Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zyski PGE spadły o 10 procent

0
Podziel się

Szacunkowy zysk netto spółki wyniósł w 2010 roku 3,01 mld zł wobec 3,37 mld zł rok wcześniej

Zyski PGE spadły o 10 procent
(pgesa.p)
bEgXKKkB

Szacunkowy zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej wyniósł w 2010 roku 3,01 mld zł wobec 3,37 mld zł rok wcześniej. Przychody spółki wyniosły 20,47 mld zł, a EBITDA 6,82 mld złotych.

na zdjęciu Tomasz Zadroga, prezes zarządu

Zgodnie ze wstępnymi, niezaudytowanymi szacunkami wyników finansowych skonsolidowany zysk EBITDA PGE po odjęciu rekompensat z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych (KDT) wyniósł w 2010 roku ok. 6,49 mld złotych w porównaniu z 6,45 mld zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży bez rekompensat KDT wyniosły ok. 20,14 mld zł (20,09 mld przed rokiem). Zysk netto (razem z rekompensatami KDT) przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej sięgnął w 2010 roku ok. 3,01 mld zł w porównaniu z 3,37 mld zł w 2009 roku. Udział zysku netto przypadającego akcjonariuszom w całości zysku netto zwiększy się w 2011 roku.

bEgXKKkD

_ - Warto zwrócić uwagę, że istotnie zwiększyła się proporcja zysku grupy kapitałowej jaki przypisywany jest akcjonariuszom PGE w stosunku do zysku mniejszości. W roku 2011 dzięki wykupowi mniejszości zrealizowanemu pod koniec grudnia 2010 roku, udział ten jeszcze wzrośnie, bezpośrednio przekładając się na znacząco wyższy zysk przypadający na jedną akcję _ - poinformował Tomasz Zadroga, prezes PGE.

W IV kwartale 2010 roku utrzymały się tendencje z wcześniejszych kwartałów.

_ - Zgodnie ze wstępnymi danymi, trendy w wynikach finansowych obserwowane przez pierwsze trzy kwartały utrzymały się do końca 2010 roku. Znacząco wzrósł wynik segmentu dystrybucji, co spowodowane było rosnącym zwrotem z kapitału uwzględnianym w taryfie oraz wyższym wolumenem dystrybuowanej energii. Mocno wzrósł także wynik segmentu energetyki odnawialnej wskutek większego wolumenu energii wyprodukowanej z elektrowni wodnych oraz wyższych przychodów z tzw. zielonych certyfikatów. Osiągnięty wynik segmentu energetyki konwencjonalnej był porównywalny z poprzednim rokiem, a segmenty obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej zanotowały spadki wynikające z niższych marż, mniejszego wolumenu hurtowego oraz wyższych kosztów związanych z obowiązkiem umorzenia świadectw pochodzenia _ - napisano w komunikacie.

Jak zaznaczono, podawane dane są wielkościami szacunkowymi i mogą różnić się od wielkości przedstawionych w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu PGE, które zostanie opublikowane w dniu 21 marca 2011 roku.

bEgXKKkJ
bEgXKKle
giełda
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)