Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Ostrzykiwanie budżetu i hojne wydatki socjalne. Plan PiS na pandemię

576
Podziel się

O obniżce podatków możemy zapomnieć, emerytury wzrosną minimalnie, płace w budżetówce nie wzrosną w ogóle. Za to świadczenia socjalne będą płynąć nadal – tak rząd chce przeprowadzić nas przez pandemię.

Plan rządu na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii jest mało precyzyjny
Plan rządu na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii jest mało precyzyjny (PAP)
bCYagfrF

Piotr Miączyński z "Gazety Wyborczej" nazywa ten plan "przeciskaniem gospodarki" przez zamęt z COVID-19. Co wiemy? Rząd nie zapowiada żadnych cięć programów społecznych. Trzynasta i czternasta emerytura będą wypłacane. Za to waloryzacja emerytur będzie wręcz symboliczna – zeszłoroczne podwyżki tych świadczeń o 70 złotych przejdą do historii. W tym roku emeryci z najniższymi emeryturami dostaną jedynie 40-50 złotych miesięcznie więcej.

Bez zmian obędą się także programy społeczne – jak 500+ czy wprowadzony właśnie bon turystyczny.

bCYagfrH

Czego nie będzie?

Zapowiadana przez Jarosława Kaczyńskiego pensja minimalna w wysokości 3 tysięcy złotych musi poczekać. Na razie będzie 2800 zł brutto – ale warto pamiętać, że nie rząd wypłaca pensje, ale pracodawcy. Za to rząd pobiera od tych pensji podatek.

Żadnych podwyżek nie będzie w budżetówce. Jak pisze Miączyński "pół miliona pracowników budżetówki nie będzie miało podwyżek nawet o wskaźnik inflacji".

Rząd liczy także na zastrzyki pieniędzy – choćby z podatku cukrowego czy aukcji 5G. Nie będą to jednak środki mogące znacząco podreperować jego sytuację. Podobnie będzie z planowanym od przyszłego roku podatkiem handlowym. Miałby on przynieść (o ile faktycznie zostanie wprowadzony) 1,6 mld zł rocznie. Kilkanaście miliardów może za to dać opłata przekształceniowa OFE.

bCYagfrN

Jednak rząd – jak pisze Miączyński – nie przedstawił żadnej spójnej wizji czy planu jak odbudować finanse państwa po pandemii. Wiadomo jedynie, że deficyt w tym roku ma sięgnąć 100 mld złotych a inflacja 3,1 proc.

Na razie plan PiS obejmuje dolewanie benzyny (pieniędzy) do ogniska, aby jak najmocniej pobudzić konsumpcję.
Deficyt budżetowy wyniesie w tym roku około 100 mld zł – mówił kilka dni temu minister finansów Tadeusz Kościński (nowelizacja budżetu dopiero we wrześniu).

Wszelkie "tarcze antykryzysowe" zbliżają się już do 300 mld zł pomocy. Wpływy z podatków przez pandemię spadły, a rząd nie przedstawia żadnej wizji, żadnego pomysłu, jak w dłuższym terminie je odbudować. Lokomotywą napędową gospodarki ciągle ma być konsumpcja.

