Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zbigniew Ziobro zapowiada projekt "cofający likwidację polskiego górnictwa"

Podziel się:

Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości poinformował w środę, że jego partia przedstawi projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który "będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa".

Zbigniew Ziobro zapowiada projekt "cofający likwidację polskiego górnictwa"
Konferencja polityków Solidarnej Polski, którzy zapowiedzieli przedstawienie projektu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego Polski (PAP, Marcin Obara)

- Polacy niemal każdego dnia słyszą, że cena węgla bije rekordy. Alarmistyczne tony nie są wydumane, nie są kreacją polskich polityków, ale są realnym, zaglądającym Europie w oczy scenariuszem, wynikającym z narastającego konfliktu, wojny, jaką Putin wywołał atakiem na Ukrainę i wojny energetycznej, ekonomicznej, która uderza bezpośrednio w UE i nasz kraj — przekonywał na środowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Solidarna Polska stawia na węgiel

Lider Solidarnej Polski przypomniał, że jego ugrupowanie sprzeciwiało się "forsowanej przez Brukselę doktrynie będącej realizacją strategii porozumienia między Berlinem a Moskwą, czyli handlu rosyjskim gazem z korzyścią dla rosyjskiej i niemieckiej gospodarki, ale z ogromnym ryzykiem dla polskiej gospodarki".

- Dziś sytuacja jest dramatyczna, Europa poszukuje węgla w różnych częściach świata, a Polska, która węglem stoi, poszukuje węgla w Kolumbii, Wenezueli, Indonezji - uważa Ziobro.

Zdaniem lidera Solidarnej Polski, potrzebne są więc "szczególne działania, które cofną niekorzystne rozwiązania z takim zapałem forsowane jeszcze przez rząd PO-PSL z Donaldem Tuskiem na czele".

Ziobro nie dodał jednak, że Zjednoczona Prawica w 2015 roku przejęła stery władzy w Polsce, rządzi więc krajem już od siedmiu lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Inflacja nadal wzrasta. Ekspert o możliwych zmianach

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej obiecał, że jego ugrupowanie przedstawi projekt ustawy związany z bezpieczeństwem energetycznym Polski, który "będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa i który pozwoli na bardzo rozległe, intensywne inwestowanie w polskie górnictwo, w polskie wielkie zasoby węgla oraz w polską energetykę węglową".

Ziobro podkreślił, że rząd o tym projekcie będzie dyskutować już na najbliższej Radzie Ministrów zwołanej na czwartek, na wniosek Solidarnej Polski.

Minister dodał, że liczy na to, że pomysły, które zaprezentuje partia, zyskają poparcie PiS i premiera Mateusza Morawieckiego.

Tak Polska walczy z wysokimi cenami węgla

Rosyjski węgiel stanowił w 2020 r. ok. 72 proc. importowanego surowca w Polsce, z czego blisko 100 proc. stanowił węgiel kamienny. Odpowiadał on za blisko 15 proc. krajowej konsumpcji i w większości był kierowany do gospodarstw domowych.

Tydzień temu Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla. Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP