Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

16 województw i basta. PiS musi odłożyć zmiany

6
Podziel się:

Miało być nowe województwo, podział Mazowsza schodzi jednak na dalszy plan. Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" pandemia oraz podział pieniędzy unijnych sprawią, że PiS w tej kadencji zmian administracyjnych nie przeprowadzi.

16 województw i basta. PiS musi odłożyć zmiany
Sprawa podziału Mazowsza na razie wydaje się odłożona (wp, Mateusz Madejski)

Jeszcze w ubiegłym roku głośno było o rozważanych przez partię rządzącą projektach powołania 17. województwa, zresztą o pomyśle nienowym, bo PiS mówi o nim od 2016 r. Jak przypomina gazeta, przygotowany był nawet projekt ustawy, w którym dokonywano podziału instytucji czy zobowiązań finansowych pomiędzy metropolią warszawską a mazowieckim "obwarzankiem". Poselski projekt w tej sprawie nadzorował poseł Suski.

Według "DGP" PiS jest gotów zrezygnować jednak z tych planów, a przynajmniej odpuścić sprawę w tej kadencji.

Dlaczego? Pierwszym powodem, na który zwraca uwagę gazeta, ma być kwestia uruchamiania nowej perspektywy finansowej. Drugi to pandemia. - Wszelkie poważniejsze plany polityczne, które zakładaliśmy jeszcze przed pandemią, zeszły na dalszy plan. Przed nami być może IV fala zachorowań, nie chcemy teraz pakować się w wybory regionalne – powiedziało źródło dziennika cytowane w środę w "DGP".

Zobacz także: Podział Mazowsza "na rympał"? Zgorzelski: Traktują mieszkańców jak bydło

Podział Mazowsza od początku budził kontrowersje, sprzeciwiał się mu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - To doprowadzi tylko i wyłącznie do chaosu. Do tego, że będzie jeszcze więcej administracji, że trzeba będzie tę administrację dublować, że bardzo trudno będzie tworzyć synergię, a przecież Mazowsze z Warszawą zawsze się dobrze rozwijają w momencie, kiedy funkcjonują razem i współpracują - argumentował Trzaskowski.

Marszałek województwa Adam Struzik z kolei wielokrotnie podkreślał, że w planowanym podziale chodzi o politykę, "a nie o dobro regionu". I mówił, że będzie się starał podział Mazowsza zablokować.

W samym PiS-ie nie ma zresztą jednoznacznej koncepcji podziału Mazowsza. Jak podaje gazeta, powołując się na polityka związanego z Nowogrodzką, pojawił się pomysł przyłączenia Radomia do Kielc i utworzenia województwa staropolskiego bis. Podobno pomysł ten nie ma jednak poparcia posłów ze świętokrzyskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Oni
3 miesiące temu
16 województw a ty podatniku płać
dgen
12 miesięcy temu
Niemal w całej Europie stolice-metropolie są wydzielone jako samodzielne jednostki i nie są jednocześnie stolicami regionów
Remek
12 miesięcy temu
Jak PiS coś obiecuje, w tym przypadku, że doprowadzi do wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego, to wiadomo, że tego nie zrobi. Ta partia tak już ma
ZK590
12 miesięcy temu
chętnych do żłobu mnóstwo więc chcą utworzyć nowy przytułek dla nierobów, który będzie utrzymywał robotnik pracujący w zagranicznej firmie.
dede
12 miesięcy temu
No i Jarek z całym jego dworem nie będzie miał swojego udzielnego księstwa