Notowania

13. emerytura. Sto tysięcy osób bez prawa do świadczenia, ale część może to zmienić

"Trzynastki" mają zostać wypłacone w maju teoretycznie każdej osobie o statusie emeryta niezależnie od tego, jakiej wysokości świadczenie pobiera. Jest jeden wyjątek - osoby, których emerytury są zawieszone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dla wielu osób niezbędnym warunkiem otrzymania "trzynastki" będzie wizyta w ZUS-ie. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", prawo do 13. emerytury mają tylko te osoby, którym na dzień 30 kwietnia przysługuje do świadczeń emerytalnych lub rentowych. To pozbawia "trzynastki" około 100 tysięcy osób, których świadczenia są zawieszone.

Zawieszenie prawa do świadczeń dotyczy głównie emerytów, które po ustawowym obniżeniu wieku emerytalnego złożyły w ZUS-ie wnioski o obliczenie emerytury, by dowiedzieć się, na jakie świadczenie mogliby liczyć oraz by otrzymać legitymację emeryta. Chodzi o 80 tys. osób.

Jeśli takie osoby nie przerwały pracy, ich prawo do emerytury jest zawieszone i na "trzynastkę" nie mogą liczyć. Nie są jednak bez szans - wystarczy, że zwolnią się z pracy nawet na jeden dzień, a nabędą prawo do emerytury, a w konsekwencji także do majowej wypłaty 888 zł netto.

Obejrzyj: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS: wszystko jest w porządku

Cytowani przez gazetę eksperci ostrzegają jednak, że może to być ryzykowne, ponieważ pracodawca może się nie zgodzić na ich powtórne zatrudnienie. Powód? Ochrona przed zwolnieniem, która po reformie emerytalnej została rozciągnięta także na zatrudnione na etacie osoby, które osiągnęły wiek emerytalny.

Pozostałe 20 tys. osób, które na "trzynastkę" nie mogą liczyć, to emeryci, którzy po złożeniu wniosku do ZUS zrezygnowali z pracy, ale potem ponownie podjęli zatrudnienie. Jeśli ich zarobki przekraczają ustawowe maksimum (obecnie jest to 6322,90 zł na miesiąc), to ZUS zawiesza im emeryturę.

"Trzynastka" może być zachętą do przejścia na emeryturę dla osób, które już osiągnęły wiek emerytalny, ale dotąd się wahały, czy podjąć taką decyzję. Jeśli wniosek złożą do 30 kwietnia, już w maju dostaną bonus w postaci 13. emerytury.

Emerytura 2019: waloryzacja ZUS. Sprawdź, jakie będą podwyżki.
13. emerytura. Nowe świadczenie nie liczy się do dochodu, emeryci nie stracą zasiłków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, 13 emerytura, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2019

Polityczny deo na smród PiSDają, aby później zabrać. Kiełbasa wyborcza z użyciem starej metody, tak starej, że już cuchnie, a smród PiSu najbardziej odrażający.

16-04-2019

kjkbez sensu po co to daja, i zlikwidowac te 500 dla nierobów, co tylko dzieciaki robia, a pracowac im się im sie nie chce

16-04-2019

Powszechne ZEPSUCIE SpołecznePrzykład ..........TRIKÓW i PATOLOGII Socjalnej

Rozwiń komentarze (110)