Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 10,5 pkt m/m do 2,1 pkt w styczniu

0
Podziel się

Warszawa, 27.01.2021 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 10,5 pkt m/m do 2,1 pkt w styczniu 2021 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 10,5 pkt m/m do 2,1 pkt w styczniu
bDJxkDxN

"Główny wskaźnik badania koniunktury bankowej - indeks Pengab - zanotował w styczniu ponad 10-pkt. wzrost. Wskaźnik ten wciąż jednak istotnie odbiega - o blisko 20 pkt - od średniego poziomu notowanego przed okresem pandemii. Warto jednak zwrócić uwagę, że wybrane wskaźniki szczegółowe badania wróciły do tych notowanych z początku 2020 roku. Do nich należy zaliczyć m.in. ocenę dot. depozytów bieżących gospodarstw domowych i przedsiębiorstw czy też sześciomiesięczne prognozy dot. kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, czy też kredytów obrotowych przedsiębiorstw. Wyniki te stanowią wciąż jednak wyjątek od reguły zdecydowanie gorszych ocen środowiska bankowego odnoszących się zarówno do możliwości rozwojowych krajowej bankowości jak i całej gospodarki. W kontekście właśnie perspektyw rozwoju bankowości warto także zwrócić uwagę na styczniowe odpowiedzi odnoszące się do oczekiwań i prognoz związanych z rozwojem rynku finansowego" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz,
cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen wzrósł o 8,4 pkt m/m do 4 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 12,7 pkt do 0,3 pkt.

Kantar podał, że ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt i w styczniu wynosi minus 3 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 12 pkt, a r/r spadło o 11 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 1 pkt, a r/r jest niższe o 26 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 20 pkt i wynosi 23 pkt.

bDJxkDxP

"Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 8 pkt i wynosi obecnie 7 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 4 pkt, a r/r spadek o 1 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 13 pkt, a r/r jest niższe o 44 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt i wynosi minus 6 pkt" - czytamy w raporcie.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 6 pkt i wynosi minus 2 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 2 pkt, a r/r spadł o 6 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 15 pkt, a r/r jest niższy o 17 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 9 pkt i wynosi obecnie minus 9 pkt, podano także.

Według Kantar, w styczniu odnotowano m/m poprawę prognoz sześciomiesięcznych dla większości monitorowanych rynków, z wyjątkiem lokat terminowych osób indywidualnych. Największe wzrosty odnotowano dla rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw.

"W styczniu odnotowano poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 37 pkt, m/m jest wyższa o 1 pkt, a r/r jest niższa o 13 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 30 pkt, m/m jest wyższa 12 pkt, ar/r spadła o 17 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 36 pkt, m/m jest wyższa o 2 pkt, a r/r jest niższa o 14 pkt" - czytamy dalej.

bDJxkDxV

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 11-22 stycznia. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 101 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

bDJxkDyq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)