Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

13. emerytura, 500+. Rafalska o programach socjalnych PiS

235
Podziel się:

Pierwsi seniorzy dostaną trzynastą emeryturę jeszcze przed majówką - potwierdziła w Polskim Radiu minister Elżbieta Rafalska. I broniła tego, jak Polacy wydają pieniądze, które dostają z programu 500+. - One nie są przepijane - zapewniła.

Pierwsi seniorzy dostaną trzynastą emeryturę jeszcze przed majówką
Pierwsi seniorzy dostaną trzynastą emeryturę jeszcze przed majówką (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Elżbieta Rafalska w radiowej "Jedynce" wyjaśniła, że część emerytów i rencistów dostanie tak zwaną trzynastą emeryturę jeszcze przed majówką.

Chodzi o tę grupę, która dostaje swoje regularne świadczenie (trzynasta emerytura będzie wysłana razem z nim) pierwszego dnia każdego miesiąca. Ponieważ 1 maja jest dniem wolnym, pieniądze zostaną wysłane wcześniej, 30 kwietnia.

Jak już pisaliśmy wcześniej w money.pl, taka sytuacja dotyczy niemal miliona seniorów. Pozostali muszą zaczekać do maja. Pieniądze dostaną w standardowym dla siebie terminie. ZUS wysyła je 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Zobacz także: Obejrzyj też: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

- Nie trzeba składać żadnego wniosku o trzynastą emeryturę, pieniądze zostaną przelane "z automatu" - przypomniała Elżbieta Rafalska. I dodała, że ustawa w sprawie 13. emerytury czeka jeszcze na przegłosowanie podczas czwartkowego posiedzenia Senatu i na podpis prezydenta, choć prawdopodobnie nie będzie tutaj już żadnych opóźnień.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była też pytana o komentarz do nowych danych ZUS-u o pracujących emerytach. Wynika z nich, że przeciętny wiek pracującego emerytura to 66 lat.

Rafalska stwierdziła, że przyjęła te dane z uznaniem. Podkreśliła, że emerytom dano wybór co do tego, czy chcą iść szybciej na emeryturę, czy dłużej pracować, i jest to "najlepsze możliwe rozwiązanie".

Minister odniosła się też do badań CBOS dotyczących tego, jak Polacy postrzegają program 500+. - Znaczna część tych badań jest pozytywna, ale są elementy, które mnie zmartwiły - przyznała Elżbieta Rafalska.

- Jeśli mamy 47 proc. wskazań o niewłaściwym wydatkowaniu pieniędzy z 500+, to ja się pytam: na jakiej podstawie? Chyba przez ten jazgot opozycji, która mówiła, że Polacy przepiją te fundusze. Ale to nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym. Przypominam, że gminy mają możliwość zamienić wypłacanie 500 złotych na wydawanie bonów o tej samej wartości, za które nie kupi się alkoholu. Takich decyzji jest w całym kraju tylko dwa tysiące - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(235)
Qw
3 lata temu
Jest wiele spraw o których prezes nie pomyślał... Nawet o kimś kto by weryfikował projekty zanim trafią do realizacji... Komuna bis
tpmzb
3 lata temu
pierwszy raz podatek wezmą w maju a drugi raz przy rozliczeniu pity. buu
Zfse
3 lata temu
TYLKO PIS GWARANTUJE TAKIE FRYKASY DLA SPOŁECZEŃSTWA! BRAWO OBY ŻĄDZILI NASTĘPNĄ KADENCJĘ. PRZYJDZIE INNA WŁADZA I WSZYSTKO ZABIEŻE !!!!!
Dora S.
3 lata temu
To jest jedno wielkie złodziejstwo. OBECNI EMERYCI PRZEJADAJĄ MOJE SKŁADKI. Emerytura +, 500 + Mam takie wrażenie, że praca jest tylko dla frajerów.
Dziod
3 lata temu
To juz bedziemy ja niemieccy emeryci bede z tym dziadostwem mial 350ero nio i co ruszam na podbuj swiata niech zobacza jak sie bawi polak
...
Następna strona