego ruchu. Najczęściej podawaną kwotą był poziom 10 mld dolarów. Pod dużym znakiem zapytania stanęło więc finalne zakończenie QE3. Dotychczas za taką krańcową datę uznawano połowę przyszłego roku.

Aby tak się stało sytuacja gospodarcza w USA musiałaby się wyraźnie poprawić. I nie chodzi tu o lepsze prognozy, ale o rzeczywistą sytuację zwłaszcza na rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia w sierpniu wyniósł 7,3 procent, czyli był o 0,8 punktu procentowego niżej niż w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie programu skupu aktywów (QE3 zostało ogłoszone we wrześniu ubiegłego roku). Mimo tego, jak cały czas zastrzega Ben Bernanke, sytuacja na rynku pracy nie jest satysfakcjonująca, a wskaźnik bezrobocia wciąż pozostaje powyżej normalnego poziomu. Jak już kilkakrotnie podkreślał, docelową wielkością jest 6-6,5 procent, przy inflacji nie przekraczającej 2,5 procent. Dopóki tak się nie stanie, Fed nie zrezygnuje całkowicie z QE3.

Nawet jeśli warunki ekonomiczne w kolejnych miesiącach będą pozwalały w końcu przykręcić kurek z gotówką, to stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i tak pozostaną na rekordowo niskim poziomie przez jeszcze bardzo długi, bliżej nieokreślony czas. Z opublikowanych projekcji wynika, że 12 członków Fed uważa, że pierwsze podwyżki kosztu pieniądza możliwe będą najwcześniej w 2015 roku. Obecnie są na niemal zerowym poziomie (0-0,25 procent). Dla porównania koszt pieniądza w Polsce to od lipca 2,5 procent.

Zobacz najważniejsze prognozy gospodarcze Fed (w proc.)
2013 2014 2015
Zmiana PKB 2,0-2,3 2,9-3,1 3,0-3,5
Bezrobocie 7,1-7,3 6,4-6,8 5,9-6,2
Inflacja 1,1-1,2 1,3-1,8 1,6-2,0

Źródło: Money.pl na podstawie danych Fed

Dalsze trwanie programu QE3 w niezmienionym kształcie jest dobrą informacją dla inwestorów. Pierwsza ich reakcja to bardzo silne osłabienie amerykańskiego dolara. Chwilę po 20:00 kurs eurodolara podskoczył z 1,3374 do blisko 1,3480. To poziom najwyższy od lutego bieżącego roku.

Dzisiejsze notowania euro do dolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dolar osłabia się także w stosunku do walut z rynków wschodzących, do których należy polski złoty. Jeszcze przed publikacją za jednostkę amerykańskiej waluty płaciliśmy około 3,15 zł, natomiast po tych zaskakujących informacjach kurs spadł do nieco ponad 3,10 zł.

Bardzo wyraźny ruch w górę obserwujemy w przypadku cały czas otwartych giełd na Wall Street. Główne indeksy po tych informacjach wystrzeliły prawie jeden procent powyżej wczorajszego zamknięcia. Na reakcje europejskich, w tym polskich inwestorów, trzeba poczekać do jutra.

Notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pół godziny później rozpoczyna się wystąpienie szefa amerykańskiego banku centralnego Bena Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Będzie starał się rozwiać wątpliwości co do założeń polityki monetarnej oraz dalszych kroków w zakresie wygaszania programu QE3.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec QE3. Ben Bernanke pomógł gospodarce USA? Szef banku centralnego USA zamierza skończyć z drukowaniem dolarów.
Ważne wieści dla inwestorów. Kiedy koniec QE3? Zobacz, co Ben Bernanke zamierza dzisiaj powiedzieć przed Izbą Reprezentantów.
giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)