Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Złoto rekordowo drogie. Ponad 2 tys. dolarów za uncję

16
Podziel się:

Ceny złota znów wystrzeliły w górę i pobiły rekordy z 2011 roku. Za jedną uncję, czyli ok. 31 gram kruszcu, trzeba zapłacić ponad 2 tys. dolarów.

Złoto rekordowo drogie.
Złoto rekordowo drogie. (Getty Images)
bECGbinF

W poniedziałek, w szczytowym momencie, giełdowe notowania wskazywały na 1985 dolarów za uncję. To o prawie 200 dolarów więcej niż w dotychczas rekordowym 2011 roku.

Z kolei we wtorek kurs z grudniowych kontraktów dobił do 2006 dolarów.

Szalejące ceny złota są związane z ogólnoświatowym kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

bECGbinH
Zobacz także: Oglądaj też: Ograniczania w powiatach. "To się może zdarzyć"

Na całym świecie rośnie popyt na złoto, bo inwestorzy, bojąc się o wartość swoich pieniędzy, szukają bezpieczeństwa i stabilności.

W celu ratowania gospodarki banki centralne uruchomiły programy, które przypominają - mniej lub bardziej subtelnie - drukowanie pieniędzy. Im jest ich więcej w obiegu, tym mniejsza ich wartość.

bECGbinN

- Zwyżka notowań żółtego kruszcu jest napędzana przez słabego amerykańskiego dolara. Wartość dolara jest bowiem negatywnie skorelowana z notowaniami złota, a sam kruszec jest uznawany właśnie za atrakcyjną inwestycję chroniącą przed spadkami wartości papierowej waluty - wyjaśnia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Ceny złota zaczęły gwałtownie rosnąć w marcu, tuż po wybuchu pandemii. Na początku lipca notowania przekroczyły psychologiczną granicę 1,8 tys. dolarów za uncję.

Jednak ze względu na zmianę kuru dolara wobec polskiej waluty, z polskiej perspektywy złoto jest nieco tańsze niż w maju. Przeliczając ceny po bieżącym kursie dolara, złoto w Polsce wyceniane jest na nieco poniżej 7300 zł za uncję, podczas gdy w maju było to prawie 7400 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGbioi
giełda
gospodarka
KOMENTARZE
(16)
Toja
rok temu
W artykule jest błąd. Nie prawie 200 dolarow tylko prawie 100 wiecej niz z 2011 bo w 2011 bylo bodajże 1921 dolarow za uncje
PIS ADRIAN P...
rok temu
PO PANDEMII ZŁOTO SPADNIE DO 1100-1300 $ ZA UNCJĘ. MIĘDZY KUPNEM , A SPRZEDAŻĄ JEST 20% RÓŻNICY, A JESZCZE DOLICZCIE VAT 23%. TO GRA NIEWARTA ŚWIECZKI.
Marcin
rok temu
Mam oleju w głowie dość, by wiedzieć, że teraz cena złota jest sztucznie pompowana. Bogaci cwaniacy liczą teraz, że nie kumaci biedacy w pogoni za zyskiem będą kupować złoto będące na górce cenowej. Upraszczając - jak się okaże, że jest po kryzysie, to cena spadnie dużo szybciej niż rosła. Kto nie zna się na rynku złota niech teraz go nie kupuje, bo nie zdąży odpowiednio zareagować i niemal na pewno straci.
bECGbioj
Andrzeisko
rok temu
Najlepszy interes jest na złocie. Kupuję złoto jak jest tanie i sprzedaję jak jest drogie, no i jakoś się żyje.
Fiks
rok temu
Idiotyzm. Jak się naprawdę zes4a, to za garść takich sztabek można będzie kupić konserwę tyrolską albo zgrzewkę mąki.