Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

12 zamiast 16? Padł pomysł na niższą liczbę województw

25
Podziel się:

PortalSamorzadowy.pl opisał wyniki raportu Instytutu Sobieskiego, w którym skrytykowano reformę administracyjną z 1999 roku i zaproponowano cztery warianty korekty obecnych granic województw.

12 zamiast 16? Padł pomysł na niższą liczbę województw
Naukowiec zaproponował nowy podział administracyjny Polski (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

Zdaniem Łukasza Zaborowskiego, autora raportu, niepożądanym następstwem zwiększania liczby województw monocentrycznych jest obniżanie ich przeciętnej wielkości, a tym samym zdolności do samodzielnego bytu.

Autor reformę z 1999 roku nazywa "przypadkową hybrydą" i mówi, że wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły.

Jak czytamy w Portalu Samorządowym, Zaborowski zaproponował cztery warianty koncepcji reform administracyjnych, jednak nie wskazał, który jego zdaniem jest optymalny.

  • Wariant I "minimalny" to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Dochodzi przede wszystkim do ograniczenia rozległości największego województwa – mazowieckiego.
  • Wariant II "umiarkowany" przewiduje uzupełnienie układu o brakujące województwa – w świetle standardów obecnego podziału.
  • Wariant III "równoważący" o dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych. Do wieloośrodkowych województw "pozametropolitalnych" przyporządkowuje się również wybrane regiony miast średnich.
  • Innowacyjny wariant IV "makroregionalny" stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak te największe miasta – w celu utrzymania równowagi sił – pozbawione są wojewódzkich funkcji administracyjnych.

W ostatnim wariancie autor proponuje podział na 12 województw: śląsko-częstochowskie, warszawskie, dolnośląskie, cieszyńsko-krakowskie, północnomałopolskie, mazursko-pomorskie, środkowopolskie, kujawsko-mazowieckie, wielkopolskie, przemysko-tarnowskie, podlasko-mazowieckie i zachodniopomorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
Czy tego chce...
12 miesięcy temu
Jak PiS wygra wybory to po 15 Października będzie jedno województwo "Jarosławskie" z oficjalną pańszczyzną , katolickie z obowiązkiem odstawiania młodych chłopców na plebanię , obowiązkowym pochodem , kazdego 10 , z paliwem po 10 pln i chlebem za 15 pln oczywiscie dla wybranych oraz portretami wodzów Lecha i Jarosława w każdej szkole , zamknięte granicę , brak dotacji na rolnictwo i wieczna przyjaźń z rosją.
budowlamniec
12 miesięcy temu
bzdury, pierwsze co należy wprowadzić to po 2 kadencje do sejmu/senatu (łącznie) i won, dość "zawodowych" polityków, i tak z samorządem da to kilkanaście lat przy żłobie, wystarczy
marodaro
12 miesięcy temu
przed tą reformą był pomysł utworzenia 6 województw. Byłyby to krainy geograficzne - Mazowsze, Pomorze, Wielkopolska, Małopolska, Śląsk i Mazury. Stare województwa (49) zostałyby powiatami i gminy po staremu. To był najlepszy pomysł ale gdzie dogada się np. Szczecin z Gdańskiem na Pomorzu... zawsze koryta i posadki są najważniejsze a że wychodzi jak zawsze, czyli badziew to już inna inszość.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
Mlk
2 miesiące temu
W wariancie 12 województw podział Górnego Śląska to skandal. Małopolska Częstochowa do woj. Śląskiego a Śląski Cieszyn i Bielsko do Małopolski. W naukach humanistycznych przyznawanie tytułów naukowych to skandal. Poziom naukowców przygotowujacych te propozycje jest żenujący.
Krzysztof
7 miesięcy temu
Prawidłowo. Częstochowa i okolice straciły szansę na rozwój, a w czasie podziału było to większe miasto od wielu, które uzyskały status wojewódzki. Podział był bardzo niesprawiedliwy.
Xyz
12 miesięcy temu
Im mniej urzędów, urzędników, biurokracji tym więcej dla obywatela, bo mamy dodatkowe środki i budynki choćby na szkoły, żłobki, przedszkola, może pensjonaty dla samotnych rodziców, emerytów, osób niepełnosprawnych. Do tego likwidacja powiatów, gmin wiejskich, a pozostawienie gmin miejskich z zrzeszonymi wsiami. Mamy automatycznie mniej wyrzuconych pieniędzy w błoto na radnych, urzędników, urzędy. Do tego znika stanowisko wójta czy starosty. Do tego kompetencje i obowiązki pup, GOPS, mops, PCPR, zespołów ds orzekania o niepełnosprawności przekierować na ZUS ( bo to ta instytucja posiada niezbędne dane, zaś w kwestii orzekania o niepełnosprawności naprawdę nikomu po 2 latach nie odrośnie noga, ręką, nie zniknie cukrzyca, epilepsja itd ).
Truso
12 miesięcy temu
Jestem za,Elbląg musi się oderwać od szuwarowobagiennego ze stolicą w buraczanym grajdole,jakim jest olsztyn,bagienną pijawka wysysająca cały biedny region,w tym moje miasto,niegdyś bogate i dumne.
Marek
12 miesięcy temu
To są autorskie opracowania Pana Zaborowskiego. Jak nie udało się z PiS załatwić podziału Mazowsza to chociaż dokopie Kielcom. Wychodzą radomskie kompleksy.
...
Następna strona