Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zyski Koelnera maja rosnąć szybciej od przychodów

0
Podziel się:

Koelner zakłada wzrost przychodów w 2012 roku o kilkanaście proc., zysk operacyjny będzie rósł szybciej.

Zyski Koelnera maja rosnąć szybciej od przychodów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Koelner zakłada wzrost przychodów w 2012 roku o kilkanaście proc., zysk operacyjny będzie rósł szybciej.

_ - Grupa Koelner spodziewa się w tym roku kilkunastoprocentowej dynamiki wzrostu przychodów wobec wartościowego wzrostu rynku o ok. 3 proc. Dwucyfrowo, ale znacznie szybciej od sprzedaży, ma rosnąć zysk operacyjny _ - poinformował Radosław Koelner, prezes spółki.

_ - Zamierzamy w tym roku rosnąć szybciej niż rynek, który wartościowo urośnie o ok. 3 proc. W przypadku przychodów to będzie wzrost o kilkanaście procent. Natomiast dynamika zysku operacyjnego będzie również dwucyfrowa, ale znacznie wyższa niż na poziomie sprzedaży _ - powiedział Koelner.

Dodał, że poprawie ma ulec także marża brutto ze sprzedaży, która w 2011 roku wyniosła 32,7 proc. Będzie to jednak zależało od sytuacji na rynku surowców.

_ - Nasze dynamiczne wzrosty będą wynikały z ożywienia inwestycji przemysłowych, a także zwiększenia udziału sprzedaży produktów wyżej przetworzonych o lepszych marżach. Chcemy również oferować naszym klientom serwis posprzedażowy _ - podał prezes.

Koelner podtrzymał zamiar dziesięciokrotnego wzrostu wartości przychodów grupy na przestrzeni 10 lat od debiutu na warszawskiej giełdzie, który miał miejsce pod koniec 2004 roku. Sprzedaż spółki wynosiła wówczas około 150 mln zł.

_ - Porównywalne wzrosty będą dotyczyły także EBITDA, czy zysku netto _ - dodał.

Grupa Koelner wypracowała w 2011 roku około 72 mln zł zysku netto (68,2 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej) oraz 50,4 mln zł zysku z działalności operacyjnej przy przychodach na poziomie 662,2 mln zł.

Na drugiej stronie czytaj ile Koelner przeznaczy w tym roku na inwestycjeNakłady inwestycyjne Grupy Koelner mają wynieść w tym roku między 45 mln zł a 65 mln zł. Najwięcej, bo ok. 30 mln zł, zainwestowane zostanie w Łańcucką Fabrykę Śrub - poinformował na konferencji Radosław Koelner, prezes spółki. Grupa może w tym roku przeznaczyć także ok. 4 mln USD na pierwszy etap inwestycji na Bliskim Wschodzie.

_ CAPEX w 2012 roku wyniesie między 45 mln zł a 65 mln zł w zależności od sytuacji rynkowej. Około 30 mln zł pochłoną inwestycje w zakładzie w Łańcucie, a blisko 12 mln zł przeznaczymy na badania i rozwój _ - powiedział Koelner.

Prezes zaznaczył, że jeśli w I kwartale br. obroty grupy w regionie Bliskiego Wschodu wyniosą ok. 3,5-4 mln USD, to może ruszyć również pierwszy etap inwestycji w zakład produkcyjny w którymś z krajów Zatoki Perskiej.

_ - Jeżeli nie osiągniemy takiej sprzedaży, to będziemy czekali na taki okres, kiedy pułap ten zostanie jednak przekroczony. Wówczas wystartowałby pierwszy etap inwestycji w zakład produkcyjny w Dubaju lub na terenie Arabii Saudyjskiej. Pochłonąłby on ok. 4 mln USD. Całość obejmowałaby dwa-trzy etapy. Jeśli obroty w tamtym regionie doszłyby w ciągu 3 lat do ok. 30 mln USD, wówczas CAPEX na rozbudowanie zakładu wyniósłby 10-12 mln USD. Środki te zostałyby przeznaczona na substancje produkcyjną, czyli maszyny i urządzenia _ - podał Koelner.

Nie wykluczył, że produkcja może zostać uruchomiona w obydwu lokalizacjach.

Dodał, że obecnie bardzo atrakcyjnym rynkiem dla takiej inwestycji wydaje się Arabia Saudyjska, gdzie z roku na rok obroty grupy rosną trzykrotnie.

_ - Z kolei w Dubaju mamy już hale magazynowe przerabiane także na hale produkcyjne. Teoretycznie produkcja mogłaby zostać w nich uruchomiona już w połowie roku. Natomiast faktycznie zakładamy, że nowy zakład, bez względu na lokalizację, mógłby rozpocząć pracę pod koniec tego roku _ - poinformował prezes.

Obecnie Grupa Koelner dysponuje czterema zakładami produkcyjnymi w Łańcucie, Wrocławiu, Bielsku-Białej i Kaliningradzie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1338449400&de=1338473100&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=DJI&colors%5B0%5D=%231f5bac&s%5B1%5D=S%26P&colors%5B1%5D=%23e823ef&s%5B2%5D=Nasdaq&colors%5B2%5D=%23ef2361&w=600&h=300&cm=1&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)