Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Frankowicze. mBank szykuje się do pilotażu ugód

22
Podziel się:

mBank przygotowuje się do ugód z osobami mającymi kredyty we frankach. Bank szykuje pilotażowy program, a korzystać będzie zarówno z propozycji ugód z frankowiczami w formule zaproponowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak i nad własnym rozwiązaniem - wyjaśnił prezes mBanku Cezary Stypułkowski, na którego powołuje się serwis tvn24.pl.

Frankowicze. mBank szykuje się do pilotażu ugód
Frankowicze. mBank chce ugód (money.pl, Rafał Parczewski)
- Prace, które mają miejsce w banku, mają charakter techniczny, traktujemy te prace jako przygotowawcze do [...] pilotażu. Myślenie nasze jest takie, że pracujemy nad rozwiązaniem przewodniczącego KNF, jak i nad naszym alternatywnym rozwiązaniem - wyjaśnił Cezary Stypułkowski. - Przyglądamy się temu, co robią inne banki - dodał, cytowany przez tvn24.pl.

Frankowicze. Przygotowany pilotaż mBanku

Cezary Stypułkowski wyjaśnił, że propozycja KNF jest najdalej idącym rozwiązaniem, "które da się racjonalnie uzasadnić". Jego zdaniem jednak "jednorazowe spisanie wielkiej kwoty" w praktyce wiązałoby się z zamknięciem "zdolności rozwojowych" banku na kilka lat.

Przypomnijmy, że KNF zaproponowała, by kredyt we frankach liczony byłby od początku jako złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR. Stawkę tę powiększałoby się o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

mBank jeszcze nie podjął decyzji o zaproponowaniu porozumień frankowiczom według propozycji przewodniczącego KNF. Bank dodał również, że nie podjął żadnych kroków w celu uzyskania jakichkolwiek zgód korporacyjnych w tej sprawie - pisze tvn24.pl.

Sprawy przeciwko mBankowi

Na koniec trzeciego kwartału w sądach było 12 150 indywidualnych postępowań przeciwko mBankowi w kwestii umów na kredyty frankowe. Łączna wartość roszczeń wynosi 3 miliardy złotych.

- Czwarty kwartał może być kluczowy, może potwierdzić albo zaprzeczyć oczekiwanemu spadkowi dynamiki tych sporów - powiedział Stypułkowski, cytowany przez tvn24.pl.

W trzecim kwartale przybyło 1582 postępowań wszczętych przez frankowiczów. mBank zakłada, że około 24 proc. kredytobiorców walutowych złożyło lub złoży pozew przeciwko bankowi. W przełożeniu na liczby daje to około 19,8 tysiąca osób z kredytami aktywnymi, jak i spłaconymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
FRANKOWICZ
2 lata temu
czekam na propozycję mbanku maksymalnie do marca dłużej czekać nie zamierzam i pójdę do sądu .Ile można przeciągać wszystko ma swoją granicę . Cały czas się to odwleka .
klientka mban...
2 lata temu
Na razie czekam, ale chyba też będę musiała pójść do sądu.
jkp
2 lata temu
Ugoda ma sens, ale tylko w określonych przypadkach. Pisał o tym na swym blogu adwokat Piotr Truszkowski. Warto sprawdzić ten artykuł, zanim się podejmie jakąś wiążącą decyzję.
złotówa
2 lata temu
a ja uważam że zero litości dla gołodupców którym zamarzyła się zamożność na kredyt. Zero. Wszyscy zdrowi na umyśle ludzie są w tej sytuacji za bankami. Kredyty sa dla bogatych, a zaprzeczanie temu faktowi nic nie da. Będziecie sie na chama pakowac w szambo na własne zyczenie, po czym drzeć m...ę by wszyscy sie zrzucili i was wyciagnęli. Święci franciszkanie winni znosic dzielnie swoje decyzje a nie udawać niewiniątka. Cwaniactwo i tyle.
CHF
2 lata temu
Jakiś czas temu prezesina mbanku beczał, że zamroził 900 mln zł na zwroty dla kredytobiorców kredytów frankowych. Teraz bredzi co innego żeby dalej doić ludzi z kasy.
...
Następna strona