Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zyski Lidla topnieją. Sieć odczuwa problemy trawiące świat

34
Podziel się:

Lidl Stiftung, czyli spółka holdingowa sieci dyskontów, odnotowała w roku obrotowym zysk netto niższy o prawie 500 mln euro. Niższa od prognozowanej jest też sprzedaż netto – podaje portal dlahandlu.pl za "Lebensmittel Zeitung".

Zyski Lidla topnieją. Sieć odczuwa problemy trawiące świat
Lidl podsumował rok. Zyski giganta stopniały (money.pl, Rafał Parczewski)

W kończącym się 28 lutego roku obrotowym Lidl Stiftung osiągnął zysk netto na poziomie 1,64 mld euro, czyli o 500 mln mniej niż rok wcześniej. To oznacza marżę na poziomie 2 proc. – obliczyła "Lebensmittel Zeitung", cytowana przez dlahandlu.pl.

Globalny kryzys odbija się na firmie

We wspomnianym okresie Lidl odnotował sprzedaż netto na poziomie 81,8 mld euro, choć trzeba tu podkreślić, że firma tylko częściowo w sprawozdaniu uwzględniła wyniki z NiemiecFrancji. Wcześniej jednak sieć szacowała, że skonsolidowana roczna sprzedaż zamknie się w wyniku 114,8 mld euro.

Przyczyny spadku są bardzo podobne jak w przypadku wielu innych firm zmagających się obecnie z globalnymi turbulencjami. Chodzi o: koszty energii, transportu, zaopatrzenia i finansowania, które wzrosły w 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

Ze względu na powyższe, zysk brutto sieci wzrósł o 10 proc., mimo że wzrost sprzedaży wolumenu wzrósł o 22,6 proc. "Krótko mówiąc, w ubiegłym roku Lidl nie przerzucił na konsumentów trzech mld euro podwyżek cen" – zauważa portal dlahandlu.pl.

Ekspansja wyhamuje

Rosną też długi firmy. Zadłużenie finansowe w minionym roku obrotowym wzrosło o ponad jedną trzecią do 14,8 mld euro. Wpływ na to miały przepełnione artykułami nieżywnościowymi magazyny i kosztowne inwestycje Grupy. Dlatego też krążą pogłoski o rynku, że Lidl celowo spowalnia w tym roku swoją ekspansję, a nawet, że zdecyduje się ciąć koszty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Mój nick
2 miesiące temu
Pracuję w Lidlu, ale od pół roku nie robię już zakupów w tym sklepie. Firma robi z nas złodziei, bo kupujemy produkty w promocji jako klienci, ale nam przecież nie wolno. Przyjeżdżają grupy specjalne z ochrony i zamiast szukać złodziei na sklepie wśród klientów, to szukają wśród pracowników, a ochroniarz ma zakaz łapania złodziei, tylko ma być na sklepie, aby klient czuł się bezpiecznie. Później dają nam nagany za zakupy produktów promocyjnych. W moim sklepie w ciągu 2 lat zwolniło się kilkanaście osob, w tym prawie wszyscy pracownicy, którzy pracowali już w tej firmie kilkanaście lat. Cześć ludzi odeszło do Bricomarche, cześć do Biedronki, cześć do Rossmanna i część do wojska. I wszyscy cieszą się, że nie pracują już w Lidlu. Ta firma w ciągu ostatnich 4 lat zeszła z dobrego pracodawcy na mobbingujacego pracodawcę. Poza tym największym absurdem jest to, że mamy nakaz robienia opinii o sklepie z paragonów, aby sieć miała wrażenie, że jest lepsza niż jest.
bhgfds
2 miesiące temu
Lidl sprzedaje pieczywo "pita" najprawdopodobniej ze zboza 'technicznego", czyli nie nadajacego sie do spozycia, bo lidlowa pita juz po otwarciu smierdzi a potem szybko gnije.
JanuszBiznesu
2 miesiące temu
cyt: "To oznacza marżę na poziomie 2 proc" - szanowny autorze proszę się dokształcić. Marża a zysk to dwie rożne sprawy i zapewnia, że sieci handlowe nie mają 2% marży !!!!
kompot
2 miesiące temu
bzdury jest sezon owocowy na samym cukrze niemieckie markety zarobiły miliardy zł
Aaaa
2 miesiące temu
A co mają ludzie kupować? Tylko podstawowe rzeczy bo bieda się zaczyna dla ludzi!!!! Inaczej dla Rządu wałek za walkiem to kasa jest wszystko podupadnie
...
Następna strona