Notowania

banki
07.08.2019 13:44

Wyniki Pekao. Przerwana zła seria, zyski w górę

Zyski Pekao wzrosły powyżej tych z ubiegłego roku. "Wreszcie" można by powiedzieć. Dwa poprzednie kwartały nie rozpieściły akcjonariuszy. Akcje przestały w środę zmierzać w kierunku historycznego dna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bank pekao)
Bank Pekao po dwóch kwartałach przerwy pokazał wzrost zysków

Po dwóch słabych kwartałach akcje Pekao były już na dziesięcioletnich minimach giełdowych. Spadły ostatnio poniżej 100 zł po raz pierwszy od marca 2009 r. W środę jednak odbiły w górę na początku notowań. Zyskują 1,4 proc. po pierwszej godzinie sesji.

To reakcja na w końcu wyższe niż przed rokiem wyniki banku. Rynek musiał na to czekać od dziewięciu miesięcy. Czwarty kwartał 2018 i pierwszy 2019 kończyły się prawie 30-40 proc. rok do roku spadkami zysku netto. W drugim kwartale zysk poszedł jednak w górę o 7,8 proc. rok do roku do 582,1 mln zł.

Bank przekroczył w ten sposób o 1,1 proc. prognozy analityków (ankieta PAP). Niby niewiele, ale zawsze cieszy. Czym zaskoczył bank?

Zobacz też: Koszty nałożone na banki zagrażają sektorowi. Prezesi ostrzegają

Lepszymi o aż 10 proc. rok do roku zyskami na różnicy oprocentowania kredytów i depozytów. Wynik odsetkowy wyniósł 1,36 mld zł, czyli o 122 mln zł więcej rok do roku. I to nie jest efekt podwyższania oprocentowania kredytów, czy obniżania odsetek od depozytów - marża pozostała na prawie niezmienionym poziomie. Kredyty były o średnio 2,86 pkt. proc. wyżej oprocentowane niż depozyty w pierwszym półroczu, a rok temu o 2,82 proc. Powodem wzrostu zysków odsetkowych Pekao jest większa skala działalności.

Bank zwiększył portfel kredytów mieszkaniowych o aż 10,6 proc. w pierwszej połowie roku, czyli o 4,9 mld zł. W drugim kwartale bank znalazł klientów na 2,6 mld zł kredytów, podczas gdy w pierwszym kwartale na 2,3 mld zł. Kontroluje 18 proc. całego rynku kredytów mieszkaniowych i ma na nim drugie miejsce po PKO BP.

Pekao spowolnił w drugim kwartale zamykanie placówek stacjonarnych - zniknęły trzy własne i jedna partnerska. W ciągu roku zamknięte zostały łącznie aż 34 oddziały i jest ich już obecnie 812.

Co nie przeszkadza zwiększać sprzedaż, szczególnie kredytów konsumenckich. Liczba rachunków bieżących przekroczyła 6 mln i rok do roku przybyło ich 269 tys. Przekroczony został poziom 700 tys. udzielonych Pożyczek Ekspresowych - ich liczba wzrosła o 12,4 tys. w kwartale i o 48 tys. w ciągu roku. 37 proc. z nich sprzedaje się już przez kanały zdalne.

Liczba rachunków hipotecznych wzrosła do 387,2 tys. o 5 tys. w ciągu kwartału i o 18 tys. rok do roku. Wartość kredytów hipotecznych urosła do 55 mld zł na koniec czerwca 2019 z 49,7 mld zł rok wcześniej.

Większe rezerwy

Funkcjonowanie w grupie PZU przełożyło się na większe zyski z prowizji. W pierwszym półroczu 2019 roku bank cztero-i-półkrotnie zwiększył sprzedaż ubezpieczeń do kredytów hipotecznych w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.

"W drugim kwartale 2019 roku wartość składki ubezpieczeniowej powiązanej ze sprzedażą pożyczek gotówkowych w kanałach zdalnych wzrosła o 23 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku. W segmencie obejmującym ubezpieczenia majątkowe budynków i lokali mieszkalnych Bank odnotował w drugim kwartale 2019 roku wzrost wartości składki ubezpieczeniowej o 16 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku" - pisze bank w raporcie.

Powyższe wskazuje, że zysk powinien rosnąć wyżej niż wzrósł w rzeczywistości. Bank postanowił jednak tworzyć dodatkowe rezerwy. Nie na złe kredyty - jakoś portfela nawet się poprawiła i kredyty z utratą wartości to już tylko 5,1 proc. ogółu - ale na redukcję zatrudnienia o maksymalnie 900 osób. Rezerwy na program zwolnień grupowych kosztowały 85 mln zł w drugim kwartale. Rok temu odpisy na podobny cel odpisano 46 mln zł.

Grupa Pekao zatrudniała na koniec czerwca 16,6 tys. osób, czyli o sto osób mniej niż jeszcze na początku roku. W dobie rozwoju usług internetowych zarząd uznał, że to za dużo.

Oprócz rezerw, bankowi ciążyły też wyższe w tym roku opłaty regulacyjne. Na Bankowy Fundusz Gwarancyjny Pekao przelał w drugim kwartale 89 mln zł w porównaniu do 68 mln zł rok temu. Gros wydatków na ten cel zrealizowano już w pierwszym kwartale. BFG zbiera pieniądze na ewentualną restrukturyzację Getin Noble i Idea Banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, giełda, wiadomości, pekao, peo, wyniki 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

Leszeki tu jest właśnie problem !!! żeby dodzwonić się obecnie do PEKAO SA trzeba godzinę siedzieć na linii !!!! to jest kpina z klientów !!! czas zmienić … Czytaj całość

07-08-2019

Braindead 666Uwielbiam bank PKO!

07-08-2019

PozdrawiamByłem wczoraj w pekao, ponieważ chce spłacić szybciej kredyt hipoteczny. Sprzedaje mieszkanie wiec muszę otrzymać standardowy w tym prZypadku komplet … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)