Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zyski mBanku spadły o prawie 75 procent. Wiadomo, jak skorzysta na podwyżce stóp

22
Podziel się:

Zarząd mBanku szacuje, że tylko październikowe podwyższenie stóp procentowych zwiększy wynik odsetkowy grupy o około 180 mln zł w okresie kolejnych 12 miesięcy. Daje to szansę na poprawę zysków, które w trzecim kwartale spadły do niecałych 27 mln zł ze 100 mln zł zarobionych rok wcześniej.

Zyski mBanku spadły o prawie 75 procent. Wiadomo, jak skorzysta na podwyżce stóp
Zarząd mBanku opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2021 (money.pl, Rafał Parczewski)

Za nami kolejna publikacja raportu kwartalnego dużej instytucji finansowej. Władze mBanku wykazały 26,6 mln zł zysku netto. Tyle grupa bankowa zarobiła od lipca do września. To spory regres w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego, kryzysowego roku. Wtedy mBank mógł pochwalić się zyskiem przekraczającym 100 mln zł.

Mimo spadku zysków, można mówić nawet o pozytywnej niespodziance. Prognozy analityków przed publikacją sugerowały bowiem jeszcze mniejsze zyski. Średnia z ankiet PAP wskazywała na zaledwie 18 mln zł.

Ciekawa jest reakcja inwestorów giełdowych, którzy dają wyraźnie do zrozumienia, że są niezadowoleni. Notowania akcji mBanku po godzinie 14:00 były około 2 proc. pod kreską.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Jeśli dodamy wyniki trzeciego kwartału do statystyk z pierwszego półrocza, wyjdzie 452 mln zł zysku netto. Widać więc, że rok 2021 układa się na razie dużo lepiej niż 2020. Wtedy po dziewięciu miesiącach bank był na plusie niecałe 279 mln zł.

Wyniki byłyby lepsze, ale nad bankiem ciągle wiszą ciemne chmury związane z kredytami frankowymi. Zarząd szykuje się do pilotażu ugód z frankowiczami, którzy dość tłumnie zgłaszają się do sądów, podważając zapisy umów sprzed lat.

Stopy procentowe pomogą wynikom mBanku

Z drugiej strony, przyszłość dla mBanku rysuje się w jaśniejszych barwach za sprawą podwyżek stóp procentowych. Już październiku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP podniosła oprocentowanie z 0,1 do 0,5 proc., co przekłada się na wzrost oprocentowania kredytów i większe dochody banków.

"Podwyższenie stóp procentowych przez RPP o 40 punktów bazowych, dokonane 6 października 2021 roku, będzie miało pozytywny wpływ na wynik odsetkowy Grupy mBanku. Obecnie szacowany jest wpływ w wysokości około 180 mln zł w okresie kolejnych 12 miesięcy" - wskazuje zarząd mBanku.

Wynik odsetkowy banku w trzecim kwartale wyniósł 1 mld zł, a w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku był na poziomie 2,9 mld zł.

mBank nie na sprzedaż

Przy okazji prezentacji wyników finansowych zarząd mBanku odniósł się do kwestii wystawienia banku na sprzedaż. Było o tym głośno już wcześniej. Temat przycichł w koronakryzysie.

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski ocenił, że w perspektywie nowej strategii "jest relatywnie bardzo niskie" prawdopodobieństwo zmiany właściciela.

Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Do niego należy około 70 proc. wszystkich udziałów.

- To nie jest w sferze decyzji zarządu banku, my jesteśmy wynajętymi gospodarzami kapitałów i aktywów. Raczej występujemy w funkcjach nie sprawczych. Akcjonariusze mogą podjąć decyzję w każdym kierunku, natomiast wydaje mi się, że w przewidywalnej przyszłości - takiej najbliższej - prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest relatywnie bardzo niskie - wskazał Stypułkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
obywatel
2 lata temu
Lokata na 0.1% a kredyt 9% chyba tą kase na kredyty to drukują dlaczego w Niemczech taki kredyt jest oprocentowany 2% i może mniej
PAN PAN
2 lata temu
"Notowania akcji mBanku po godzinie 14:00 były około 2 proc. pod kreską." >>To ja pytam: a gdzie w tym czasie była kreska? Artykuł niekompletny brak pełnej informacji
Kazik
2 lata temu
Teraz banki mogą już zacząć zachęcać do oszczędzania na wysoki 0,1 procent zysku , minus podatek Belki .
Dociekliwy
2 lata temu
... zwiększy wynik odsetkowy grupy o około 180 mln zł w okresie kolejnych 12 miesięcy. I już wiadomo, dlaczego nie podnoszono stóp procentowych wcześniej ( by przycisnąć obce, nienarodowe banki bo narodowe dostaną wsparcie) a teraz odkuć się. Obce zyskają przy okazji
z dala
2 lata temu
o je zaufanie dla tego banku ma poziom minusowy ( własne doświadczenia )
...
Następna strona