Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Ostrzykiwanie budżetu i hojne wydatki socjalne. Plan PiS na pandemię

576
Podziel się:

O obniżce podatków możemy zapomnieć, emerytury wzrosną minimalnie, płace w budżetówce nie wzrosną w ogóle. Za to świadczenia socjalne będą płynąć nadal – tak rząd chce przeprowadzić nas przez pandemię.

Plan rządu na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii jest mało precyzyjny
Plan rządu na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii jest mało precyzyjny (PAP)

Piotr Miączyński z "Gazety Wyborczej" nazywa ten plan "przeciskaniem gospodarki" przez zamęt z COVID-19. Co wiemy? Rząd nie zapowiada żadnych cięć programów społecznych. Trzynasta i czternasta emerytura będą wypłacane. Za to waloryzacja emerytur będzie wręcz symboliczna – zeszłoroczne podwyżki tych świadczeń o 70 złotych przejdą do historii. W tym roku emeryci z najniższymi emeryturami dostaną jedynie 40-50 złotych miesięcznie więcej.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6537283087771777v">Założenia do budżetu Polski. "Ogromna niepewność, poważne zagrożenia"</a>

Bez zmian obędą się także programy społeczne – jak 500+ czy wprowadzony właśnie bon turystyczny.

Czego nie będzie?

Zapowiadana przez Jarosława Kaczyńskiego pensja minimalna w wysokości 3 tysięcy złotych musi poczekać. Na razie będzie 2800 zł brutto – ale warto pamiętać, że nie rząd wypłaca pensje, ale pracodawcy. Za to rząd pobiera od tych pensji podatek.

Żadnych podwyżek nie będzie w budżetówce. Jak pisze Miączyński "pół miliona pracowników budżetówki nie będzie miało podwyżek nawet o wskaźnik inflacji".

Rząd liczy także na zastrzyki pieniędzy – choćby z podatku cukrowego czy aukcji 5G. Nie będą to jednak środki mogące znacząco podreperować jego sytuację. Podobnie będzie z planowanym od przyszłego roku podatkiem handlowym. Miałby on przynieść (o ile faktycznie zostanie wprowadzony) 1,6 mld zł rocznie. Kilkanaście miliardów może za to dać opłata przekształceniowa OFE.

Jednak rząd – jak pisze Miączyński – nie przedstawił żadnej spójnej wizji czy planu jak odbudować finanse państwa po pandemii. Wiadomo jedynie, że deficyt w tym roku ma sięgnąć 100 mld złotych a inflacja 3,1 proc.

Na razie plan PiS obejmuje dolewanie benzyny (pieniędzy) do ogniska, aby jak najmocniej pobudzić konsumpcję.
Deficyt budżetowy wyniesie w tym roku około 100 mld zł – mówił kilka dni temu minister finansów Tadeusz Kościński (nowelizacja budżetu dopiero we wrześniu).

Wszelkie "tarcze antykryzysowe" zbliżają się już do 300 mld zł pomocy. Wpływy z podatków przez pandemię spadły, a rząd nie przedstawia żadnej wizji, żadnego pomysłu, jak w dłuższym terminie je odbudować. Lokomotywą napędową gospodarki ciągle ma być konsumpcja.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(576)
Kmicic
2 lata temu
Popieram działania rządu. POdli ludzie wreszcie w pernamentnej oPOzycji.
olaf
2 lata temu
Wsparcie socjalne dla rodzin w okresie kryzysu to najlepsze co można zrobić. Brawo dla naszego premiera. -- Premier Morawiecki to najlepszy premier ever. Popieram. - Cały czas krytykujecie na wp premiera a jakoś jest kolejną kadencję, wszystko działa a gospodarka ma się świetnie, to jak to jest z waszą wiarygodnością? -- Wydatki socjalne są po to, żeby ludzie nie popadli w biedę. Dwa, oni tych pieniędzy nie trzymają w szafach, te pieniądze wracają szybko na rynek i korzystają z nich wszyscy.- Pieniądz napędza gospodarkę, jeśli ludzie mają co wydawać to jest dobrze.? - Premier podejmuje bardzo dobre decyzje. - Brawo !
Teresa
2 lata temu
Bardzo dobrze, że programy społeczne zostaną zachowane mimo kryzysu i pandemii, to nam ratuje życie. ;)) I znowu dajecie się wkręcić a może redaktorze jakieś konkrety skąd takie informacje bo ja już wiem że moja emerytura wzrośnie o 92zł.:(( jedynie 40-50zł ? Za PO było po 2-5zł bez kryzysu :((( Kwiki Wyborczej, mundurówka zarabia teraz bardzo dobrze, 2800zl pensja minimalna, emeryci dostaną 13 i 14emeryturę czyli 2000zł zastrzyk finansowy, jak się nie POdoba to trzeba wrócic do czasów sprzed kilku lat i 6zł za h bez umowy i zapitalania w pampersach do 67r życia, a dziecko wysłac do Holandii na magazyn i traktowac to jako osiągnięcie życia bo Tusk jest w UE a Kaczyński to by ją zamknął.:))) Ten kwik POKOmuny nie idzie już strawić !!!:((((
Johny
2 lata temu
Hejtują wszyscy, ale 500+ biorą :)) Już nie jednych takich znam lewaków, co z programów społecznych korzystają i jakoś kasę dobrze się przyjmuje. Ja tam rząd popieram i doceniam. -- PO,lecam zobaczyć co się dzieje w innych krajach a potem narzekać na rząd, podczas epidemii wiele krajów straciło socjale, firmy nie dostały wsparcia, a gospodarka stoi w miejscu i ludzie nie mogą pracować. ((( ; Polacy powinni być bardziej wyrozumiali, dobrze że chociaż trochę udało się podnieść pensje minimalną i emerytury, PIS przynajmniej rozdaje pieniądze ludziom a nie szczeka jak PO że kasy nie ma i nie będzie.- Rząd i tak robi co może, mamy kryzys gospodarczy a mimo to udaje się jakoś rozdysponować środki na firmy i programu typu 500+.))):
Tomy
2 lata temu
Przecież to za PO+PSL : Piniędzy nie było, za PiSu jakoś są i będą. Druga Grecja miała juz byc po roku, tymczasem mamy najbardziej dynamiczny wzrost w Europie!!! Naćpana warszawko: spójrz wreszcie prawdzie w oczy :-) Emerytury rosną i wzrosną minimalnie o 3,84%. Za PO i PSL wzrastała o 0.2%. ( 2-3 zł. ) - Czyli jak ? :))) Za PO+PSL przez 8 lat nie było podwyżek płac i teraz ludzie tęsknią za ich nierządami . Może to jest metoda na społeczeństwo ?:(((
...
Następna strona