Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce. GUS podał dane za luty 2019

39
Podziel się

Bezrobocie w Polsce w lutym było na poziomie 6,1 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Bez pracy jest więc około 1 mln 17 tys. osób. Po kilku gorszych miesiącach, statystyki w końcu się poprawiły.

Urząd Pracy w Łodzi nie jest już tak oblegany jak bywało to w przeszłości.
Urząd Pracy w Łodzi nie jest już tak oblegany jak bywało to w przeszłości. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bErkTiut

W nowy rok na rynku pracy weszliśmy w znacznie gorszych nastrojach niż kończyliśmy poprzedni. Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu skoczyła do 6,1 proc. wobec 5,8 proc. w grudniu. Tym samym pierwszy raz od maja ubiegłego roku liczba bezrobotnych przekroczyła okrągły milion.

Według najnowszych danych w lutym zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 16,7 tys. osób. Ze statystyk w miesiąc ubyło więc nieco ponad 6 tys. W ten sposób przerwany został trzymiesięczny wzrostowy trend. Różnica jest jednak na tyle niewielka, że procentowo bezrobocie utrzymało się na poziomie 6,1 proc.

bErkTiuv

Ekonomiści nie są zaskoczeni sezonowym wzrostem bezrobocia. Zima jest takim okresem, w którym zazwyczaj rośnie liczba osób bez pracy. Najprawdopodobniej już wiosną znowu statystyki będą się wyraźniej poprawiać. Resort pracy prognozuje, że na koniec tego roku może paść nowy rekord. MRPiPS szacuje stopę bezrobocia na 5,6 proc.

Zobacz także: Bezrobocie powyżej 6 proc. Resort pracy prognozuje spadek

Choć bezrobocie ostatnio rosło i jest około 0,4 pkt proc. wyżej niż w rekordowym październiku 2018, ciągle jest dużo niższe w niż rok wcześniej. W lutym 2018 bez pracy było 6,8 proc. Polaków.

bErkTiuB

W najnowszym raporcie GUS prezentuje nie tylko średnie bezrobocie w kraju, ale też pokazuje sytuację na rynku pracy w poszczególnych województwach. Potwierdza się, że jest duże zróżnicowanie pomiędzy regionami kraju. W województwie wielkopolskim zarejestrowanych bez pracy jest 3,3 proc. mieszkańców. Jednocześnie w warmińsko-mazurskim jest ich prawie 11 proc.

W porównaniu ze styczniem stopa bezrobocia w lutym zmniejszyła się w dziewięciu województwach, w tym najbardziej w opolskim oraz podlaskim (po 0,2 pkt proc.). W pozostałych województwach nie uległa zmianie.

bErkTiuC

W skali roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim (ponad 1 pkt proc.), a w najmniejszym - w pomorskim (o 0,4 pkt proc.) oraz dolnośląskim (o 0,5 pkt proc.)

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych kobiety na koniec lutego stanowiły 54,9 proc. ogółu. To o 0,8 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Zmniejszył się za to odsetek osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 1,2 pkt proc. do 83,7 proc.). Osób bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych było 314,4 tys., co stanowiło 30,9 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErkTiuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Qpa
2 lata temu
Zabiera się prawo do zasiłku i wyniki są super...
Pl
2 lata temu
Warsawa na ciolka niemili i kawa za kawą i papierosek urzad nie potrzebny pelno tam nierobow chce zobaczyc jak oni beda pracowac za 1650pln ha ha ha
qwerty
2 lata temu
jak oni to obliczyli? jak jestem nie zarejestrowany jako bezrobotny czyli figuruje jako pracujący.
bErkTiuX
ADAM
2 lata temu
A czy bezrobotna broszka jest wliczona w tą statystykę ?
357889
2 lata temu
A ilu jest bezrobotnych niezarejestrowanych ? I tych co robić się nie chce bo państwo daje ?
...
Następna strona