Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Polska jest pod kroplówką seniorów. Emeryci pracują coraz więcej i chętniej

156
Podziel się

Z roku na rok coraz więcej emerytów pracuje. Najwięcej w edukacji i służbie zdrowia. Eksperci ostrzegają, że gdy tylko seniorzy zrezygnują, zaczną się gigantyczne problemy. Przy pacjentach zabraknie na przykład pielęgniarek.

Pracujący senior to coraz częstszy widok. Już teraz jest ich 750 tys.
Pracujący senior to coraz częstszy widok. Już teraz jest ich 750 tys. (East News, Reporter)
bDRWqwut

Emeryci ratują polską edukację i służbę zdrowia. Do tego podtrzymują na plecach administrację. W tych trzech grupach pracuje dziś łącznie blisko 150 tys. osób, które pobierają jednocześnie emerytury. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu czterech lat lista dorabiających seniorów powiększyła się o 30 proc.

W sumie pod koniec 2018 roku liczba pracujących emerytów zbliżyła się do 750 tys. Jeszcze cztery lata temu było to o 200 tys. mniej.

- Na tle Unii Europejskiej Polska ma obecnie jedną z najniższych stopę bezrobocia, ale nadal jesteśmy krajem o jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia, zwłaszcza wśród osób starszych. Dlatego podejmowanie pracy przez emerytów należy ocenić jako bardzo pozytywne zjawisko - argumentuje dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS.

bDRWqwuv
Zobacz także: Zobacz także: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

- Każdy kij ma dwa końce. Rosnąca liczba emerytów w pracy ma plusy i minusy - mówi money.pl Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Plusy? Pracownik-emeryt jest lepszy niż żaden.

Minusy? W każdej chwili kilkadziesiąt tysięcy osób może po prostu zrezygnować z pracy. To momentalnie sparaliżowałoby polską służbę zdrowia i poważnie osłabiło edukację. W kolejce po emerytury czeka na przykład 50 tys. pielęgniarek.

bDRWqwuB

- W tej chwili system pielęgniarek i położnych w Polsce ratują wyłącznie osoby na emeryturze. Gdyby uprawnieni pewnego dnia po prostu zrezygnowali z dorabiania, mielibyśmy katastrofę - tłumaczy money.pl Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Walka o pracownika

- Pewnych procesów na razie nie udało nam się zatrzymać. Społeczeństwo się starzeje, więc w pracy pojawia się coraz więcej emerytów. To dobrze, że są pracodawcy, którzy są gotowi na korzystanie z takiej kadry. To dla większości firm w Polsce konieczna droga, więc powinni już teraz zmieniać procesy rekrutacyjne i sięgać po tych najbardziej doświadczonych na rynku - tłumaczy Kubisiak.

bDRWqwuC

I dodaje, że przedsiębiorcy powinni również dostosowywać warunki pracy do osób starszych. - To niewykorzystany potencjał dla polskiej gospodarki. A przecież bezrobocie od dłuższego czasu bije rekordy, o pracowników bardzo trudno - mówi.

Kubisiak zaznacza jednak, że minusem jest motywacja seniorów. - Pewnie spora część decyduje się na łączenie pracy i emerytury, gdyż z samego świadczenia nie jest w stanie wyżyć. I trudno to uznać za dobrą informację - tłumaczy.

bDRWqwuD

- W przypadku edukacji praca osób starszych nie powinna nikogo oburzać, ani martwić w krótkiej perspektywie. Dobrze, że jest miejsce, gdzie doświadczone kadry mogą dalej się realizować, przekazywać wiedzę. Oczywiście, im więcej będzie starszych emerytów, tym bardziej powinniśmy dbać o ich zastępowalność, o młodych pracowników. Inna sytuacja jest w służbie zdrowia. Tutaj liczba emerytów wśród białego personelu od dawna jest bardzo wysoka, liczba nowych pracowników z kolei się nie zmienia - mówi money.pl Andrzej Kubisiak.

Emeryci w edukacji to nie więcej niż 8 proc. wszystkich pracowników. Z danych ZUS wynika, że to grupa blisko 50 tys. osób. W polskich szkołach i przedszkolach pracuje w tym samym czasie blisko 700 tys. osób.

Jak podkreśla Kubicki, nie jest to zwiastun szybkich problemów. Potwierdza jednak, że to zawsze powinien być sygnał ostrzegawczy. Dana branża po prostu nie jest w stanie przyciągnąć młodych.

