Notowania

gus
25.02.2019 15:42

Bezrobocie wiosną znowu zacznie spadać. Ekonomiści komentują najnowsze dane GUS

Mniejsze zatrudnienie w budownictwie czy turystyce w zimie spowodowało wyraźny wzrost bezrobocia w Polsce na przełomie roku. Ekonomiści nie są zdziwieni. Sugerują, że z nadejściem wiosny wrócą lepsze statystyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Zimą rynek pracy lekko zamiera.

W styczniu bez pracy było zarejestrowanych 6,1 proc. Polaków - wynika z najnowszych danych GUS. To oznacza wyraźny wzrost bezrobocia w porównaniu z grudniem. Grubo ponad miliona bezrobotnych nie było od maja ubiegłego roku.

"Styczeń był drugim z rzędu miesiącem wzrostu stopy bezrobocia, ale na tym - prawdopodobnie - jej wzrost się zakończy. Najpóźniej w marcu, z przyczyn sezonowych, liczba bezrobotnych ponownie zacznie maleć i znajdzie się znowu poniżej miliona" - komentują ekonomistki Banku Pocztowego.

Podkreślają, że w porównaniu do lat poprzednich potencjał do spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia, jest znacząco mniejszy.

"Opublikowana dziś stopa bezrobocia wg BAEL, znajdująca się na bardzo niskim poziomie, pokazuje że bezrobocie w Polsce znajduje się blisko tzw. bezrobocia naturalnego. A zatem osoby, które pozostają bezrobotnymi poniekąd z własnego wyboru, raczej trudno będzie aktywizować" - czytamy w komentarzu.

Bank Pocztowy na koniec roku prognozuje stopę bezrobocia rejestrowanego w okolicach 5,5-5,6 proc.

Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Bardzo podobnie sytuację na rynku pracy i perspektywy na ten rok oceniają ekonomiści BOŚ Banku. Wyraźny styczniowy wzrost w statystykach tłumaczą wyłącznie efektem negatywnego wpływu czynników o charakterze sezonowym, czyli ograniczeniami zatrudnienia w chłodniejszej części roku w niektórych sektorach gospodarki (np. budownictwo, turystyka).

"Wskaźnik sezonowości w trakcie roku rośnie najsilniej właśnie pomiędzy grudniem a styczniem. Szacujemy, że stopa bezrobocia po wykluczeniu wpływu efektów sezonowych mogła lekko obniżyć się do 5,7 proc. Z początkiem roku liczba bezrobotnych kontynuowała tendencję spadkową, choć tempo tego spadku systematycznie obniża się" - oceniają ekonomiści.

Eksperci BOŚ Banku zauważają, że struktura danych na temat przepływów na rynku pracy wskazuje na utrzymujący się spadek (w ujęciu rocznym) liczby osób wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy. Równoważy go efekt spadku liczby osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne, skutkując stabilizacją lub minimalnymi zmianami stopy bezrobocia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, bezrobocie, praca, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2019

OkonDajcie więcej socjalu , to na pewno będzie mniejsze bezrobocie

26-02-2019

Fanuel.Praca przestaje się wielu opłacać.. A będzie jeszcze gorzej patrząc na te komunistyczne pisowskie pomysły .Zamiast obniżyć Zus np.zeby wzrosła pensja … Czytaj całość

25-02-2019

praca się nie opłacaojciec 4 dzieci

Rozwiń komentarze (18)