Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

100 najbogatszych Polaków "Forbesa". Zmiana na podium, właściciel Dino wiceliderem

61
Podziel się:

Miesięcznik "Forbes" opublikował listę "100 najbogatszych Polaków 2023". Okazuje się, że ubiegły rok był trudny nawet dla nich. Wartość majątków miliarderów z pierwszej setki zmniejszyła się po raz pierwszy od 14 lat.

100 najbogatszych Polaków "Forbesa". Zmiana na podium, właściciel Dino wiceliderem
Wartość majątków miliarderów z pierwszej setki spadła po raz pierwszy od 14 lat. Na zdjęciu od lewej: Michał Sołowow, Dominika Kulczyk, Mateusz Juroszek (East News, Mateusz Jagielski, Pawel Wodzynski, Piotr Placzkowski, Reporter)

Zaskoczenia nie ma. Pierwsze miejsce, tak jak rok temu, zajął Michał Sołowow, z majątkiem o wartości 25,8 mld zł. Stan posiadania miliardera jest jednak mniejszy niż w 2022 r., gdy wynosił ponad 27 mld zł. Chemiczny potentat, który dobrze poradził sobie z kryzysem ostatnich dwóch lat, teraz odczuł jednak skutki inflacji.

Na kolejnych miejscach na podium nastąpiła jednak zamiana miejsc w porównaniu z poprzednim rankingiem. Tomasz Biernacki, właściciel sieci Dino, który w ubiegłym roku znajdował się na trzecim miejscu, został teraz wiceliderem, z majątkiem wycenianym na kwotę 19,8 mld zł. Tym samym przedsiębiorca wyprzedził Jerzego Staraka, który posiada obecnie aktywa o wartości 15,2 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spadek PKB uderza w portfele Polaków. "Małe firmy padają. Ten problem się snuje"

Majątki miliarderów po raz pierwszy od wielu lat skurczyły się

Zmiana na podium nie jest żadnym zaskoczeniem. Tomasz Biernacki, właściciel Dino, od wielu lat systematycznie pnie się w górę rankingu najbogatszych. Jest to zarazem jeden z najbardziej tajemniczych biznesmenów. Jak niedawno napisaliśmy, nie udziela w ogóle wywiadów. Nie wiadomo nawet, jak wygląda. Wycena giełdowa Dino pod koniec stycznia tego roku sięgnęła szczytu. Firma była warta ponad 38 mld zł. Nieco ponad 51 proc. udziałów spółki skupionych jest w jednym ręku - jej założyciela.

Tuż za podium uplasował się z kolei Zygmunt Solorz z majątkiem wielkości 10,5 mld zł. W poprzednim roku wartość jego majątku wynosiła 13,9 mld zł. Obecne inwestycje szefa Polsatu wpisują się w awangardę zielonej transformacji. Niedawno przejął m.in. Elektrim, a wraz z nim ZE PAK. Miliarder planuje także inwestować w farmy wiatrowe i słoneczne oraz w rozwój technologii wodorowych.

Na szóstym miejscu znalazła się Dominika Kulczyk, której majątek wyceniany jest na 8,2 mld zł. Sebastian Kulczyk zajął natomiast siódme miejsce. Jego stan posiadania to 6,4 mld zł. Zbigniew i Mateusz Juroszek wraz z rodziną (działający w bukmacherce i nieruchomościach), których majątek to 5,6 mld zł, uplasowali się tuż za nimi.

Tymczasem po raz pierwszy od 14 lat wartość majątków miliarderów z pierwszej setki zmniejszyła się. W praktyce ubiegły rok był trudny dla wszystkich przedsiębiorców, nie wyłączając najbogatszych. "Wartość majątków pierwszej setki spadła pierwszy raz od 14 lat, czyli globalnego kryzysu finansowego. Sam spadek nie był duży i wyniósł -1,7 proc., ale biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach wartość biznesów tworzonych przez największych polskich przedsiębiorców rosła w tempie 10-20 proc., to regres i tak robi wrażenie" – wskazuje "Forbes".

