Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

ZM Kania uratowane? Ćwierć miliarda złotych od Cedrobu. Ostre wzrosty na giełdzie

4
Podziel się:

Akcje ZM Kania weszły w środę na górne widełki cenowe na giełdzie. Okazuje się, że Cedrobu nie zniechęciły problemy z zebraniem dokumentacji Kani, czy akcja CBŚ i KAS. Wygląda na zdeterminowany, żeby spółkę uratować.

Wędliny ZM Kania królowały przez lata na półkach w Biedronce
Wędliny ZM Kania królowały przez lata na półkach w Biedronce (ZM Henryk Kania)

Żadnej informacji od spółki, a tymczasem kurs akcji ZM Kania w środę z wtorkowego historycznego dna na poziomie 23 gr nagle wystrzelił w górę do 30 gr i nie idzie wyżej tylko dlatego, że natknął się na górne widełki notowań. Gdyby te widełki otworzyć, to wzrost byłby 75-procentowy do 39 gr.

Wszystko wyjaśnia informacja od Cedrobu. Ten uparł się, żeby Kanię wyciągnąć z niebytu i mimo trudności nie ma zamiaru rezygnować.

Zobacz też: "Przyzwyczaiłam się do tego zapachu". Miss Polski o pracy w branży mięsnej

Na początku września Cedrob zawarł umowę produkcji na powierzonych surowcach z zarządcą Zakładów Mięsnych Henryk Kania w restrukturyzacji. Planuje też wznowienie produkcji w zakładach przetwórczych restrukturyzowanej spółki w Goczałkowicach, Pszczynie i Mokrsku już na początku października. W pierwszym etapie planowane jest osiągnięcie produkcji na poziomie 1200 ton miesięcznie.

Docelowo, po przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego, zakłady te mają produkować 4 tys. ton miesięcznie. Łącznie z Zakładami Mięsnymi Silesia, które już osiągnęły poziom 4 tys. ton i cały czas się rozwijają, grupa Cedrob planuje mieć udział w rynku przetwórczym na poziomie 8-10 tys. ton miesięcznie w perspektywie pięciu lat i nie wyklucza dalszej ekspansji.

- Przystępując do rozmów z wierzycielami o umowie tzw. przerobowej, następnie wydzierżawieniu, a finalnie nabyciu przedsiębiorstwa Zakładów Mięsnych Henryk Kania i składając ofertę w tym zakresie, mieliśmy świadomość, że to nie będzie łatwe zadanie, ale rzeczywistość pokazała, że jest znacznie trudniejsze, niż się spodziewaliśmy - mówi Andrzej Goździkowski, prezes zarządu Cedrob.

- W pierwszej kolejności uruchomiliśmy środki finansowe, dzięki którym zarządca restrukturyzowanej spółki mógł zapłacić pracownikom zaległe i bieżące wypłaty oraz uregulował najpilniejsze zobowiązania, między innymi za media, dzięki czemu udało się uniknąć odcięcia dostaw prądu i gazu - deklaruje.

Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy dzierżawy przedsiębiorstwa Zakładów Mięsnych Henryk Kania oraz sprawne i transparentne przeprowadzenie procesu jego nabycia.

- Szacujemy, że cały projekt nabycia majątku Kani, zapewnienia kapitału obrotowego oraz odbudowania rynku może pochłonąć ponad ćwierć miliarda złotych i takie środki zabezpieczyliśmy na ten cel - informuje Goździkowski.

CBŚ i KAS niestraszne

Cedrob podaje, że już na początku musiał się zmierzyć z wieloma trudnościami, jak między innymi zabezpieczenie całości dokumentacji i sprzętu IT przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajową Administrację Skarbową w związku z prowadzonym postępowaniem prokuratorskim, działaniami windykacyjnymi firm leasingowych skierowanymi do majątku przedsiębiorstwa, wielomilionowymi zobowiązaniami zaciągniętymi przez poprzedników, czy też brakiem głównego serwera z oprogramowaniem produkcyjnym i recepturami. Prezes Goździkowski nie traci jednak wiary w powodzenie procesu.

- Największą siłą zakładów z Pszczyny, Goczałkowic i Mokrska są ludzie. Dzięki wspólnej pracy odbudujemy tę firmę i zapewnimy wszystkim pracownikom stabilną pracę i godne warunki zatrudnienia - stwierdza z optymizmem.

- Mam nadzieję, że już niedługo produkty z zakładów Kani powrócą na półki sklepowe i obok produktów z Zakładów Mięsnych Silesii w Sosnowcu (Duda i Cedrob) będą cieszyły się popularnością wśród polskich rodzin. Zapraszamy do powrotu do pracy byłych pracowników Kani, a także liczymy na współpracę ze wszystkimi dotychczasowymi dostawcami oraz klientami. Patrzymy pozytywnie w przyszłość, wspólnymi siłami osiągniemy sukces - podsumowuje.

Grupa kapitałowa Cedrob jest liderem rynku produkcji drobiu oraz wiodącym producentem trzody chlewnej w Polsce w 100 proc. kontrolowanym przez polski kapitał. Dwa lata temu poprzez nabycie Zakładów Mięsnych Silesia, Cedrob rozpoczął proces konsolidacji przetwórstwa mięsnego w grupie i dziś jest lokowany w pierwszej piątce tego segmentu rynkowego w Polsce.

Po przeprowadzeniu procesu restrukturyzacyjnego i włączeniu przedsiębiorstwa Zakłady Mięsne Henryk Kania w swoje struktury, Cedrob będzie numerem trzy na rynku sprzedaży wędlin i przetworów z mięsa, z aspiracjami do miejsca drugiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Syf
5 lata temu
totalny, jak ten zgniły kartofel w pierwszej ławce w półokrąglaku
garp
5 lata temu
A co z frajerami , którzy dali się nabić w butelkę i kupili obligacje Kani. Państwo prawa o nich zapomniało.
Mocarzu
5 lata temu
Jak to jest że skup zaczyna się o 12:15, o 12:30 już jest kurs na widłach, a informacje dlaczego wypływają o 15:10? Czyżby nie wszyscy inwestorzy mieli równe szanse poprzez taki sam dostęp do informacji?
Kiełbaśnik
5 lata temu
Tylko się cieszyć,sami dobrzy ludzie.Jakby już święta były.Ale kto pokryje straty?