Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
21.05.2019 09:56

Wyniki Inter Cars. Kokosy na częściach do używanych samochodów

Polacy jak kupują, to głównie samochody używane. Potem trzeba wydawać pieniądze na naprawy, ale i tak wychodzi taniej. Za to na naprawach zarabiają takie firmy jak Inter Cars. Na częściach zamiennych zarabia prawie jedną czwartą ceny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Na częściach warsztaty i dystrybutorzy zarabiają niemal połowę ceny (Fot: Turi)

Polacy od wielu lat kupują głównie auta używane, sprowadzane z Zachodu. Nic dziwnego, skoro można je nabyć obecnie za przeciętnie 17,6 tys. zł, co równa się środkom, które przez 10 miesięcy bez problemu może odłożyć przeciętny Polak - wyliczył serwis AAA Auto. W ten sposób prawie każdego stać obecnie na 11-letnie auto z średnim przebiegiem 181 tys. kilometrów - takie parametry ma przeciętny kupowany używany samochód.

Oczywiście 11-letnie auto wymaga więcej napraw, niż "nówka" z salonu. I z tego cieszy się cała branża skupiona na naprawianiu. Warsztaty to miejsce bezpośredniego kontaktu z klientami, ale jest jeszcze całą otoczka. Ktoś musi cały system przecież zasilać w części. Na ich a dystrybucji świetnie zarabia Inter Cars.

Zobacz też: Ile kosztuje przygotowanie auta do wiosny?

To ta firma zasila większość polskich punktów naprawy w części zamienne. Przychody w pierwszym kwartale wzrosły rok do roku o aż 21 proc. do prawie 2 mld zł.

To nieznacznie mniej niż w rekordowych poprzednich dwóch kwartałach, ale rok do roku dynamika jest bardzo wysoka. Przy tym w Polsce przychody rosły o 19 proc., a największy wzrost odnotowano na Węgrzech (+22 proc.).

Ile zarabiają warsztaty razem z Inter Cars na sprzedawanych częściach? Średnio 24,3 proc. marży brutto na sprzedaży w okresie od stycznia do marca, czyli nieznacznie mniej niż rok temu - podaje spółka w raporcie kwartalnym. O tyle więcej musimy przepłacić za części, żeby zarobił sam dystrybutor.

Tyle że spółka dzieli się po połowie marżą na częściach z warsztatami. To oznacza, że drugie 24,3 proc. idzie do warsztatu. Łącznie wychodzi, że 48,6 proc. ceny części to zarobek warsztatu i dystrybutora, a reszta trafia do producenta tych części.

Zysk brutto ze sprzedaży Inter Cars wyniósł 353 mln zł w pierwszych trzech miesiącach, to oznacza, że drugie tyle trafiło do warsztatów. Cała branża naprawy samochodów mogła opłacić swoje koszty i jeszcze zarobić.

Zyski większe poza Polską

Grupa Inter Cars ma 557 filii w Polsce i w 11 krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz we Włoszech. W Polsce z Inter Cars współpracują 483 warsztaty i 269 filii. Najważniejszym rynkiem poza Polską jest Rumunia. Inter Cars chwali się przy tym, że rentowność poza Polską jest większa niż w kraju.

Mapa warsztatów i filii Inter Cars w Polsce

(inter cars)

Pierwszy kwartał zakończyła z zyskiem netto 50,5 mln zł, o 17 proc. wyższym niż rok temu. Ta informacja została dobrze przyjęta przez giełdę. Kurs skoczyło o 1,5 proc. po pół godzinie wtorkowej sesji.

Notowania w ostatnim tygodniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, inter cars, car, wiadomości, wyniki 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2019

ZuboxCiekawe kto odłoży 17000 w 10 miesięcy mając rodzinę i takie zarobki pozdrawiam

21-05-2019

marektrzeba szukać tańszych i dobrych hurtowni a jest ich sporo ...... inter cars jest dobre jak ktoś kupuje częsci na firmę ale prywatnie to lepiej szukać … Czytaj całość

21-05-2019

kierowcataaa.... klocki czy tarcze to ja sobie umie sam wymienić w garażu. a poważniejsze naprawy to już zbyt skomplikowane dla takich warsztatów, dlatego oni … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)