Służba zdrowia na krawędzi

Inaczej jest w przypadku pielęgniarek i położnych. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - w polskiej służbie zdrowia i opiece społecznej pracuje ponad 60 tys. emerytów. Większość tej grupy jest w polskich szpitalach.

bDRWqwuE

W sumie 56 tys. pielęgniarek i położnych jest już w wieku emerytalnym. Efekt? Co piąta pielęgniarka i położna w Polsce mogłaby z dnia na dzień zrezygnować z pracy i utrzymywać się wyłącznie ze świadczenia lub na nie przejść. Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że kolejna grupa lada dzień będzie na emeryturze. Tuż przed 60-tką jest 46 tys. pielęgniarek i położnych.

Efekt? O pacjentów dba coraz starszy personel. Średnia wieku pielęgniarek i położnych jest coraz wyższa - w tej chwili w szpitalach najczęściej spotyka się 52-53-latki. Jeszcze w 2015 roku średnia wieku wynosiła 3 lata mniej.

Już teraz w niektórych szpitalach pracują 67-letnie pielęgniarki (łącznie pielęgniarek powyżej 65. roku życia jest ponad 13 tysięcy).

- Gdyby pielęgniarki z prawem do emerytury po prostu pewnego dnia zrezygnowały z pracy, to mielibyśmy katastrofę. I to natychmiast – wyjaśnia Zofia Małas. - W tej chwili cały system ratuje fakt, że pielęgniarki i położne mają dramatycznie niskie świadczenia emerytalne. Nie mają wyjścia i po prostu muszą dorabiać. Ale to nie jest zdrowa sytuacja. Ani dla państwa, ani dla szpitali, ani dla pacjentów - dodaje.

Wyjazdy i zwolnienia

W Polsce co roku kształconych do pracy w szpitalach jest średnio około 5 tysięcy absolwentów. Ale do zawodu w naszym kraju przystępuje mniej więcej od 2 do 3 tysięcy pielęgniarek.

Co się dzieje z resztą? Niemal natychmiast wyjeżdżają. W tej chwili na rynku pracy osoby poniżej 30. roku życia stanowią zaledwie 2 proc. kadry - wynika z raportów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

I wystarczy spojrzeć na potencjalne zarobki, by zrozumieć, dlaczego tak jest. 4,3 tys. euro w Skandynawii, 2,8 tys. euro w Niemczech, niecałe 800 euro w Polsce - na takie zarobki mogą liczyć pielęgniarki i położne w Europie.

Jak wynika z danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w administracji rządowej co trzecia osoba jest tuż przed emeryturą lub już osiągnęła wiek emerytalny. To dodatkowe 100 tys. osób, które dobijają do świadczenia lub już je mają. Jednocześnie z danych Służby Cywilnej wynika, że w ostatnim czasie zwiększa się liczba odejść. A to może zwiastować problemy również w administracji publicznej.

bDRWqwuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
Emeryt 1347zł
2 lata temu
Dziękujemy ci PIS za inflacje i drożyznę Zycie stało się droższe o 30-40% a płace stoją Rosną tylko dla swoich zatrudnianych w radach nadzorczych
Koga
2 lata temu
Dlaczego kształcą się za darmo i natychmiast wyjeżdżają za granicę. Czy nie można tego jakoś uregulować? Czy nasz Kraj jest aż tak bogaty, żeby kształcić kadry dla całej Europy...
babcia mohero...
2 lata temu
Przyczyną braku pielęgniarek jest likwidacja liceów pielęgniarskich. Teraz przyszłe pielęgniarki muszą skończyć liceum ogólnokształcące i iść na studia pielęgniarskie, skończyć przynajmniej licencjat żeby zrobić zastrzyk i opatrzyć rany. I to były tzw. "dobre" reformy likwidujące szkoły zawodowe i licea profilowane. Wyprzedaż majątku narodowego i reforma edukacji doprowadziła nas Polaków do stanu w jakim teraz jesteśmy.
bDRWqwuX
gabi0107
2 lata temu
Emeryci pracują nie dla przyjemności lecz z konieczności. Mając tak niskie emerytury nie stać ich na leki i godne życie. Czy tak powinna wyglądać jesień życia po 50 latach pracy. Tylko rządzący w Polsce potrafią taki byt zapewnić emerytom.
Emertyt 67
2 lata temu
Emeryci pracują bo nie stać ich na godne życie dlatego muszą dorabiać do niskich emerytur.
...
Następna strona