Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zobacz prognozy Grupy Mercor

0
Podziel się:

Grupa Mercor ocenia poziom marz wypracowanych w roku obrotowym 2012/13 jako dobry i liczy na jego utrzymanie.

Zobacz prognozy Grupy Mercor
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)

W bieżącym roku grupa liczy na utrzymanie sprzedaży na rynku polskim i zwiększenie na rynku rosyjskim. Widzi też pole do wzrostu w Hiszpanii - poinformowali przedstawiciele spółki.

_ Obecny poziom marż jest dobry i nie oczekujemy istotnych wzrostów. Chcielibyśmy utrzymać marże na obecnym poziomie _ - powiedział wiceprezes spółki Grzegorz Lisewski.

_ Nowe produkty i sprzedaż na rynkach eksportowych są realizowane na dobrych marżach. Rynki, na których działamy wyglądają na stabilne. Wydaje się więc, że jest obszar do poprawy wyników _ - dodał prezes Krzysztof Krępeć.

Rentowność brutto na sprzedaży grupy Mercor, w roku 2012/2013, który zakończył się z końcem marca, wzrosła do 29,98 proc. z 28,26 proc., a rentowność EBITDA spadła do 10,78 proc. z 11,18 proc.

W minionym roku grupa Mercor wypracowała sprzedaż na poziomie 389,5 mln zł wobec 386,4 mln zł rok wcześniej. Raportowana strata netto wyniosła 45,8 mln zł w porównaniu do 21,3 mln zł zysku przed rokiem. Na stratę grupy w minionym roku wpłynął odpis wartości firmy (związany ze spółkami Tecresa i Bem) w kwocie 81,2 mln zł.

W ocenie Lisewskiego ryzyko kolejnych odpisów wartości firmy jest niskie. _ W przypadku spółki Bem prawdopodobieństwo kolejnych odpisów jest bardzo małe. W przypadku Tecresa też myślę, że ryzyko jest niewielkie. Są pewne sygnały, że rynek hiszpański, na którym działa ta firma, zanotował dołek i teraz powinno być lepiej _ - powiedział Lisewski.

W roku obrotowym 2012/13 przychody grupy na rynku polskim spadły do 189,8 mln zł z 192,5 mln zł, natomiast sprzedaż na rynkach zagranicznych wzrosła do 199,6 mln zł z 193,8 mln zł.

_ Wydaje się, że jesteśmy w stanie utrzymać przychody na rynku polskim. Jedocześnie w Rosji chcielibyśmy zwiększyć sprzedaż i widzimy pole do wzrostów na rynku hiszpański, w którym obecnie mamy mały udział _ - powiedział Krępeć.

W minionym roku przychody grupy na rynku rosyjskim wzrosły do 38,8 mln zł z 21,4 mln zł. Sprzedaż w Hiszpanii zmniejszyła się do 33,6 mln zł z 47,5 mln zł. Najważniejszymi rynkami eksportowymi były Czechy i Słowacja, gdzie sprzedaż wyniosła 62 mln zł.

Pod koniec 2012 r. prezes Mercora deklarował, że intencją zarządu jest regularna wypłata dywidendy. W piątek poinformował, że w związku z brakiem możliwości wypłaty ze względu na wygenerowaną stratę, wypłaty dywidendy za miniony rok na pewno nie będzie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)