Notowania

pce
27.08.2009 08:27

Znaczna strata Polic

Strata netto Zakładów Chemicznych Police w pierwszym półroczu 2009 roku sięgnęła 228 mln zł, z czego w drugim półroczu - według wyliczeń PAP - wyniosła 53 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Adamowicz<br>/Dreamstime.com)

Strata netto Zakładów Chemicznych Police w pierwszym półroczu 2009 roku sięgnęła 228 mln zł, z czego w drugim półroczu - według wyliczeń PAP - wyniosła 53 mln zł. To wyniki znacznie gorsze od konsensusu PAP, który przewidywał stratę w drugim kwartale w wysokości 19,1 mln zł.

Dużo wyższa od oczekiwań jest również strata operacyjna Polic. W drugim kwartale 2009 roku wyniosła ona 122 mln zł, a w całym pierwszym półroczu 209 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się straty EBIT w wysokości 51,2 mln zł w drugim kwartale.

Przychody Polic w okresie od kwietnia do końca czerwca były niższe od rynkowego konsensusu o 21 proc. i sięgnęły 355 mln zł.

Przychody ze sprzedaży w całym półroczu wyniosły 873,4 mln zł, co stanowi spadek o 41,2 proc. w porównaniu z I półroczem 2008 roku.

W komentarzu do wyników Police podały, że największy wpływ na spadek przychodów miało zmniejszenie o prawie 50 proc. wolumenu sprzedaży nawozów wieloskładnikowych NPK oraz zmniejszenie o 39 proc. wolumenu sprzedaży nawozów NP.

Jedyny segment, który zanotował wyższe (o 8 proc.) przychody to segment pigmentowy, w którym mimo spadku wolumenu udało się uzyskać wyższe średnie ceny sprzedaży aniżeli w I półroczu 2008 roku.

Koszt własny sprzedaży był wyższy od przychodów i wyniósł 948,6 mln zł.

Wycena i realizacja instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym obciążyła wynik w wysokości 40,9 mln zł. Z tej kwoty 7,6 mln zł stanowiła ujemna wycena nierozliczonych walutowych transakcji pochodnych oraz 33,3 mln zł z tytułu rozliczenia części walutowych transakcji pochodnych.

W efekcie Police zanotowały wysokie koszty finansowe, w wyniku których strata przed opodatkowaniem zwiększyła się do 256,2 mln zł.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pce, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz