Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

12 zamiast 16? Padł pomysł na niższą liczbę województw

24
Podziel się:

PortalSamorzadowy.pl opisał wyniki raportu Instytutu Sobieskiego, w którym skrytykowano reformę administracyjną z 1999 roku i zaproponowano cztery warianty korekty obecnych granic województw.

12 zamiast 16? Padł pomysł na niższą liczbę województw
Naukowiec zaproponował nowy podział administracyjny Polski (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

Zdaniem Łukasza Zaborowskiego, autora raportu, niepożądanym następstwem zwiększania liczby województw monocentrycznych jest obniżanie ich przeciętnej wielkości, a tym samym zdolności do samodzielnego bytu.

Autor reformę z 1999 roku nazywa "przypadkową hybrydą" i mówi, że wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły.

Jak czytamy w Portalu Samorządowym, Zaborowski zaproponował cztery warianty koncepcji reform administracyjnych, jednak nie wskazał, który jego zdaniem jest optymalny.

  • Wariant I "minimalny" to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Dochodzi przede wszystkim do ograniczenia rozległości największego województwa – mazowieckiego.
  • Wariant II "umiarkowany" przewiduje uzupełnienie układu o brakujące województwa – w świetle standardów obecnego podziału.
  • Wariant III "równoważący" o dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych. Do wieloośrodkowych województw "pozametropolitalnych" przyporządkowuje się również wybrane regiony miast średnich.
  • Innowacyjny wariant IV "makroregionalny" stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak te największe miasta – w celu utrzymania równowagi sił – pozbawione są wojewódzkich funkcji administracyjnych.

W ostatnim wariancie autor proponuje podział na 12 województw: śląsko-częstochowskie, warszawskie, dolnośląskie, cieszyńsko-krakowskie, północnomałopolskie, mazursko-pomorskie, środkowopolskie, kujawsko-mazowieckie, wielkopolskie, przemysko-tarnowskie, podlasko-mazowieckie i zachodniopomorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Krzysztof
miesiąc temu
Prawidłowo. Częstochowa i okolice straciły szansę na rozwój, a w czasie podziału było to większe miasto od wielu, które uzyskały status wojewódzki. Podział był bardzo niesprawiedliwy.
Xyz
6 miesięcy temu
Im mniej urzędów, urzędników, biurokracji tym więcej dla obywatela, bo mamy dodatkowe środki i budynki choćby na szkoły, żłobki, przedszkola, może pensjonaty dla samotnych rodziców, emerytów, osób niepełnosprawnych. Do tego likwidacja powiatów, gmin wiejskich, a pozostawienie gmin miejskich z zrzeszonymi wsiami. Mamy automatycznie mniej wyrzuconych pieniędzy w błoto na radnych, urzędników, urzędy. Do tego znika stanowisko wójta czy starosty. Do tego kompetencje i obowiązki pup, GOPS, mops, PCPR, zespołów ds orzekania o niepełnosprawności przekierować na ZUS ( bo to ta instytucja posiada niezbędne dane, zaś w kwestii orzekania o niepełnosprawności naprawdę nikomu po 2 latach nie odrośnie noga, ręką, nie zniknie cukrzyca, epilepsja itd ).
Truso
7 miesięcy temu
Jestem za,Elbląg musi się oderwać od szuwarowobagiennego ze stolicą w buraczanym grajdole,jakim jest olsztyn,bagienną pijawka wysysająca cały biedny region,w tym moje miasto,niegdyś bogate i dumne.
Marek
7 miesięcy temu
To są autorskie opracowania Pana Zaborowskiego. Jak nie udało się z PiS załatwić podziału Mazowsza to chociaż dokopie Kielcom. Wychodzą radomskie kompleksy.
Józef
7 miesięcy temu
Wojewoctw powinio być tylko 9 czy Bydgoszcz Szczecin Gdańsk Łódź Katowice Wrocław Kraków i Warszawa reszta do likwidacji i powinno powiatów 49 zamiast 380 woj lubelskie lubuskie warmińsko-mazurskie podkarpackie podlaskie świętokrzyskie i opolskie do likwidacji tak uważam nawet 12 woj jest za dużo
...
Następna strona