Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

100 mln euro z unijnej kasy na inwestycje w Gdańsku i Olsztynie

13
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła dwie inwestycje w Polsce związane z poprawą gospodarowania odpadami, na które z unijnego budżetu przeznaczonych zostanie ponad 100 mln euro.

Nowy zakład unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku ma zacząć działać z początkiem 2023 r.
Nowy zakład unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku ma zacząć działać z początkiem 2023 r. (Pixabay.com)

- Prawie 63 miliony euro z Funduszu Spójności zostanie przeznaczone na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku. Kolejne 40 mln euro pójdzie na budowę podobnego zakładu odzysku energii w Olsztynie - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, o czym informuje PAP.

Zakład w Gdańsku dzięki termicznej utylizacji około 160 tys. ton stałych odpadów komunalnych rocznie ma wytwarzać energię elektryczną i ciepło użytkowe. Podobna elektrownia wykorzystująca jako surowiec odpady ma powstać w Olsztynie.

Z informacji KE wynika, że zakład w Olsztynie ma zostać uruchomiony w listopadzie 2022 roku. Inwestycja w Gdańsku ma zacząć funkcjonować od stycznia 2023 roku.

W obecnej perspektywie finansowej, która obejmuje lata 2014-2020 Polska dostaje ponad 10 mld euro wsparcia z unijnej polityki spójności na rzecz ochrony środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
janekk12
3 lata temu
Brawo Olsztyn
TOM
3 lata temu
W GDAŃSKU LUDZIE SĄ HOŻY Z NIENAWIŚCI DO POLSKI I POLAKÓW ,ZAPEWNE INWESTYCJA PO WYKONANIU ZARAZ BĘDZIE NIEMIECKA !!!
antyklerykal
3 lata temu
/znalezione w internecie , "Polska przez 10 lat członkostwa w UE straciła 385 mld zł W dniu 10 maja br. w Warszawie odbyła się konferencja Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, w której wzięli udział: Michał Marusik – "jedynka" z Warszawy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Szpanelewski – szef sztabu wyborczego oraz Tomasz Sommer – rzecznik prasowy Nowej Prawicy. Podczas spotkania uczestnicy podsumowali bilans zysków i strat wynikających z 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, powołując się na dane Tomasza Cukiernika. Wskazali oni jednogłośnie, że koszty obecności w strukturach Unii dwukrotnie przewyższają wysokość otrzymywanych dotacji. Jak zaznaczyli przedstawiciele Nowej Prawicy w wyniku członkowstwa w UE, Polska w latach 2004 – 2014 poniosła w sumie koszty w wysokości 770 mld zł, a z dotacji otrzymała jedynie 385 mld zł. Na poniesione przez nasz kraj koszty składają się: 165 mld zł na składki i inne przepływy na rachunek UE z budżetu państwa; 200 mld zł w postaci kosztów poniesionych przez przedsiębiorców w wyniku dostosowania się do regulacji, 100 mld zł w postaci wydatków na administrację, 75 mld zł, które zostały wydane na przygotowanie wniosków o dotacje oraz 70 mld złprzeznaczonych na finansowanie kredytów bankowych. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke w ostatnich tygodniach konsekwentnie notuje rosnące poparcie i według najnowszych sondaży ma wysokie szanse na wejście do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci tej partii opowiadająsię przeciwko członkostwu Polski w strukturach UE. Magdalena Papierz Źródło: informacja prasowa Infografika: Bilans członkowstwa w UE. Opracowanie:Tomasz Cukiernik" /
wasyl
3 lata temu
bruksela bardzo chętnie dała kase ale warunek jest prosty, całe rozwiązanie techniczne i wyposażenie fabryk kupione u niemiaszków albo u żabojadów akredyty uzupełniajace w bankach zachodnich
ma
3 lata temu
piszecie bzdury dlatego płacicie za odpady coraz więcej a stawka będzie rosła