Dlaczego miliarderzy zubożeli? Na pewno przyczyniła się do tego rosnąca inflacja. "Uszczuplenie majątków na liście jeszcze lepiej widać, kiedy zestawimy je ze średnią płacą w Polsce, która w tym czasie urosła o 10,4 proc. Co ciekawe, mimo ogólnej obniżki wartości, próg wejścia na listę lekko się podniósł: z 824 mln do 841 mln złotych. W obrębie listy następuje konsolidacja, różnice między poszczególnymi biznesami zmniejszają się" – zaznacza Forbes.

"Pojawiają się nowi gracze, którzy potrafią zbudować duże biznesy"

Zdaniem miesięcznika podwyższenie progu dostania się na listę najbogatszych to jednak dowód na dużą przedsiębiorczość polskiego biznesu. "Mimo słabego otoczenia ciągle pojawiają się nowi gracze, którzy potrafią zbudować całkiem duże biznesy".

Przykładem debiutanta, który znalazł się na tegorocznej liście, jest Paweł Grzegorczyk, twórca Keno Energy, spółki działającej w sektorze fotowoltaiki, który znalazł się na pozycji 21.

Inne nowe nazwiska na liście to Piotr Miranowski i Sławomir Gojdź. Pierwszy jest producentem znanego sprayu na owady Bros. Z kolei Sławomir Gojdź od 18 lat zajmuje się przetwórstwem ryb – szprotów, śledzi i łososi. "Na liście zadebiutowali, bo ich biznesy po prostu stały się wystarczająco duże i dojrzałe" – wskazuje "Forbes".

Wysoką pozycję w rankingu zajęli także przedsiębiorcy związani z branżą mięsną. "W tegorocznym zestawieniu do Józefa Bałdygi (JBB) dołączył Henryk Stokłosa z synami oraz Andrzej Skiba. Swoją reprezentację mają też przetwórcy ryb. Obok Urszuli Siecińskiej ze Suempolu jest też Sławomir Gojdź (Paula Fish). Branża rybna od lat była stawiana w jednym rzędzie z e-commerce jako najszybciej rozwijający się biznes" – informuje Forbes.

Lista najbogatszych Polaków

1. Michał Sołowow, majątek 25,8 mld zł (chemia, wyposażenie wnętrz, energetyka)

2. Tomasz Biernacki, majątek 19,8 mld zł (handel)

3. Jerzy Starak, majątek 15,2 mld zł (farmacja)

4. Zygmunt Solorz, majątek 10,5 mld zł (media, telekomunikacja)

5. Paweł Marchewka, majątek 8,3 mld zł (gry komputerowe)

6. Dominika Kulczyk, majątek 8,2 mld zł (energia odnawialna, inwestycje)

7. Sebastian Kulczyk, majątek 6,4 mld zł (chemia, inwestycje)

8. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną, majątek 5,6 mld zł (zakłady bukmacherskie, nieruchomości)

9. Arkadiusz Muś, majątek 4,5 mld zł (materiały budowlane)

10. Andrzej Grabowski, majątek 3,7 mld zł (mleczarstwo)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Bagsy
4 miesiące temu
Skąd ta różnica w rankingach Wprost i Forbes? Ktoś tu nie umie liczyć chyba.
Aga
7 miesięcy temu
Pani Kulczyk pomaga w Afryce a inni nic ja też jestem zdespęrowana NIK nie jest wstanie mi pomóc dla nich to kropla dla mnie jest bardzo dużo ta jedna kropla
Martanowa
9 miesięcy temu
Napiszcie, kto z tych 100 bogatych płaci uczciwie podatki w Polsce?
on....
9 miesięcy temu
gratulacje dla Pana Arkadiusza ! no 9
Franek
9 miesięcy temu
Ci z pis już ich gonią tylko niestety ich majątki nie z pracy się powiększają
...
Następna strona