Notowania

13. emerytura. Dodatkowe 888 zł dostaną też beneficjentki programu Matka+

Początkowo rząd nie przewidywał wypłat "trzynastek" dla kobiet, które pobierają matczyną emeryturę. Ustawę jednak poprawiono i wśród beneficjentów Emerytury+ znalazły się też kobiety pobierające pieniądze z programu Matka+.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji - powiedział premier.

Ministerstwo Rodziny właśnie dopisało do projektu ustawy kobiety pobierające świadczenie Matka+.

Wypłaty "trzynastek" nastąpią o miesiąc wcześniej, niż planowano. Pierwotnie mowa była o maju, a teraz wiadomo już, że wypłata dodatkowych pieniędzy ruszy jeszcze w kwietniu.

*Obejrzyj: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku *

Jednorazowa wypłata 1100 zł brutto, czyli 888 zł na rękę, obejmie 9,8 mln emerytów i rencistów.

Zgodnie z zapowiedziami "13. emerytura" będzie dodatkowym świadczeniem przysługującym każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Popularna "trzynastka", oprócz emerytów, trafi również do rencistów.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - dodał.

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią minister Elżbiety Rafalskiej, 13. emerytura będzie wypłacana już w kwietniu 2019 r. Terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą tożsame z terminami wypłat tych świadczeń, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

"13. emerytura". Kogo świadczenie będzie obejmowało i w jakiej kwocie?
"13. emerytura". Kogo świadczenie będzie obejmowało, w jakiej kwocie i kiedy wypłata środków?

- W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - wyjaśniła Rafalska, cytowana przez PAP.

Zgodnie z projektem, 13. emerytura nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Co istotne, 13. emerytura będzie także wypłacona "z automatu", bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Emerytura+, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

kapitalistaNie zgadzam się, żeby moje składki szły na trzynastkę dla emerytów. Mnie nikt nie daje dodatkowych pieniędzy na opłacenie wynajmu mieszkania i innych … Czytaj całość

26-03-2019

ŁajdactwoA ktoś sprawdził jakimi ludźmi są dzieci tej mamy+, czy 500+?

26-03-2019

Matka pracującaTen cały pomysł jest poroniony. Baba ma 6 dzieci i kase za darmo. Porażka

Rozwiń komentarze (36)