Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Zanieczyszczona ropa. Orlen dogadał się z Moskwą i dostanie rekompensatę

23
Podziel się:

Rosjanie zapłacą za brudną ropę. Tak ustalono w Moskwie na spotkaniu z Orlenem. Dostawy czystego surowca wrócą do Polski za tydzień.

Brudna ropa z Rosji narobiła dużo zamieszania w naszej części świata
Brudna ropa z Rosji narobiła dużo zamieszania w naszej części świata (WP.PL)

Podczas spotkania w Moskwie dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski, stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieft a producentami ropy, poinformował PKN Orlen. Koncern podkreśla, że w tym zakresie nastąpił przełom, a dostawy czystej ropy mogą zostać wznowione 10 czerwca.

- Strategia twardego stanowiska negocjacyjnego przyniosła rezultaty. Mogliśmy sobie na nie pozwolić, mając wsparcie naszego rządu, ale również przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatniego roku mocno zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski. Obecnie w płockiej rafinerii PKN Orlen przerabiamy tylko 50 proc. ropy z kierunku wschodniego. Dzięki temu w każdej losowej sytuacji związanej z przerwami w dostawach, możemy reagować elastycznie - powiedział prezes Daniel Obajtek.

Zobacz też: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy. "Łatwiej będzie konkurować na globalnym rynku"

Strona polska uzyskała deklarację, że Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty, z których ci pokryją roszczenia kierowane do nich przez odbiorców ropy, w tym PKN Orlen.

Od strony technicznej operatorzy są gotowi do wznowienia dostaw czystej ropy naftowej od 10 czerwca - podał Orlen.

W spotkaniu w Moskwie wzięli udział m.in. wiceminister energii Federacji Rosyjskiej i przedstawiciele firmy Transnieft. Stronę polską reprezentował PKN Orlen, PERN oraz Grupa Lotos. Obecni byli również przedstawiciele dwóch niemieckich rafinerii oraz firm traderskich, będących odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich producentów ropy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
makrela
4 lata temu
Ale mocni, przy wsparciu przedstawicieli Niemiec.
nul
4 lata temu
Niech napiszą co to za rekompensaty, bo ciemnemu narodowi można wmówić wszystko. Jak władz powiedziała, to znaczy powiedziała.
aq
4 lata temu
pawlak wynegocjowałby jeszcze więcej kasy.
zębacz
4 lata temu
Za czasów koalicji po-psl Pawlak dałby ruskim prezencik.
to ja
4 lata temu
ruskiego trzeba trzymać krotko , to jest wściekła i nie obliczalna nacja
...
Następna strona