Notowania

finanse
26.03.2019 15:47

"13. emerytura". Kogo świadczenie będzie obejmowało, w jakiej kwocie i kiedy wypłata środków?

"13. emerytura" to świadczeniem skierowane do seniorów. Jest to jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego. Podpowiadamy, kogo będzie dotyczyło i w jakiej kwocie zostanie wypłacone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
"13. emerytura". Kogo świadczenie będzie obejmowało i w jakiej kwocie?

"13. emerytura". Kogo świadczenie będzie obejmowało i w jakiej kwocie?

"13. emerytura" jest jednym z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego. Propozycja nowego świadczenia została przedstawiona na konwencji PiS w lutym br. Wśród propozycji programowych partii rządzącej pojawiła się również m.in. deklaracja o wypłacie "500+" na pierwsze dziecko.

"Piątka Kaczyńskiego":

  • "500+" na pierwsze dziecko;
  • "trzynastka" dla emerytów i rencistów;
  • braku podatku dla pracowników do 26 roku życia;
  • obniżenia PIT-u pracowniczego;
  • przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych.

Zgodnie z zapowiedziami "13. emerytura" będzie dodatkowym świadczeniem przysługującym każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Popularna "trzynastka" oprócz emerytów trafi również do rencistów.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - dodał, cytowany przez PAP.

"13. emerytura" wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto - 888,25 zł "na rękę". Jak poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska osób uprawnionych do otrzymania świadczenia będzie niemalże 10 mln.

"13. emerytura". Kiedy wypłata świadczeń?

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią minister Elżbiety Rafalskiej "13. emerytura" będzie wypłacana już w kwietniu 2019 r. Terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

- W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - wyjaśniła Rafalska, cytowana przez PAP.

Zgodnie z projektem, "13. emerytura" nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Co istotne "13. emerytura" będzie także wypłacona "z urzędu", bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

BjelonekCzy "13-stka" będzie należała się osobie pobierającej zasiłek stały z Mops?

26-03-2019

kapitalistaNie zgadzam się, żeby moje składki szły na trzynastkę dla emerytów. Mnie nikt nie daje dodatkowych pieniędzy na opłacenie wynajmu mieszkania i innych … Czytaj całość

26-03-2019

emeryt 77jaros kłamczyński nie kupisz mnie za zadne pieniadze,branie pieniędzy od kryminalistów to przestępstwo.

Rozwiń komentarze (39)