bCYagfsi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(576)
Anonymus
2 miesiące temu
Rozdawnictwo kwitnie i ma się dobrze! 🙆‍♂️😤
he he
2 miesiące temu
Ten rząd ? - dobre sobie
WERTER
2 miesiące temu
Przecież ten kryzys pisowcy sami wywołali. Oczywiście rozdawanie naszych podatków na patologię głosującą na pis nie ustanie bo następne wybory przegraliby z kretesem więc dalej będziemy utrzymywać niepracujące madki i pijących tatusiów. Oni sami również mają pełne kieszenie (prawda panie ministrze Szumowski i panie premierze Morawiecki?). Teraz liczy się tylko utrzymanie władzy za wszelką cenę, bo jeżeli ją stracą to wielu będzie musiało odpowiedzieć za to co robili z tym krajem. Więc nieważne jakim kosztem ale władzę trzeba utrzymać jak najdłużej. A wszystko to za pieniądze polskiego podatnika. Odpowiedzialność zwali się na opozycję, pandemię i tą złą UE, która już za friko pieniędzy dawać nie chce.
bCYagfsj
CTR
2 miesiące temu
Tzw "rodziny 500+" siedzą i się śmieją z tych co pracują.
Kasia
2 miesiące temu
Bo teraz nie warto pracować, mając 3kę dzieci i nie pracując z MOPR u można wyciągnąć nawet 5 tys miesięcznie,, bo im się należy,, a jacy do tego roszczeniowi, wiem co pisze, pracowałam trochę w mopr i mam dość.
Najnowsze komentarze (576)
Kmicic
miesiąc temu
Popieram działania rządu. POdli ludzie wreszcie w pernamentnej oPOzycji.
olaf
miesiąc temu
Wsparcie socjalne dla rodzin w okresie kryzysu to najlepsze co można zrobić. Brawo dla naszego premiera. -- Premier Morawiecki to najlepszy premier ever. Popieram. - Cały czas krytykujecie na wp premiera a jakoś jest kolejną kadencję, wszystko działa a gospodarka ma się świetnie, to jak to jest z waszą wiarygodnością? -- Wydatki socjalne są po to, żeby ludzie nie popadli w biedę. Dwa, oni tych pieniędzy nie trzymają w szafach, te pieniądze wracają szybko na rynek i korzystają z nich wszyscy.- Pieniądz napędza gospodarkę, jeśli ludzie mają co wydawać to jest dobrze.? - Premier podejmuje bardzo dobre decyzje. - Brawo !
Teresa
miesiąc temu
Bardzo dobrze, że programy społeczne zostaną zachowane mimo kryzysu i pandemii, to nam ratuje życie. ;)) I znowu dajecie się wkręcić a może redaktorze jakieś konkrety skąd takie informacje bo ja już wiem że moja emerytura wzrośnie o 92zł.:(( jedynie 40-50zł ? Za PO było po 2-5zł bez kryzysu :((( Kwiki Wyborczej, mundurówka zarabia teraz bardzo dobrze, 2800zl pensja minimalna, emeryci dostaną 13 i 14emeryturę czyli 2000zł zastrzyk finansowy, jak się nie POdoba to trzeba wrócic do czasów sprzed kilku lat i 6zł za h bez umowy i zapitalania w pampersach do 67r życia, a dziecko wysłac do Holandii na magazyn i traktowac to jako osiągnięcie życia bo Tusk jest w UE a Kaczyński to by ją zamknął.:))) Ten kwik POKOmuny nie idzie już strawić !!!:((((
Johny
miesiąc temu
Hejtują wszyscy, ale 500+ biorą :)) Już nie jednych takich znam lewaków, co z programów społecznych korzystają i jakoś kasę dobrze się przyjmuje. Ja tam rząd popieram i doceniam. -- PO,lecam zobaczyć co się dzieje w innych krajach a potem narzekać na rząd, podczas epidemii wiele krajów straciło socjale, firmy nie dostały wsparcia, a gospodarka stoi w miejscu i ludzie nie mogą pracować. ((( ; Polacy powinni być bardziej wyrozumiali, dobrze że chociaż trochę udało się podnieść pensje minimalną i emerytury, PIS przynajmniej rozdaje pieniądze ludziom a nie szczeka jak PO że kasy nie ma i nie będzie.- Rząd i tak robi co może, mamy kryzys gospodarczy a mimo to udaje się jakoś rozdysponować środki na firmy i programu typu 500+.))):
