Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Tarcza antyinflacyjna. Tak rząd chce walczyć ze wzrostem cen w Polsce - oto jej założenia

949
Podziel się:

Tarcza antyinflacyjna została oficjalnie zaprezentowana. Jej filary to obniżka cen paliw na pięć miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił, jak rząd chce walczyć z drożyzną w Polsce.

Tarcza antyinflacyjna. Tak rząd chce walczyć ze wzrostem cen w Polsce - oto jej założenia
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin zwołali konferencję prasową, aby zaprezentować tarczę antyinflacyjną. (PAP, Leszek Szymański)
bESkchud

- Polski rząd działa z myślą o obywatelach, aby złagodzić, zamortyzować i zbuforować wzrost inflacji, robimy, co w naszych rękach, w naszej mocy, aby przejść przez ten trudny okres najbliższych miesięcy i kwartałów. Obszar ten obejmuje trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków i uderzają w portfele: ceny paliw, ceny energii, ceny żywności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając tarczę antyinflacyjną.

Tarcza antyinflacyjna. Trzy obszary obniżek: ceny paliw, ceny energii, ceny żywności

Tarcza antyinflacyjna. Najważniejsze założenia:

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej
bESkchuf
  • Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej
  • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.
  • Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące (styczeń-marzec 2022 r.)
bESkchul
  • Dodatek osłonowy – rekompensata kosztów VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.
Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

Obniżka cen paliw. Niższy VAT na gaz ziemny. Tarcza antyinflacyjna

- Wprowadzamy obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy poprzez obniżenie wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej na pięć miesięcy. Te wszystkie działania po stronie państwa, nie ingerujemy w działania koncernów paliwowych, doprowadzą do obniżki cen paliw o około 20-30 gr w najbliższych tygodniach - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

bESkchum

- Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na 8 proc. na trzy zimowe miesiące, dla całego społeczeństwa, bez różnicowania - dodał.

bESkchun

Niższy VAT na energię elektryczną. Tarcza antyinflacyjna

- Nasze dzisiejsze działania to pakiet około 10 mld zł. Tak, jak zrealizowaliśmy tarczę antykryzysową, tak dziś zrealizujemy tarczę antyinflacyjną. To nasza sprawczość - powiedział szef rządu.

- Od stycznia na trzy miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną. Będziemy wnioskowali też o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi. Taki postulat zgłoszę na najbliższej Radzie Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki.

bESkchuo

Dodatek osłonowy dla rodzin. Tarcza inflacyjna ma rekompensować wzrost cen żywności

Zapowiedział też skierowanie bezpośredniego wsparcia do rodzin poprzez dodatek osłonowy. Ma to być dopłata w wysokości 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 1-osobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie. - Ten dodatek osłonowy będzie o wartości od 400 do nawet 1150 zł, w zależności od liczebności gospodarstwa domowego. Będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. - wyjaśniał premier Morawiecki. Z dodatku osłonowego ma skorzystać ponad 5 mln gospodarstw domowych.

Tarcza antyinflacyjna. Premier Mateusz Morawiecki o przyczynach wzrostu cen w Polsce

- Tak jak ceny energii wpływają na budżety domowe, tak ceny gazu i paliw przekładają się na całą gospodarkę. Bruksela spowodowała, że ceny ETS wzrosły do 70 euro - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - To wszystko sprawia, że cały świat stoi w obliczu zagrożenia inflacyjnego. Inflacja jest najwyższa od 28 lat w Niemczech czy Hiszpanii - wyliczał.

Premier Mateusz Morawiecki dodał jednak, że oprócz tej "naturalnej konsekwencji", na inflację wpływają też inne działania, m.in. Gazpromu. - Mamy znaczne przełożenie cen gazu na ceny nawozów, a ceny nawozów przekładają się na ceny żywności. Gazprom jest bezpośrednio odpowiedzialny za inflację w Europie - stwierdził szef rządu.

Ogłoszenie tarczy antyinflacyjnej. Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin uderzają w rządy PO-PSL

- Rząd Platformy Obywatelskiej szukał metod, jak nie wydać pieniędzy i umywał ręce od wszelkich programów pomocowych. Popatrzmy, kiedy i w jakim rozmiarze zostały wdrożone działania w 2009 i 2010 r., i porównać z tymi, które my wdrażamy obecnie. Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli, pokazujemy sprawcze państwo w działaniu, które pomaga obywatelom zmniejszyć ból podwyżek cen. Dlatego podejmujemy jeszcze jedno, ważne działanie, dla rynków finansowych: doprowadzimy do zaoszczędzenia części środków poprzez oszczędności w administracji publicznej. Każdej złotówce będziemy przyglądać się dwa, trzy razy. Nie będziemy tworzyć nowych funduszy celowych, zamrażamy etaty w administracji. Musimy sami zacisnąć pasa, Polacy mają odczuć przyjazną rękę państwa - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

- Nasz rząd jest rządem odpowiedzialnym, który nie unika odpowiedzialności za życie Polaków. Paliwa w Polsce są nadal stosunkowo najtańsze w Europie. To pokazuje odpowiedzialność, jaką przejawiają polskie koncerny paliwowe, które nie chcą maksymalizować zysków kosztem Polaków i cen wszystkich produktów na rynku - dodał wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas konferencji prasowej. - Nam nie jest obojętne, ile Polacy płacą za energię. Ważne jest, by Polacy odczuwali z każdym rokiem wzrost możliwości nabywczych, jakie posiadają - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESkchuG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(949)
Jarosław
11 min. temu
Oby się ta tarcza nie wybiera.
Polak
13 godz. temu
Jestem za całkowitym zniesieniem VATU I jeden podatek 10 %
Polak
13 godz. temu
PIS chciał znieść VAT do zera ale UE nie pozwala
bESkchuH
Polak
13 godz. temu
I już Opozycja Nie śpi nienawiść jak by PIS dał wszystkim wszystko za darmo to tez by się opozycji nie podobało nie bo nie a POKO planu żadnego
oruniak
15 godz. temu
Nic nowego winny Tusk , Rosja , Unia tylko nie ci złodzieje . A przekaz jest jasny robimy to po to byście nie narzekali , a nam żyło się jeszcze, lepiej . Gdzieś to kiedyś słyszałem . A jak widzę Sasina maczającego w tym swoje lepkie łapy to już się zaczynam bać . Jemu wszystko wychodzi inaczej .
...
Następna strona