Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Inflacja szaleje. Rząd reaguje: obniżka akcyzy, zwolnienie z podatku od sprzedaży

129
Podziel się:

- Od 20 grudnia wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez maksymalną obniżkę akcyzy, na jaką pozwala UE - powiedział w środę Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej, na której przedstawił założenie tarczy antyinflacyjnej.

Inflacja szaleje. Rząd reaguje: obniżka akcyzy, zwolnienie z podatku od sprzedaży
Ceny paliw na stacjach przekroczyły 6 zł (money.pl)
bESkfJfV

- Proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia tarczy antyinflacyjnej. - Inflacja jest najwyższa od 28 lat. To nie jest zjawisko ograniczone tylko do Polski - zaznaczył.

Premier: paliwo stanieje o 20-30 gr

Rząd dzieli tarczę antyinflacyjną na trzy obszary: ceny paliw, ceny energii i ceny żywności.

- Wprowadzamy obniżkę cen paliw - zapowiedział premier. - Od 20 grudnia wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez maksymalną obniżkę akcyzy, na jaką pozwala UE. Dodatkowo od 20 grudnia br. do 30 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży i wdrożymy rozwiązana związane ze zniesieniem opłaty emisyjnej - zapowiedział premier. - To wszystko sprawi, że ceny paliw spadną o około 20-30 gr. - zapowiada szef rządu.

bESkfJfX

Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

- Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia, do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł – powiedział premier.

Drożyzna przyspiesza

Inflacja nie odpuszcza. Jak pisaliśmy w money.pl, w październiku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 1 proc. wyższe niż we wrześniu. Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku skoczyły o 6,8 proc.

Inflacja nie zatrzymuje się, a nawet przyspiesza. Jeszcze miesiąc temu urzędnicy raportowali wzrost cen na poziomie 5,8-5,9 proc., w sierpniu wyniósł 5,5 proc., a w lipcu 5 proc. Z perspektywy czasu okazuje się, że odnotowywane rok temu podwyżki na poziomie 3 proc. były bardzo łagodne.

bESkfJgd

Obecnie mamy do czynienia z największym uderzeniem w portfele od wiosny 2001 roku. Przez 20 lat, pomijając tegoroczną drożyznę, najwyżej inflacja sięgała 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESkfJgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
Marcin
11 godz. temu
Nic nie muszą robić, kwestia paru tygodni i benzyna będzie po 5 zł a może i po 4 zł, wystarczy że Unia wprowadzi zakaz lotów, i poszczególne kraje pozamykają granice. Już dzisiaj cena baryłki ropy poleciała na łeb ponad 10%, światowe giełdy krwawią tylko patrzyć jak pozamykają nas w domach w całej Europie i będziemy mogli co najwyżej popatrzyć sobie na swój samochód przez okno.
Polak
15 godz. temu
Podwyżka o 1,2 złote, a obniżka o 20 groszy. Kogo oni próbują oszukać? Chyba tylko tych co oglądają TVP
pinoccio
wczoraj
Obniżą o 20gr po czym podniosă o 1pln
bESkfJgz
Marcus
2 dni temu
Drogo było za Tuska. Teraz za PiS jest tanio. Adin, dwa, tri, czetyrie. Fonetycznie ale to zapamiętałem z socjalizmu jak gość przekazywał moc z kosmosu przez telewizor
Waldek 14l
2 dni temu
Tak jak by tego wcześniej nie można było wprowadzić. Dopiero jak słupki PISowi zaczęły spadać, to się wzięli do roboty.
...
Następna strona