Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Tarcza antyinflacyjna. Obajtek: paliwa tańsze o ok. 30 gr. na litrze od 20 grudnia

1549
Podziel się:

- Zaproponowany przez rząd pakiet antyinflacyjny i nasze działania pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze już od 20 grudnia - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że konkurencja może iść śladami Orlenu i również obniży ceny paliw.

Tarcza antyinflacyjna. Obajtek: paliwa tańsze o ok. 30 gr. na litrze od 20 grudnia
- Ceny benzyny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr - mówi prezes Orlenu, Daniel Obajtek (PAP, Radek Pietruszka)
bFemaROt

Szef Orlenu pytany w TVP Info o zapowiadane przez rząd w ramach pakietu anyinflacyjnego obniżki cen paliwa, przypomniał, że od 20 grudnia zmniejszą się daniny dla państwa. Spółka - zadeklarował - przełoży to na cenę w hurcie i dopilnuje obniżek na stacjach Orlenu, których jest ok. 1800 w całej Polsce.

Konkurencja też zejdzie z cen?

Jak tłumaczył Obajtek, działania rządu i koncernu pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze, która powinna nastąpić już od 20 grudnia. Zaznaczył, że ceny pójdą w dół proporcjonalnie w zależności od rodzaju paliwa.

- Ceny benzyny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr - podał.

bFemaROv

Obajtek dodał, że spodziewa się, iż również konkurencja zareaguje. - Sądzę, że widząc, jak Orlen obniża ceny na stacjach, ona również dokona dużej obniżki - powiedział.

Zobacz także: Litr benzyny po 8 zł? To możliwe

Sześć założeń tarczy

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.), zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.), obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

bFemaROB

Rząd planuje obniżenie od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemaROW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1549)
Jan
miesiąc temu
W dniu ,kiedy Morawiecki powiedział to następnego dnia Orlen od rana podniósł ceny o kilkanaście groszy. Ropa 85$ była a dziś 75$. A teraz cena 5.80. czyli drożej dużo niż wtedy. Ale Obajtek skopał Morawieckiego .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DIESEL
miesiąc temu
HAHAHA.. KAKTUS MI TU WYROSNIE!!!!!
Wicherek
miesiąc temu
Obajtek jest lepszy od Jasia Fasoli!
bFemaROX
OKTan
miesiąc temu
A dlaczego nie od dzisiaj?
petrol
miesiąc temu
a o ile paliwa zdrożeją do 20 grudnia ? dopiero 11 :)
...
Następna strona