Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Inflacja będzie wyższa? RPP o konserwatywnych założeniach makroekonomicznych budżetu

10
Podziel się:

Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej inflacja w Polsce w 2022 roku może być wyższa, niż zakładana przez rząd. Według RPP założenia budżetu na kolejne 12 miesięcy oparte są na konserwatywnych założeniach makroekonomicznych. Z dokumentu RPP wynika też, że można oczekiwać dalszego obniżenia deficytu.

Inflacja będzie wyższa? RPP o konserwatywnych założeniach makroekonomicznych budżetu
Według RPP inflacja może być wyższa w 2022 roku (Flickr, NBP)

Inflacja będzie w 2022 roku wyższa, niż zakłada rząd w budżecie? Na stronie NBP opublikowano opinię Rady Polityki Pieniężnej do projektu ustawy budżetowej na rok 2022. Zdaniem RPP budżet oparty jest na konserwatywnych założeniach makroekonomicznych.

Inflacja będzie wyższa?

Dodano, że można m.in. oczekiwać dalszego obniżenia deficytu. Wskazano jednak, że inflacja będzie wyższa, niż zakłada rząd.

"Po znacznym spadku deficytu sektora finansów publicznych w ujęciu ESA obserwowanym w bieżącym roku, w 2022 r. można oczekiwać dalszego obniżenia deficytu. Obniżenie deficytu będzie wynikało w głównej mierze z wygasania działań antykryzysowych wspieranego przez korzystny wpływ koniunktury na sytuację finansów publicznych" – czytamy w opnii RPP.
Zobacz także: Niepokojące słowa prezesa NBP? Ekonomista pyta, czemu to wszystko ma służyć

Popyt konsumpcyjny wzrośnie?

Zdaniem RPP polityka fiskalna będzie w 2022 roku oddziaływała w kierunku wzrostu dynamiki popytu konsumpcyjnego, w szczególności poprzez zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu.

RPP przypomina, że projekcie budżetu przyjęto, że średnioroczna inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r. obniży się względem roku bieżącego i wyniesie 3,3 proc.

W opinii podkreślono, że ze względu na czynniki o charakterze zewnętrznym, inflacja CPI w przyszłym roku "może z dużym prawdopodobieństwem być znacznie wyższa niż założono w projekcie ustawy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Riki
3 lata temu
Stopy procentowe powinny być jak za komuny lokata 15 %
Emeryt
3 lata temu
Prezes mówił że inflacja nie przekroczy 3,5% a teraz że przekroczyć może 8% niekompetencja do kwadratu.
rumburak
3 lata temu
Zaczyna się narracja już na ostro: "winni spekulanci i pasożyty/przedsiębiorcy żerujące na zdrowym organizmie społeczeństwa". Rodzi się "polski faszyzm"
Taka jest pra...
3 lata temu
Jak bym na Chrystusa patrzył, który chce mnie przytulić ustrzec przed dalszym okradaniem przez KACZYSTÓW. Zaprawdę powiadam wam, wielki to aktor ten GLAPA, MOŻE GO POBIĆ TYLKO KRZYWOGĘBY MATEUSZ, KTÓRY JUŻ PRZYMIERZA SIĘ DO FOTELA GLAPY. TAK KACZOR ZAPLANOWAŁ ZDOBYĆ KASĘ NA SWE DWA WIEŻOWCE WYBUDOWANE NA WŁASNĄ CHWAŁĘ ZA NASZE PIENIĄDZE.
Jarosław Pol...
3 lata temu
Duda Polakom pokazał jak ze złodzieja robi się bohatera. Pisowskiego bohatera, co najmniej takim został bohaterem jakim jest obajtek.