Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Daniel Obajtek: gdyby nie rząd, ceny paliw już dawno przekroczyłyby 7 zł

40
Podziel się:

Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr - ocenił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek: gdyby nie rząd, ceny paliw już dawno przekroczyłyby 7 zł
Ceny paliwa powinny zacząć się normować - powiedział w wywiadzie dla "DGP" Daniel Obajtek (Adobe Stock, Krzysztof Bubel)
bESULOwl

Daniel Obajtek został zapytany o to, czego należy spodziewać się w kwestii cen paliwa.

Jest wiele czynników wpływających na cenę paliw, bo to nie tylko kurs dolara i ceny baryłki. Niewiadomą są też dalsze decyzje OPEC dotyczące wydobycia. W normalnych warunkach letni okres największego zużycia paliw powinniśmy mieć już za sobą, ale widzimy, że obecnie się przedłuża – to efekt odbicia rynków po pandemii"

- powiedział. Ocenił, że fakt, że ceny frachtów po rekordowych skokach minimalnie spadają, zdaje się dobrą wróżbą.

bESULOwn
"Akurat w Polsce zrobiono wszystko, aby ceny były jednymi z najniższych w Europie. Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr"

- przekonywał Obajtek.

Zobacz także: Ceny paliw najwyższe od 9 lat. Mogą być jeszcze wyższe

Daniel Obajtek o cenach paliw

Prezes Orlenu odniósł się też do pytania o to, czy Polska zmniejszy akcyzę po to, aby paliwo potaniało. - Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być - powiedział. W jego ocenie bardziej jej obniżyć się nie da. - Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa - wskazał.

bESULOwt

Zapewnił, że wykorzystywane są inne instrumenty do obniżki cen paliwa. - My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy - powiedział Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESULOwO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
Bez nicku
miesiąc temu
Obajtek bez majtek. Przecież Orlen to głównie własność Skarbu Państwa. A pisowskie zagrania i nałożona akcyza to głównie po to żeby napchać sobie kieszenie.
takaprawda
miesiąc temu
robią , co mogą, żeby ceny były u nas jakieś optymalne, a ze wszedzie drożyzna, to juz na to nic sie nie poradzi. Miejmy nadzieje, ze sytuacja sie unormuje w koncu
Gienka
miesiąc temu
bylabym w stanie zrozumiec te negatywne komentarze, gdyby to tylko u nas tak sytuacja wygladala, albo jakby te ceny byly takie tylko na orlenie, ale tak jest wszedzie!
bESULOwP
Dwr
miesiąc temu
Te działania rządu i Orlenu to po prostu niskie pensje szarych pracowników rafinerii i stacji paliw. Jakby ich pensje były na poziomie europejskim to i ceny mielibyśmy na poziomie europejskim, albo wyższym, bo trzeba mieć skądś kasę na zakup wydawców gazet.
Lord
miesiąc temu
"" W jego ocenie bardziej jej obniżyć (akcyzy) się nie da. - Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa."" Przecież słyniemy z nieprzestrzegania unijnego prawa więc w czym problem ?!?!?!
...
Następna strona