Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Kania wróci do kondycji w pół roku. Potrzeba tylko kapitału

2
Podziel się:

ZM Henryk Kania przygotowały plan restrukturyzacji. Wiele zależy od banków. W spółce zabrakło płynności w momencie, gdy ceny surowca poszły w górę.

Zakłady Henryka Kani notowały zyski przez lata. Wystarczył jeden kwartał, by stanęły na krawędzi
Zakłady Henryka Kani notowały zyski przez lata. Wystarczył jeden kwartał, by stanęły na krawędzi (flickr.com, Christian Kadluba/flickr (CC BY-SA 2.0))

Afrykański pomór świń przełożył się na brak mięsa w Chinach, a za tym poszła światowa fala podwyżek jego cen. Do tego w przypadku ZM Kania dołożył się jeszcze problem z odzyskaniem pieniędzy od firmy handlowej pośredniczącej w dostawach (Rubin Energy). I tak prężna i zyskowna przez 25 kolejnych kwartałów firma, główny dostawca największej sieci Biedronka w ciągu kilku miesięcy stanęła nad przepaścią.

7 czerwca 2019 r. sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe ZM Kania i zarząd stworzył wstępny plan restrukturyzacyjny. Zakłada prowadzenie rozmów z dostawcami w celu wznowienia dostaw i ustalenia cen w okresie ok. 1-2 tygodni. Potem spółka chce pozyskać kapitał obrotowy w 2-4 tygodnie. W takim układzie produkcja miałaby być przywrócona ok. 1-2 tygodni od momentu pozyskania kapitału obrotowego. Dotychczasowa wielkość produkcji udałoby się przywrócić w ok. 3-6 miesięcy - podano w komunikacie.

Zobacz też: Ukraińcy bez pensji. "Fatalny sygnał. Będziemy zwalczać"

"Spółka informuje, że w chwili obecnej istnieje zagrożenie trwałej utraty przez nią płynności z powodu znaczącego obniżenia i braku dostępu do środków obrotowych" - podano w komunikacie. "Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że produkcja wyrobów spółki pozostaje rentowna i może być kontynuowana przy udostępnieniu spółce kapitału obrotowego na oczekiwanym poziomie" - wyjaśniono.

Ceny wieprzowiny 30 proc. w górę

Z opisu wynika, że trudna sytuacja ekonomiczna spółki związana jest z ograniczonym dostępem do kapitału obrotowego, co wywołane zostało znaczącymi, bo aż 30-procentowymi wzrostami cen surowca w pierwszym kwartale 2019 r.

"Wskutek ograniczenia możliwości zakupu surowca, zmniejszeniu uległa produkcja, a wskutek tego spowolniony został obrót należności i obniżone zapasy gotówki oraz dostęp do finansowania potrzeb zakupowych spółki" - napisano.

Planowane przez spółkę środki restrukturyzacyjne obejmują wzmocnienie kontroli kosztów surowca i zaostrzenie polityki reagowania na niekorzystne zmiany. Dodatkowo wzmocniona ma być kontrola cen i marżowości produktów oraz zaostrzona polityka reagowania.

Spółka planuje restrukturyzację finansową i pozyskanie kapitału obrotowego celem zapewnienia finansowania dostaw surowca, przerobu i finansowania należności. Zatrudni ekspertów w celu wsparcia w przygotowaniu modelu finansowego restrukturyzacji.

Pracownicy spółki już mogą zacząć się obawiać, bo ta przewiduje "optymalizację poziomu zatrudnienia". Ma też wprowadzić model elastycznego zatrudnienia powiązanego ze zmianami wielkości produkcji.

Szykujmy się na wzrost cen wędlin

Pierwsza rzecz, którą spółka chce się zająć to zmiany cen. Zamierza renegocjować warunki kontraktów z dostawcami surowca, przypraw i osłonek, po materiały pomocnicze oraz opakowaniowe. Jednocześnie będzie aktualizować cennik u klientów (głównie Biedronka i Carrefour) w oparciu o nowe ceny zakupu surowców i "restrykcyjną politykę marżową".

Jak nic skończy się wyższymi cenami w sklepach. Tym bardziej, że problem cen surowca z pewnością dotyczy wszystkich zakładów mięsnych.

ZM Kania ma wprowadzić cotygodniową kontrolę kosztów surowca i planowania kosztów. Jeśli chodzi o sprzedawane w sieciach tzw. marki własne, to zamierza powiązać ceny z programi wielkości sprzedaży. Dostarczane produkty będą musiały spełniać "kryteria marżowości i optymalizacji produkcji". Zarówno z sieciami, jak i dostawcami spółka chce się dogadać w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.

"Szacuje się, że koszty wdrożenia środków restrukturyzacyjnych nie przekroczą 1 proc. wartości planowanych kosztów działalności operacyjnej" - czytamy także.

Spółka informuje również, że wraz z wyznaczonym nadzorcą opracuje bardziej szczegółowy plan restrukturyzacji w trakcie przyspieszonego postępowania układowego, w tym również zweryfikowany harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych wraz z kosztami.

ZM Henryk Kania poinformowały wcześniej, że otrzymały wypowiedzenie umowy kredytowej w kwocie 67,88 mln zł od Banku Handlowego oraz wypowiedzenie umowy kredytowej w kwocie 38,3 mln zł od Alior Banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Nico
5 lata temu
Niech przestanie produkować tą chemię będzie lepiej dla wszystkich.
Jfj
5 lata temu
Kania baluje naBahama,kłamie tak jak to,że jest prawnikiem.Żadnych studiów nie skończył.Cwanik pospolity. a Bahama