Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Rząd mocno obniży VAT. Oto założenia tarczy antyinflacyjnej

71
Podziel się:

Obniżka VAT na energię z 23 do 5 proc., a gazu do 8 proc. - to podstawowe założenia tarczy antyinflacyjnej - pisze "Gazeta Wyborcza". Takie rozwiązanie ma obowiązywać przez trzy miesiące.

Rząd mocno obniży VAT. Oto założenia tarczy antyinflacyjnej
Będzie obniżka VAT na prąd i gaz - informuje "GW" (East News, WOJCIECH STROZYK)
bESkHqZh

- Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji – powiedział w środę Kościński podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" rząd prawdopodobnie mocno obniży stawkę VAT na energię elektryczną oraz gaz. "Zamierza obniżyć VAT na energię do 5 proc., a na gaz do 8 proc. Dziś są objęte stawką 23-procentową" - czytamy. - Koszt obniżki to ponad 2 mld zł - powiedział dziennikowi informator z rządu.

Okazuje się, że VAT zostanie zmniejszony na okres trzech pierwszych miesięcy 2022 r. "Potem VAT ma wrócić do starych stawek" - podaje gazeta.

bESkHqZj

Dziennikarz RMF FM przekazał natomiast w mediach społecznościowych, że "będzie nie tylko czasowa obniżka akcyzy, ale także VATu i podatku od sprzedaży detalicznej. "Obejmie gaz, prąd i paliwa. Dodatkowo spółki - choć nieformalnie - mają ograniczyć swoje marże" - napisał.

Tarcza antyinflacyjna

Temat tarczy antyinflacyjnej pojawił się już w październiku, gdy Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zaprezentuje pakiet rozwiązań, które mają zamortyzować wzrost cen energii, gazu i żywności. - Rząd pracuje nad tarczą antyinflacyjną, mającą wspomóc grupy najbardziej odczuwające inflację. Skupiamy się na działaniach sektorowych - mówił na początku listopada na antenie Radia Plus rzecznik rządu Piotr Mueller.

Od tego czasu rząd już kilkukrotnie zapowiadał, że projekt pakietu antyinflacyjnego ujrzy światło dzienne na dniach, jednak nadal się tak nie stało. Do informacji publicznej podawane są tylko bardzo ogólne założenia nowych przepisów.

bESkHqZp

Co będzie w tarczy antyinflacyjnej?

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "tarcza antyinflacyjna będzie zawierała obniżkę akcyzy na nośniki energii". Z kolei we wtorek zapowiedział obniżkę "komponentów składowych ceny paliwa", by ulżyć polskim kierowcom.

Przypomnijmy, że według danych GUS wzrost inflacji w Polsce sięgnął w październiku 6,8 proc. Inflacja zjada nie tylko oszczędności Polaków, zbyt wysokie stopy procentowe mogą podkopać również inwestycje przedsiębiorstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESkHqZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
lelon
23 godz. temu
Tusk w życiu nie wpadłby na coś takiego! Podziwiam i popieram! #TarczaAntyinflacyjna
janek1980
23 godz. temu
dobra propozycja dzieki ktorej powinnismy sobie poradzic z inflacja. jak najbardziej popieram #TarczaAntyinflacyjna
Damianero
23 godz. temu
#TarczaAntyinflacyjna to doskonały pomysł przy tak galopującej inflacji, mam tylko nadzieję, że Polacy dobrze to spozytkują i wyjdziemy z tego kryzysu lepiej na tle innych państw członkowskich Unii
bESkHqZL
kit
2 dni temu
Trzeba słuchać, obiecać, a potem wygaszać... jakoś tak to leciało prawda?
Jpg
2 dni temu
Władza sobie wzięła po 6tys.podwyzki a ludziom chcą zamydlić oczy zapomoga w zależności od dochodu 400do 1000 zł.dla siebie 72 tys dla niektórych porę groszy a reszcie pracujących się odbierze w daninach,bo wg PiS to nie podatki
...
Następna strona