Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Rząd przyjął projekt ustawy

1300
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrzył projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, czyli dodatku wynoszącym w sumie 12 tys. złotych, przyznawanym na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Rząd przyjął projekt ustawy
Rodzinny kapitał opiekuńczy. Rząd rozpatrzył projekt. (money.pl, Rafał Parczewski)

Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Szacuje się, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

"Rząd wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Nie zgadzają się na podniesienie składki zdrowotnej. "Te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy"

Początkowo zakładano, że świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł miesięcznie. Osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli nie została orzeczona prawomocnym orzeczeniem sądu separacja, będą mogły samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Jednak w toku prac nad projektem ustawy resort rodziny zdecydował się na wykreślenie tej zasady. Prawo do wyboru świadczenia mają mieć także rodzice samotni i żyjący w związku nieformalnym.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Wnioski rozpatrywać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się również wypłatą świadczeń.

Projekt, który rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu, zakłada też wsparcie dla rodziców dzieci nieobjętych nowym świadczeniem, chodzących do żłobka.

Dofinansowanie będzie wynosić 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Świadczenie będzie przysługiwało – na wniosek – rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem przed ukończeniem 12. i po 36. miesiąca życia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1300)
12345
2 lata temu
A ciekawe kiedy rząd przyjmie ustawę którą poparli jednogłośnie senatorowie w senacie sprawie czerwcowych emerytur z przed 2020r. Panie Premierze my nie mieliśmy tyle szczęścia co prezes, teraz liczymy na was, może teraz nam szczęście dopisze??
Sandra
2 lata temu
,,Strzelę ,, miało być 🤣😂😅🤣😂😅👍
dlaczego
2 lata temu
rząd ma jobla na punkcie rozmnażania ? Więcej dzieci to potrzeba większej ilości żłobków i przedszkoli , których już DZISIAJ brakuje w miastach . To paranoja, żeby dziecko zapisywać do żłobka, zanim sie urodzi ! A tak już jest . Rząd w każdym nowym osobniku widzi płatnika podatku ... za 20-25 lat . Czyżby Morawiecki & company zamiarował tak długo rządzić ? Masakra .
para i noja
2 lata temu
" przed ukończeniem 12. i po 36. miesiąca życia." Czyli przed 12 i po 36 ... A co pomiędzy ? Nie kumam ... czy na pewno TAK stoi w przepisach ? Wyjątkowo zagmatwane, co daje pole do interpretacji i uznaniowości ...
andrzej
2 lata temu
nie mam nic przeciwko dzieciom , mam kilku wnuków już trochę starszych więc nie załapią się na to i bardzo chciałbym dowiedzieć się ile będę musiał zapłacić na te inne dzieci
...
Następna strona