Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|

"13. emerytura": dla kogo przygotowano świadczenie i kiedy pierwsze wypłaty?

11
Podziel się

Jedną ze sztandarowych propozycji programowych obecnego rządu jest nowe świadczenie - "13. emerytura". Podpowiadamy, dla kogo jest ono skierowane, w jakiej wysokości i kiedy pierwsze wypłaty.

"13. emerytura" - nowe świadczenie dla seniorów
"13. emerytura" - nowe świadczenie dla seniorów (East News)
bDYemKOJ

"13. emerytura". Dla kogo przygotowano dodatkowe świadczenie?

"13. emerytura" jest jedną z nowych propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Jest to element tzw. "Piątki Kaczyńskiego" - przedstawionej na konwencji partii w lutym br. Zgodnie z zapowiedziami "13. emerytura" będzie dodatkowym świadczeniem przysługującym każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Popularna "trzynastka" oprócz emerytów trafi również do rencistów.

Wśród ostatnich propozycji programowych partii rządzącej pojawiła się również m.in. deklaracja o wypłacie "500+" na pierwsze dziecko.

bDYemKOL

"Piątka Kaczyńskiego":

  • "500+" na pierwsze dziecko;
  • "trzynastka" dla emerytów i rencistów;
  • braku podatku dla pracowników do 26 roku życia;
  • obniżenia PIT-u pracowniczego;
  • przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych.

"13. emerytura". Kiedy pierwsze wypłaty i w jakiej wysokości?

"13. emerytura" wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto - 888,25 zł "na rękę". Jak poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska, osób uprawnionych do otrzymania świadczenia będzie niemalże 10 mln.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział podczas oficjalnego ogłoszenia programu premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - dodał, cytowany przez PAP.

bDYemKOR

Zgodnie z projektem, "13. emerytura" nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie zostanie także objęte egzekucją komorniczą. Co istotne świadczenie będzie również wypłacone "z urzędu", bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Zgodnie z zapowiedzią minister Elżbiety Rafalskiej "13. emerytura" będzie wypłacana już w kwietniu 2019 r. Terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą tożsame ze świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc. - W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - tłumaczyła Rafalska, cytowana przez PAP.

bDYemKPm
KOMENTARZE
(11)
Ciekawy
2 lata temu
A co jest w komentarzu "zaPISanyy71" ? NIE mogę zejść na treść.... blokada jest ?
Udostępnij
2 lata temu
CIEKAWE, CO TO JEST.... Niby pisać i wyrażać opinię można, aleeeee Nic nie przejdzie po mijające po tworki?
Pisak
2 lata temu
po co taki poRTAL istnieje, co nie da napisać prawdy ???
bDYemKPn
honey
2 lata temu
I CO PO-mioty - jednak prawda, że usuwacie opinie pochlebne dla PIS !!! NIE PASUJE WAM PRAWDA, :))) A GDZIE WOLNOŚĆ SŁOWA ??? wy malutkie robaki !
#BRAWO PIS
2 lata temu
BRAWO PIS #BRAWO PIS #BRAWO PIS