Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wickel z SSW: Zobowiązania z tytułu VAT mogą dalej obciążać wyniki spółek

0
Podziel się:

Spółki giełdowe, których rozliczenia VAT były kwestionowane przez służby skarbowe muszą liczyć się z tym, że mogą być przedmiotem zwiększonego zainteresowania ze strony aparatu skarbowego. W efekcie zobowiązania z tytułu VAT mogą obciążać wyniki tych podmiotów również w kolejnych okresach, uważa mec. Tomasz Wickel, radca prawny, szef praktyki podatków SSW.

Wickel z SSW: Zobowiązania z tytułu VAT mogą dalej obciążać wyniki spółek

"Spółki, których rozliczenia VAT były kwestionowane przez służby skarbowe muszą liczyć się z tym, że mogą być przedmiotem zwiększonego zainteresowania ze strony aparatu skarbowego. Urzędy skarbowe uważniej przyglądają się bowiem firmom, w których wykryły wcześniej nieprawidłowości" powiedział Wickel, cytowany w komunikacie.

O tym, że urzędy skarbowe analizują pod kątem podatkowym nawet transakcje sprzed kilku lat, przekonały się m.in. takie spółki, jak LPP, Polnord czy ABC Data.

"Wynika to z obecnej polityki fiskalnej, w której skuteczność w ściąganiu VAT jest jednym z kluczowych elementów. W przypadku firm, którym zakwestionowano w przeszłości rozliczenia VAT, zobowiązania z tytułu VAT mogą obciążać wyniki również w kolejnych okresach" - wyjaśnił mecenas.

Wskazał, że informacje o problemach podatkowych mogą nakładać się na słabsze wyniki finansowe, jak to można zaobserwować w przypadku m.in. ABC Data, co powoduje, że spółka z ulubieńca inwestorów (ze względu na regularnie wypłacaną dywidendę) szybko popadła w niełaskę, co znajduje odbicie w spadającym kursie akcji.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)