Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZE PAK kupi stacje tankowania zielonym wodorem od Nel Hydrogen

1
Podziel się:

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zawarł umowę z Nel Hydrogen na zakup stacji tankowania zielonym wodorem samochodów osobowych i autobusów, podała spółka.

ZE PAK kupi stacje tankowania zielonym wodorem od Nel Hydrogen

Stacje przystosowane będą do tankowania samochodów osobowych, autobusów oraz samochodów ciężarowych. Dostawa stacji planowana jest na 2021 roku, podano w komunikacie.

"Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać kluczową rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 r. Zielony wodór wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbozniacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK" - powiedział główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz, cytowany w komunikacie.

Zakup i instalacja stacji tankowania jest kolejnym ogniwem budowanego przez ZE PAK łańcucha gospodarki wodorowej i jednym z elementów zielonej strategii ZE PAK. W ramach transformacji już w 2021 roku zostanie uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp w gminie Brudzew, a w Koninie rozpocznie pracę elektrolizer do produkcji zielonego wodoru, przypomniano.

"Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe" - skomentował senior director w Nel Hydrogen Fueling Jens Egholt.

"Współpraca z Nel, światowym liderem w zakresie rozwiązań wodorowych jest dla nas szczególnie ważna, gdyż dzięki temu w Polsce zostaną wprowadzone najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania paliwowe" - dodał wiceprezes ZE PAK Zygmunt Artwik.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,88 mld zł w 2019 r.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jan
3 lata temu
Zielonym,farbowanym,żeby do traktorów nie tankowali?