Notowania

Bezrobocie w Polsce. GUS podał dane za luty 2019

Bezrobocie w Polsce w lutym było na poziomie 6,1 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Bez pracy jest więc około 1 mln 17 tys. osób. Po kilku gorszych miesiącach, statystyki w końcu się poprawiły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urząd Pracy w Łodzi nie jest już tak oblegany jak bywało to w przeszłości. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

W nowy rok na rynku pracy weszliśmy w znacznie gorszych nastrojach niż kończyliśmy poprzedni. Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu skoczyła do 6,1 proc. wobec 5,8 proc. w grudniu. Tym samym pierwszy raz od maja ubiegłego roku liczba bezrobotnych przekroczyła okrągły milion.

Według najnowszych danych w lutym zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 16,7 tys. osób. Ze statystyk w miesiąc ubyło więc nieco ponad 6 tys. W ten sposób przerwany został trzymiesięczny wzrostowy trend. Różnica jest jednak na tyle niewielka, że procentowo bezrobocie utrzymało się na poziomie 6,1 proc.

Ekonomiści nie są zaskoczeni sezonowym wzrostem bezrobocia. Zima jest takim okresem, w którym zazwyczaj rośnie liczba osób bez pracy. Najprawdopodobniej już wiosną znowu statystyki będą się wyraźniej poprawiać. Resort pracy prognozuje, że na koniec tego roku może paść nowy rekord. MRPiPS szacuje stopę bezrobocia na 5,6 proc.

Bezrobocie powyżej 6 proc. Resort pracy prognozuje spadek

Choć bezrobocie ostatnio rosło i jest około 0,4 pkt proc. wyżej niż w rekordowym październiku 2018, ciągle jest dużo niższe w niż rok wcześniej. W lutym 2018 bez pracy było 6,8 proc. Polaków.

W najnowszym raporcie GUS prezentuje nie tylko średnie bezrobocie w kraju, ale też pokazuje sytuację na rynku pracy w poszczególnych województwach. Potwierdza się, że jest duże zróżnicowanie pomiędzy regionami kraju. W województwie wielkopolskim zarejestrowanych bez pracy jest 3,3 proc. mieszkańców. Jednocześnie w warmińsko-mazurskim jest ich prawie 11 proc.

(GUS)
(Fot: GUS)

W porównaniu ze styczniem stopa bezrobocia w lutym zmniejszyła się w dziewięciu województwach, w tym najbardziej w opolskim oraz podlaskim (po 0,2 pkt proc.). W pozostałych województwach nie uległa zmianie.

W skali roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim (ponad 1 pkt proc.), a w najmniejszym - w pomorskim (o 0,4 pkt proc.) oraz dolnośląskim (o 0,5 pkt proc.)

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych kobiety na koniec lutego stanowiły 54,9 proc. ogółu. To o 0,8 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Zmniejszył się za to odsetek osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 1,2 pkt proc. do 83,7 proc.). Osób bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych było 314,4 tys., co stanowiło 30,9 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, gus, gospodarka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2019

RealistaIść do pracy za 1630 zł do ręki miesiąc tyrać na kogoś odliczyć od tego koszt dojazdu koszt jakiegoś jedzenia do pracy do tego nerwy stres wstawanie … Czytaj całość

25-03-2019

wlasniepowiem tak.Brak pracy to jedno ale w wiekszosci ludzia nie chce sie pracowac.I taka jest prawda.

25-03-2019

olaChciałam zapytać kiedy w końcu osoby bezrobotne bez ubezpieczenia ,będą mieli bezpłatny dostęp do lekarza i recept!!!!!!!Przecież obiecywano i cisza.

Rozwiń komentarze (39)