Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

12 tys. zł na dziecko. Świadczenie nie będzie powiązane z dochodem rodziny

39
Podziel się:

Nowe świadczenie w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko nie będzie powiązane z dochodem rodzinnym, co oznacza, że trafi do wszystkich opiekunów. We wtorek rano ruszyło posiedzenie rządu dotyczące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, na którym rząd ma przyjąć ustawę w tej sprawie.

12 tys. zł na dziecko. Świadczenie nie będzie powiązane z dochodem rodziny
Polski Ład.12 tys. zł na dziecko. Świadczenie nie będzie powiązane z dochodem rodziny (East News)

Według szacunków rządu, już w 2022 roku świadczeniem z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego objęte zostanie około 410 tys. dzieci. Z kolei 110 tys. ma otrzymać dofinansowanie na pobyt w żłobku.

Świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać rodzicom. W przypadku drugiego dziecka otrzymają 12 tys. zł, natomiast na drugie i kolejne dziecko również mogą wnioskować o kolejne 12 tys. zł, gdy dziecko będzie pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia.

Wiadomo już, że świadczenie nie zostanie powiązane z dochodem rodziny, co oznacza, że trafi do wszystkich dzieci spełniających wymogi wiekowe.

Zobacz także: "Jest drogo". Prezydent Sopotu nie ukrywa i tłumaczy ceny

Będzie to kolejna, czasowa forma popularnego świadczenia "500+", bo dofinansowanie z Kapitału Opiekuńczego zostanie wypłacone w 24 ratach, po 500 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli jednak wybrać, czy wolą dostać kwotę 1 tys. zł przez miesiąc, ale w czasie 12 miesięcy.

"Rząd wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania" - pisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jedną ze składowych Polskiego Ładu, która ma wspierać rodziny po pandemii oraz - jak wskazuje rząd - przepisy obejmują również założenia i cele związane z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Zdaniem rządzących jest to inwestycja w rodziny oraz w poprawę sytuacji demograficznej w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Marta jastrze...
2 lata temu
Drogi panie prezydencie premierze i prezesie dajcie każdemu dziecku do lat 3 bez względu na ilość dzieci w rodzinie wtedy dostaniecie poparcie od polskich rodzin i jedynaki będą mieć rodzeństwo . Tak jak było z 500 plus jest równość i zgoda. 400 ZL NA żłobek nie starczy prywatne będę od 800 . Wiec dlaczego matka drugiego dziecka dostanie 1000 zl przez rok a druga matka mająca jedno dziecko 400 na żłobek z czego musi jeszcze 500 doplacic ??? Gdzie jest sprawiesliwosc ..musicie to zmienić dla zgody I By nie poróżnić matek dzieci które kosztują tak samo. Drugie dziecko kosztuje ale ma większość rzeczy po 1 dziecku matka która ma 2 dzieci ma warunki do tego raczej skoro ma ich 2 a ważne żeby matki jedynaków dzięki pomocy zdecydowały się na drugie I kolejne dziecko...spojrzeć na statystyki które o tym mówią że najwięcej jest matek z 1 dzieckiem ktore nie mają warunków i pieniędzy na kolejne dziecko . Pomoc matkom w tym czasie do 3 roku życia spodwoduje duże zmiany. WARTO JESZCZE RAZ Przeanalizować tą ustawę bo dzieku temu nie będzie tych komentarzy i awantur które odbierają Wam poparcie i głosy . Czekam na zmiany i na moją i Wasza lepsza przyszłość i dla mojego dziecka i w przyszłości kolejnych dzieci.
Agaa
2 lata temu
Nie mam nic przeciwko, gdyby takie dofinansowania dostawali ludzie uczciwie pracujący. Obecna polityka wspiera akcje "zrobię dziecko, rząd mi je sfinansuje", jednak nie tak powinno wyglądać planowanie rodziny. Moim zdaniem przed założeniem rodziny, powinny być sprawdzane zdolności kredytowe i umowy o prace ;)
PIS
2 lata temu
Brawo
alla
2 lata temu
Może ktoś wesprze tych którzy pracują na tą kaskę którą tak łatwo się pcha w pokoleniowe nieróbstwo.
OBURZONA MAMA
2 lata temu
no tak...wybory się zbliżają, poparcie spada więc trzeba kupić za NASZE ciężko zarobione pieniądze głosy... mam już dość tego państwa sponsorującego swoje decyzje z naszych portfeli. Niech zajmą się brakiem państwowych żłobków, przedszkoli, problemem z powrotem na rynek pracy, a nie wspierają bezróbstwo. A no tak... uzależnionymi od pomocy państwa lepiej się steruje... swoją drogą gdzie są referenda w takich sprawach? z moich pieniedzy to pójdzie więc chcę się wypowiedzieć w tej sprawie!!!
...
Następna strona