Tomy
miesiąc temu
Przecież to za PO+PSL : Piniędzy nie było, za PiSu jakoś są i będą. Druga Grecja miała juz byc po roku, tymczasem mamy najbardziej dynamiczny wzrost w Europie!!! Naćpana warszawko: spójrz wreszcie prawdzie w oczy :-) Emerytury rosną i wzrosną minimalnie o 3,84%. Za PO i PSL wzrastała o 0.2%. ( 2-3 zł. ) - Czyli jak ? :))) Za PO+PSL przez 8 lat nie było podwyżek płac i teraz ludzie tęsknią za ich nierządami . Może to jest metoda na społeczeństwo ?:(((
krótko
miesiąc temu
Bzdury. Ten rząd da sobie radę, dla dobra Polski i Polaków. GW, tvn i onet moga tylko pokwiczeć. Money stał się najbardziej propagandową tubą opozycji
renia
miesiąc temu
kto to ten pan Miaczynski ekonomista ekspert i na czym opiera swoj artykul bo zagranica chwali polske za radzenie sobie z kryzysem a tu taki artykul ktory mowi ze jest inaczej gdzie ta prawda ? na pewno nie w tvn czy gw.? POKOmunie Ludzie przestali wierzyć !!! Wolę jak rozdają, niż jak PO i PSL zabierają i nie rozdają, jak platforma rządziła to nie dość że były podatki to i brak programów społecznych.Premierze proszę zabrać wszystkie dodatki, bo ludzie tego nie doceniają... Ja akurat ciesze się, że mogę godnie spędzać emeryturę w tym kraju.
kolega weter.
miesiąc temu
niech rządzi POKO nie będzie pandemii nie będzie pijących tatusiów,będą pracujące matki,nasze podatki nie będą rozdawane-władza wezmie je sobie -będzie cudownie .A przy okazji zamknie się poprzednią władzę ? - Tak kryzys tylko w Polsce, a wirusa wypuścił kot kaczyńskiego .hej
bCYagfsb
moti
miesiąc temu
Jakie rozdawnictwo ? -- Niemcy i kraje zachodu to robią od 50 lat i tam jest dobrze Juz zapomnieliście po co uciekali wasi bliscy do Niemiec Po robotę i socjal , niektórzy z socjalu do dzisiaj tak żyją I tam można a u nas źle Małe mózgi
ada
miesiąc temu
pracujący maja zarobić na zus i socjal??????dzie???
fffff
miesiąc temu
Deficyt budżetowy wyniesie w tym roku około 100 mld zł bawmy się dalej i pierdzielmy bajki że socjal napędza gospodarkę
max
miesiąc temu
Zrujnuje Polskę a potem zniknie, na utrzymanie żony.
Meander
miesiąc temu
Cudnie po prostu, wszystko kwitnie w tym kraju wg rządu. A tu nadchodzi wrzesień, trzeba posłom kupić ciepłe ubrania i buty, podniesiemy uposażenia, trzeba dać górnikom, trzeba dać 500 plusom, trzeba dać policji, trzeba dać wojsku..............na wszystko mamy kasę. Pytam skąd, pożyczki trzeba spłacać, nie interesuje Morawieckiego kto za to zapłaci? Może niech pomyśli
PANDEMIA -
2 miesiące temu
wszystkim pasuje jak widać . Pracownicy pracują w ograniczonym systemie. Biorą 100 % wynagrodzenie ? Za co pytam ? Biorąc 100 % wynagrodzenie powinni pracować w pełnym wymiarze czasu pracy, a NIE w ograniczonym. Jak pracują w ograniczonym wymiarze to zwolnić 30 % zatrudnionych bo jest ich za dużo i są zbędni , a o ile nie to zmniejszyć pensje o 40 % ! Co dzieje się w urzędach, bankach, PZU, US, i innych instytucjach ? Proponuję zwolnic 30 % pracowników banków, PZU, US, administrację sądów , itp., zmniejszyć wynagrodzenia na ten czas jak nie pracują w pełnym wymiarze / mają skrócony czas urzędowania / ! To co jest teraz to skandal ! W bankach nastąpiły zmiany na niekorzyść klientów . Obsady takie same pracowników / skrócone godziny urzędowania /. Banki pracują w skróconym systemie. Ludzie czekają pod bankami w kolejkach, ludzie czekają pod PZU, US i innych instytucjach tj. niedopuszczalne. Teraz jest lato, a co będzie w jesieni i zimie /ludzie będą stać w deszczu, zimnie na ulicach ?/ ? Gdzie my żyjemy ?
...
Następna strona