Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Złoto rekordowo drogie. O krok od 2000 dolarów za uncję

5
Podziel się:

Na rynkach finansowych rośnie niepokój związany z epidemią koronawirusa. To winduje ceny złota do poziomów nie widzianych nigdy wcześniej. Za 31 gram kruszcu na giełdzie płaci się już prawie 2 tys. dolarów.

Złoto od kilku miesięcy zyskuje na wartości.
Złoto od kilku miesięcy zyskuje na wartości. (Flickr)
bEExDzAR

W ostatnich dniach w Polsce odnotowaliśmy rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem. Sytuacja pogarsza się na całym świecie. Tym samym rośnie niepewność wśród inwestorów, którzy obawiają się o swoje pieniądze. Bezpieczną przystanią po raz kolejny okazuje się złoto.

W celu ratowania gospodarki banki centralne uruchomiły programy, które przypominają - mniej lub bardziej subtelnie - drukowanie pieniędzy. Im jest ich więcej w obiegu, tym mniejsza ich wartość. W takiej sytuacji zyskuje złoto, jako substytut pieniądza. Jego cena jest już wręcz rekordowa.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią
bEExDzAT

W poniedziałek, w szczytowym momencie, giełdowe notowania wskazywały na 1985 dolarów za uncję. To o prawie 200 dolarów więcej niż w dotychczas rekordowym 2011 roku. Nigdy wcześniej złoto nie było tak blisko okrągłych 2000 dolarów. Jeśli nic się nie zmieni, na dniach pierwszy raz w historii ta granica może być przekroczona.

W przeliczeniu na złotówki wychodzi, że 31 gram złota jest już warte około 7400 zł. Od początku roku cena uncji poszła w górę o blisko 1600 zł, ale największe przyspieszenie widoczne było od połowy marca. Wtedy właśnie koronawirusa zaczął bardzo szybko rozprzestrzeniać się na całym świecie.

bEExDzAZ

Agencja Reuters zauważa, że rosnące przypadki COVID-19 i napięcia między największymi gospodarkami USA i Chinami zniweczyły nadzieje na szybkie ożywienie gospodarcze, napędzając zainteresowanie tzw. bezpiecznymi przystaniami, takimi jak złoto, które w tym roku zyskało na wartości około 30 proc.

Ponad dekadę temu, gdy mieliśmy do czynienia z globalnym kryzysem finansowym, złoto też poszło wyraźnie w górę. Wtedy jednak było warte połowę tego, co teraz.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEExDzBu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
mihau
rok temu
Balon rośnie, że aż strach, gdy przebierze zrobi bach. :)
DS
rok temu
Ja kupiłem po około 1900 dol - ok 7500zł uncja ponieważ dilerzy mają swoją marżę. Teraz czekam, ponieważ bankierzy rozwalają system drukowaniem, żeby potem udawać, że nas ratują. Patrzcie na efekt a nie obiecanki. Zapowiada się komunizm EU i USA... Polecam TRADER21 - nie jestem z nim związany, ale z racji patriotyzmu życzę każdemu polakowi jak najlepiej w tych trudnych czasach, gdy władza chce nas zniewolić.
qwertura
rok temu
Jak bańki na giełdach pękną, to cena złota wystrzeli na 50k $ za uncję.
bEExDzBv
obser...
rok temu
Potwierdza się słuszność zakupu jakie dokonywał nasz bank !_ Polski rząd - Brawo wyczucia !
NIE MA GŁUPIC...
rok temu
A KTO TO POTEM ODKUPI TO ZŁOTO PO TAK ZAWYŻONEJ CENIE. POTEM TRZEBA BĘDZIE SPRZEDAWAĆ PO CENIE ZŁOMU 30-100% TANIEJ NIŻ, PRZY KUPNIE. ŚWIAT SIĘ UNORMUJE, PANDEMIA NIE BĘDZIE TRWAŁA DŁUŻEJ NIŻ 4 LATA, TAK JAK HISZPANKA.