Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Gaz z USA. Kontrahent PGNiG dostał zgodę na terminal eksportowy

134
Podziel się:

W PGNiG otwierają szampana. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała zgodę na budowę terminalu skraplającego Port Arthur w Jefferson County w stanie Teksas nad Zatoką Meksykańską. Od 2023 roku będziemy stamtąd odbierać wielkie transporty gazu.

Ruch w porcie w Świnoujściu już za kilka lat będzie dużo większy
Ruch w porcie w Świnoujściu już za kilka lat będzie dużo większy (East News, JERZY UNDRO/REPORTER)

PGNiG podpisało w 2018 roku umowę na zakup dwóch milionów ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie od spółki Port Arthur LNG. Pierwsze transporty mają ruszyć od 2023 roku. To spółka zależna Sempra Energy, firmy która w ciągu dziesięciu lat zwiększyła swoją wartość o 246 proc. i w ubiegłym roku zwiększyła obroty do 11,6 mld dol.

Według władz amerykańskiej spółki pozwolenie FERC to najważniejsza zgoda, umożliwiająca podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Zobacz też: Morawiecki na konferencji: dziś możemy podkreślić naszą suwerenność gazową

- Postępy przy realizacji amerykańskich projektów terminali skraplających, w tym pozyskanie przez ich operatorów zgód od regulatorów, są przez PGNiG uważnie monitorowane. Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom i jesteśmy usatysfakcjonowani, że projekt prowadzony jest zgodnie z harmonogramem - skomentował prezes PGNiG Piotr Woźniak. - Już wcześniej zgodę FERC otrzymał jeden z projektów realizowanych przez firmę Venture Global LNG, z którą również podpisaliśmy długoterminowe kontrakty. Obie decyzje przybliżają nas do rozpoczęcia kontraktów na zakup LNG w latach 2022 i 2023 - dodał.

Terminal Port Arthur LNG składać się będzie z dwóch ciągów skraplających, trzech zbiorników magazynowych LNG i instalacji umożliwiających eksport ok. 11 mln ton LNG rocznie. Pierwsze ładunki skroplonego gazu mają z niego wypłynąć w świat w 2023 roku.

Szósty transport w Polsce w tym roku

- Jutro przypływa statek. Będzie to szósta transakcja spotowa w tym roku. W ubiegłym roku były cztery transakcje spotowe - powiedział wiceprezes PGNiG Robert Perkowski podczas panelu na Konferencji Energetycznej EuroPower.

Transakcje spotowe to te zawierane bez długoterminowych umów, czyli gdy kupujący znajduje sprzedającego i dogadują cenę na konkretny transport.

Perkowski podkreślił rolę terminalu w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla spółki. - Mamy nadzieję na rozwój terminalu i jak najszybsze rozbudowanie jego mocy - dodał.

Na początku kwietnia PGNiG odebrało piątą tegoroczną dostawę spotową LNG ze Stanów Zjednoczonych od firmy Total.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
zcx
5 lata temu
Gaz nie jest z USA tylko kupowany za pośrednictwem USA a jest to gaz kupowany na wolnym rynku czego USA nie ukrywa. A że Rosyjski gaz jest tani to więc kupujemy za pośrednictwem USA Rosyjski gaz.
Balcer
5 lata temu
Rachunki rosną a Pinokio Morawiecki ciemniakom wciska.ze gaz tanieje
Zniknęły
5 lata temu
A gdzie nasze lupki? Dlaczego nie możemy ich wydobywać
kiero12kołowc...
5 lata temu
jak można skroplić port?
Wystarczy jed...
5 lata temu
Trumpa do Putina i d... blada. Relacje z Rosją mają dla niego większy priorytet niż z Polską ale ... wiara czyni cuda
...
Następna strona