Notowania

zlr
14.05.2009 15:17

Zelmer: Opcje będa coraz mniej uwierać

Spółka liczy na to, że kurs walutowy w kolejnych kwartałach będzie korzystnie wpływał na wycenę opcji, a tym samym na poziom zysku netto grupy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zelmer.pl)

Zelmer szacuje, że przychody ze sprzedaży za 2009 rok powinny być nie mniejsze niż w 2008 roku. Spółka liczy na to, że kurs walutowy w kolejnych kwartałach będzie korzystnie wpływał na wycenę opcji, a tym samym na poziom zysku netto grupy.

_ - Uważamy, że sprzedaż w kolejnych kwartałach nie powinna być gorsza rok do roku _ - powiedział prezes Zelmera Janusz Płocica.

_ - Prowadzimy aktywną politykę sprzedażową i choć drugi kwartał zazwyczaj jest najsłabszy w naszej branży, powinien przynieść pozytywny wynik _ - dodał.

Zelmer osiągnął w pierwszym kwartale tego roku 110,8 mln zł przychodów oraz wykazał 3 mln zł straty na poziomie operacyjnym i 3,8 mln straty na poziomie netto. W analogicznym okresie 2008 roku przychody wyniosły 109,4 mln zł, zysk operacyjny 19,4 mln zł, a zysk netto 15,4 mln zł.

Zdaniem przedstawicieli Zelmera, strata w pierwszym kwartale tego roku spowodowana była głównie niekorzystnym kursem euro. Spółka na koniec marca wyceniła nierozliczone transakcje opcyjne po kursie 4,70 zł za euro i zawiązała rezerwę w wysokości 20,9 mln zł.

_ - Elementem ryzyka jest kurs walutowy, ale w naszej opinii i według wielu prognoz, kurs z końca marca na poziomie około 4,70 zł był maksymalny _ - ocenił Płocica.

Dodał, że w zależności od spadku kursu wobec tego poziomu, możliwe jest stopniowe zmniejszanie rezerwy.

Na koniec 2008 roku, w związku z wyceną opcji spółka utworzyła rezerwę w wysokości 28,3 mln zł.

W lutym tego roku Zelmer porozumiał się z BRE Bankiem w sprawie restrukturyzacji opcji o wartości 30 mln euro. Termin realizacji opcji przesunięto z pierwszej połowy tego roku na okres od lipca 2009 do końca 2010 roku. Zwiększony też został bezgotówkowy limit zabezpieczeń z 9 mln zł do 28 mln zł.

Przedstawiciele Zelmera uważają, że spółka jest dobrze przygotowana na kryzys. Oceniają też, że pomimo kryzysu, w tym roku możliwy jest wzrost rynku małego sprzętu AGD.

_ W tym roku założyliśmy, że rynek małego AGD będzie na plusie _ - powiedział Grzegorz Darłak, członek zarządu Zelmera.

_ Chcemy wykorzystać ten czas aby +rozpychać się+ na rynku i w pierwszym kwartale to się nam udało - w Polsce, na Słowacji, w Czechach i w Rosji zwiększyliśmy udziały rynkowe _ - dodał Płocica.

Na początku 2009 roku udział Zelmera w krajowym rynku małego sprzętu AGD wyniósł 23 proc. wobec 21,6 proc. rok wcześniej.

Zarząd Zelmera nie podjął jeszcze decyzji odnośnie dywidendy z zysku za 2008 rok, który wyniósł 24,2 mln zł.

_ Nasza sytuacja płynnościowa poprawia się, generujemy gotówkę z działalności operacyjnej. Od paru lat wypłacamy dywidendę _ - powiedział Płocica.

_ Z drugiej strony, na rynku jest bardzo duża niepewność, trudno przewidzieć, czy sytuacja się poprawi czy pogorszy. Chcemy dokładnie przeanalizować sytuację i podejmiemy wkrótce decyzję jaką rekomendację przedstawić w tej sprawie _ - dodał.

Tagi: zlr, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz