Notowania

Emerytury. GUS ma jednocześnie dobrą i złą wiadomość. Dane dotyczą średniej długości życia

Dobra i zła wiadomość w jednym - średnia długość życia w Polsce się zmniejszyła, ale zwiększą się przez to świadczenia emerytalne. GUS publikuje najnowsze dane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie "tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn". Dla pół miliona osób, które w tym roku przejdą na emerytury to bardzo istotny wskaźnik. Wylicza się na jego podstawie wysokość świadczeń emerytalnych.

Im krótsza jest oczekiwana średnia długość życia, tym wyższe emerytury. I właśnie w tym roku - mimo złej wiadomości, że w Polsce żyje się coraz krócej - nieznacznie wzrosną świadczenia emerytalne.

GUS swoje dane opiera o liczbę osób, które umierają w danych kategoriach wiekowych. Na podstawie tego prognozuje długość życia. Na przykład 40-latek ma przed sobą statystycznie 467,9 miesięcy życia, czyli nieco poniżej 39 lat. To mniej o 1,3 miesiąca w porównaniu z zeszłorocznym badaniem.

Za to 65-latkowie statystycznie będą żyć jeszcze 217,1 miesięcy, co przekłada się na nieco ponad 18 lat. Rok temu ich średnia długość życia sięgała 218,4 miesięcy, czyli również o 1,3 miesiąca więcej.

Obejrzyj: Waloryzacja emerytur. ZUS do 12 kwietnia wyśle 8 mln listów

2034921

Zgodnie z reformą emerytalną z 1999 r. składka emerytalna jest zdefinowana. Oznacza to, że nie istnieje żadne konto, na które odkładane są pieniądze pobierane z pensji. ZUS stwierdza jedynie, ile pieniędzy zostało "odebranych" z pensji i ile obiecuje wypłacić na emeryturze. Dlatego ogromne znaczenie ma też wiek, w którym przechodzi się na emeryturę, a ten zmienia się wraz z opcjami politycznymi w parlamencie.

Obecnie obowiązuje zasada, która obowiązywała jeszcze przed rządem PO. PiS przywrócił niższy wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. W momencie złożenia wniosku o przejście na emeryturę ZUS zagląda do tabelki GUS-u i wylicza - w oparciu o wiek emeryta co do miesiąca - wysokość przyznanego świadczenia.

Średnia długość trwania życia nie rozróżnia płci. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach „średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet oraz wyraża się w miesiącach”. To korzystniejsze rozwiązanie dla kobiet, mężczyźni są poszkodowani, bo później mogą zgłosić się po emeryturę, a statystycznie żyją krócej. W oparciu o wskaźnik z podziałem na płeć, mężczyznom trzeba by przyznawać wyższe niż obecnie świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, długość życia, dane gus, emerytury, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

jackproszę się wybrać na cmentarz i popatrzeć na nekrologi i nowe mogiły jaki wiek tam spoczywa od co najmniej ostatniej dekady to zaraz wam jeszcze o … Czytaj całość

26-03-2019

PytaniDlaczego zus nie rozgranicza osobno średniej dla krócej żyjących mężczyzn i dłużej żyjących kobiet tylko uśrednia?

26-03-2019

widzŚrednia długość trwania życia nie rozróżnia płci, Jeżeli tak to niech kobiety pracują też do 65 lat.

Rozwiń komentarze (41)