Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

16 województw i basta. PiS musi odłożyć zmiany

6
Podziel się:

Miało być nowe województwo, podział Mazowsza schodzi jednak na dalszy plan. Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" pandemia oraz podział pieniędzy unijnych sprawią, że PiS w tej kadencji zmian administracyjnych nie przeprowadzi.

16 województw i basta. PiS musi odłożyć zmiany
Sprawa podziału Mazowsza na razie wydaje się odłożona (wp, Mateusz Madejski)

Jeszcze w ubiegłym roku głośno było o rozważanych przez partię rządzącą projektach powołania 17. województwa, zresztą o pomyśle nienowym, bo PiS mówi o nim od 2016 r. Jak przypomina gazeta, przygotowany był nawet projekt ustawy, w którym dokonywano podziału instytucji czy zobowiązań finansowych pomiędzy metropolią warszawską a mazowieckim "obwarzankiem". Poselski projekt w tej sprawie nadzorował poseł Suski.

Według "DGP" PiS jest gotów zrezygnować jednak z tych planów, a przynajmniej odpuścić sprawę w tej kadencji.

Dlaczego? Pierwszym powodem, na który zwraca uwagę gazeta, ma być kwestia uruchamiania nowej perspektywy finansowej. Drugi to pandemia. - Wszelkie poważniejsze plany polityczne, które zakładaliśmy jeszcze przed pandemią, zeszły na dalszy plan. Przed nami być może IV fala zachorowań, nie chcemy teraz pakować się w wybory regionalne – powiedziało źródło dziennika cytowane w środę w "DGP".

Zobacz także: Podział Mazowsza "na rympał"? Zgorzelski: Traktują mieszkańców jak bydło

Podział Mazowsza od początku budził kontrowersje, sprzeciwiał się mu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - To doprowadzi tylko i wyłącznie do chaosu. Do tego, że będzie jeszcze więcej administracji, że trzeba będzie tę administrację dublować, że bardzo trudno będzie tworzyć synergię, a przecież Mazowsze z Warszawą zawsze się dobrze rozwijają w momencie, kiedy funkcjonują razem i współpracują - argumentował Trzaskowski.

Marszałek województwa Adam Struzik z kolei wielokrotnie podkreślał, że w planowanym podziale chodzi o politykę, "a nie o dobro regionu". I mówił, że będzie się starał podział Mazowsza zablokować.

W samym PiS-ie nie ma zresztą jednoznacznej koncepcji podziału Mazowsza. Jak podaje gazeta, powołując się na polityka związanego z Nowogrodzką, pojawił się pomysł przyłączenia Radomia do Kielc i utworzenia województwa staropolskiego bis. Podobno pomysł ten nie ma jednak poparcia posłów ze świętokrzyskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Oni
2 lata temu
16 województw a ty podatniku płać
dgen
2 lata temu
Niemal w całej Europie stolice-metropolie są wydzielone jako samodzielne jednostki i nie są jednocześnie stolicami regionów
Remek
2 lata temu
Jak PiS coś obiecuje, w tym przypadku, że doprowadzi do wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego, to wiadomo, że tego nie zrobi. Ta partia tak już ma
ZK590
2 lata temu
chętnych do żłobu mnóstwo więc chcą utworzyć nowy przytułek dla nierobów, który będzie utrzymywał robotnik pracujący w zagranicznej firmie.
dede
2 lata temu
No i Jarek z całym jego dworem nie będzie miał swojego udzielnego księstwa