Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

1,50 zł na butelce wódki, 30 gr na paczce papierosów. Minister finansów o podwyżce akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

38
Podziel się:

Butelka wódki ma być droższa o około 1,50 zł. Paczka papierosów w sklepie podrożeje o około 30 gr. Ale to nie koniec podwyżek cen alkoholu i wyrobów tytoniowych po wzroście akcyzy. Drożej zapłacą też korzystający z tzw. wyrobów innowacyjnych, czyli alternatyw dla tradycyjnych papierosów. Minister finansów wylicza, ile budżet zyskuje dzięki wpływom z akcyzy.

1,50 zł na butelce wódki, 30 gr na paczce papierosów. Minister finansów o podwyżce akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe
Tadeusz Kościński wylicza, o ile po podwyżce akcyzy wzrosną ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Akcyza będzie podwyższona od 1 stycznia 2022, a więc za niecały miesiąc. Spodziewamy się, że na butelce wódki 40-proc. to będzie wzrost ceny o ok. 1,50 zł. Na butelce wina to ok. 16 groszy, na butelce czy puszce piwa - około 6 groszy - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.

- Cena paczki papierosów wzrośnie o około 30 groszy, a wyroby nowatorskie ok. 1 zł - dodał Kościński. Poinformował, że od stycznia do końca października 2021 r. wpływy z tytułu akcyzy na alkohol i papierosy stanowiły około 7 proc. budżetu.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Zobacz także: Podwyżki akcyzy. Alkohol i papierosy zdrożeją w 2022. „Rządowi w ogóle nie chodzi o zdrowie”

Akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe

Przepisy przewidują wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia.

Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Minister odniósł się także do rządowej tzw. tarczy antyinflacyjnej. Przypomniał, że według szacunków jej koszt wyniesie ok. 10 mld zł w pierwszym półroczu 2022 roku.

Jak mówił, obniżka akcyzy na paliwa ma wynieść ok. 1 mld 300 mln zł, obniżka VAT na gazie z 23 proc. na 8 proc. – 700 mln zł, obniżka akcyzy na energię elektryczną – 1 mld 150 mln zł, a dodatek dla najuboższych to koszt ok. 6 mld zł.

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Maja
2 lata temu
Co się czepiacie PIS-u? Za każdego rządu z początkiem nowego roku drożał alkohol i papierosy. Marne poczucie humoru, nielumpowy proletariacie. Gdyby rządziło PO czy lewica, byłoby jeszcze gorzej.
pozne_rokokok...
2 lata temu
Ja rozumiem, chleb, masło. Ale artykuły pierwszej potrzeby???
norbert
2 lata temu
a ostatecznie i tak PIS zrobi ciemny lud w bambuko, uzasadniając że to dla jego dobra
Bogdan
2 lata temu
Na benzynie spaść ma to gdzieś musi wzrosnąć. Nawet bez uzasadnienia. A kto mu zabroni.Wzrośnie też na zapałki i podpaski. A co.
JuCo
2 lata temu
pewnie podwyżki będą wyższe, przy okazji sklepy podniosa ceny
...
Następna strona